Haber Detayı
04 Eylül 2020 - Cuma 10:31 Bu haber 1278 kez okundu
 
2023 Yılında Uçuyoruz
Gümüşhane- Bayburt Havalimanı'nda Sürdürülen Çalışmaların Tamamlanmasıyla İlk Uçuşun 2023 Yılında Yapılması Hedefleniyor
GÜNDEM Haberi
 2023 Yılında Uçuyoruz

Gümüşhane'nin Köse ilçesi Salyazı köyünde, yapımı sürdürülen Gümüşhane- Bayburt Havalimanı'nda altyapı çalışmaların da 67 seviyesine gelinirken alt ve üst yapı çalışmalarının tamamlanmasıyla ilk uçuşların 2023 yılında yapılması hedefleniyor. Pist uzunluğunun 3 kilometre, genişliğinin de 60 metre olması ve 2 milyon yolcuya hizmet vermesi beklenen havalimanı, özellikle sahil şeridinde hava şartları nedeniyle iniş yapılamayan uçaklar için alternatif olacak.

2 Milyon Yolcu Kapasiteli

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2 yıl önce bölge ziyaretinde, Gümüşhane ve Bayburt arasındaki Salyazı mevkisinde, yıllık 2 milyon yolcu kapasiteli havalimanı yapılacağını açıklamasının ardından harekete geçildi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nca projesi hazırlanan Gümüşhane- Bayburt Havalimanı'nın temeli, 13 Haziran'da, dönemin başbakanı Binali Yıldırım tarafından atıldı. Gümüşhane- Bayburt Havalimanı'ndaki çalışmalar ise hızla sürdürülüyor. Köse ilçesine bağlı Salyazı köyü sınırlarında yapımına devam edilen ve yaklaşık 300 milyon liralık ihale bedeliyle yıllık 2 milyon yolcuya hizmet verilecek havalimanında altyapı çalışmalarında 67 seviyesine ulaşıldı. Pist uzunluğu 3 kilometre ve genişliği 60 metre planlanan Gümüşhane- Bayburt Havalimanı, Karadeniz sahil şeridinde sık görülen, inişe engel olan sis ve pustan uzak sahası sayesinde hava şartları yüzünden iniş yapılamayan uçaklar için alternatif olacak. Havalimanı inşaatının alt yapı çalışmalarının gelecek yıl tamamlanması bekleniyor. 

Alt Yapı Çalışmaları 2021 Yılında Tamamlanacak

Gümüşhane Valisi Kamuran Taşbilek ile beraberindeki, Köse Kaymakamı İbrahim Gültekin ile Kelkit Belediye Başkanı Aziz Nas Gümüşhane-Bayburt Havalimanı'ndaki çalışmaları yerinde inceledi. Yapılan incelemelerden sonra gazetemize konuşan Gümüşhane Valisi Kamuran Taşbilek, havalimanın alt yapı çalışmalarının 2021 yılında tamamlanacağını belirterek, alt ve üst yapı çalışmalarından sonra ilk uçuşun 2023 yılında yapılmasının planlandığını söyledi.

Vali Taşbilek, “Devletimizin çok önemli bir yatırımı olan Gümüşhane – Bayburt Havalimanı’n çalışmalarını yerinde görmek amacıyla geldik. Arkadaşlarımız son çalışmalar hakkında bizi bilgilendirdi. Havalimanımız mevcut durum itibariyle 67 seviyesinde temel alt yapı seviyesi tamamlandı ve çalışmalar devam ediyor. İnşallah yılsonuna kadar alt yapı çalışmalarında hedef 80’e ulaşabilmek. Bu yatırım neticesinde Gümüşhane ve Bayburt illerimizin çok önemli bir ihtiyacını karşılamış olacağız. Bu vesileyle bu yatırımın bizlere gelmesinde emeği olan başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere ulaştırma ve alt yapı bakanlığımıza, yüklenici firma ile emeği olan herkese çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Alt yapı çalışmalarında ivedilikle devam ettiğini belirten Vali Taşbilek, “2021 yılı Ağustos ayında Havalimanımızın alt yapı seviyesinde inşaatı tamamlanacak. Alt yapı çalışmalarının tamamlanmasından sonra üst yapı yatırımlarıyla birlikte inşallah devletimizin 2023 hedefleri içerisinde ilk uçuşlarımızı gerçekleştireceğiz.  Gümüşhane ve Bayburt illerimiz başta olmak üzere çevre illerimizin de birçok ihtiyacı karşılanacak” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: , 2023, Yılında, Uçuyoruz,
Yorumlar
Haber Yazılımı