Haber Detayı
13 Aralık 2019 - Cuma 10:32 Bu haber 2781 kez okundu
 
50 Yıldır Yol Bekliyorlar.
Torul’un Kirazlık Köyüne Bağlı Cami Mahallesi Sakinleri Evlerine Ulaşmak İçin Her Gün 1.5 Kilometre Mesafeyi Yaya Olarak Bir Tarafı Uçurum Olan Patika Yoldan Sağlamaya Çalışıyor.
GÜNDEM Haberi
 50 Yıldır Yol Bekliyorlar.

Bir çok kalp hastasının da yaşadığı Torul’un Kirazlık köyü Cami mahallesinde yaşayan köylüler, araç yolu olmayan mahallede ki  evlerine ulaşım sağlamak için, her gün 4-5 defa bir kenarı uçurum olan 1.5 km mesafede ki patika yolu birkaç kere dinlenerek yürüyorlar. Köylüler acil bir durumda ise, kendi çabalarıyla hastayı yola taşıyor ve evlerine olan ihtiyaçlarını da yine sırtlarına yüklenip, patika yolu aşarak sağlıyorlar.

‘Hastaları Sırtımızda Taşıyoruz’

Mahalle sakinlerinden Kurtuluş Nişli gazetemize yaptığı açıklamada, yol ile köylerinin arasının 1.5 kilometre olduğunu kaydederek, “Biz bu yolu günde 4-5 defa gidip geliyoruz. Hasta olduğu zaman sırtımızda taşıyoruz. Yol patikadan oluşuyor ve yolun diğer kenarı uçurum. Kışın yabanı hayvanlar çok bu yüzden evden dışarı çıkamıyoruz. Annem hasta ve mahallemizde de iki tane kalp hastası var. Onların yola çıkması zor. Acil Bir durum olduğunda mahalleli birleşip, hastayı sırtımıza alıp getiriyoruz.  Yol için çok talepte bulunduk ama bize yolun geçeceği arazinin ormanlık olduğu için izin alınması gerektiğini söylüyorlar. 10 senedir izin alınmasını bekliyoruz” diye konuştu.

‘Kışın Patika Yolu Açmak İçin Uğraşıyoruz’

Ekrem Nişli, ise 50 yıldır köyde yaşadığını belirterek, “Yol yapılması için çok talepte bulunduk. Kar yağdığı zaman küreklerle patika yolu açıyoruz. İlçeye gidip ihtiyaçlarımızı alıp evimize gitmek istediğimizde eşyaları sırtımızda taşımak zorundayız. Biz 1.5 km yolu her gün yürümek zorunda kalıyoruz. Kış ayında yabani hayvan çıkma tehlikesi var. Bazen de önümüze çıkıyor. Korkulu anlar yaşıyoruz” dedi.

‘10 Senedir Yolun Yapılmasını İstiyoruz’

Emine Nişli de 10 senedir yolun yapılmasını istediklerini söyleyerek, “Yetkililere gidiyoruz çözüm bulamıyoruz. Bu yollardan bıktık artık. Benim yük taşıyacak halim yok, ancak yolumuz olmadığı için mecbur kalıyoruz. 50 kilo yükü sırtımıza alıp 1.5 kilometre patika yoldan gitmek zorunda kalıyoruz. Sonbahara doğru ot yükünü sırtıma aldım, patika yoldan giderken yuvarlandım. Karşıdan gelip beni kurtardılar, gelmeseydiler boğulup kalmıştım. Ben hükümetimizden çare istiyorum” diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: , 50, Yıldır, Yol, Bekliyorlar.,
Yorumlar
Haber Yazılımı