Haber Detayı
02 Şubat 2021 - Salı 09:16 Bu haber 4526 kez okundu
 
71 Yıldır Yaşadığı Her Olayı Not Alıyor
YAŞAM Haberi
71 Yıldır Yaşadığı Her Olayı Not Alıyor

 

Şiran ilçesinin Yeşilbük beldesinde yaşayan 103 yaşındaki Dursun Sarı 1950 yılından bu yana, yaptığı her şeyi not alıyor. Belde sakinleri tarafından yürüyen tarih olarak nitelendirile Sarı, notlarının çok değerli olduğunu söyledi.

Gümüşhane’nin Şiran ilçesi Yeşilbük beldesinde yaşayan 1918 doğumlu 103 yaşındaki Dursun Sarı, yaşadığı her şeyi not alıyor. 1918 yılında dünyaya gelen ve 1955 yılında Yeşilbük beldesi muhtarlığına seçilerek bu görevi 1977 yılına kadar sürdüren Dursun Sarı, beldede yaşayan vatandaşlar tarafından ayaklı tarih olarak nitelendiriliyor. Babalarının, köyde yaşanan bütün olayları, kimin geldiğini, kimin hangi tarihte vefat ettiğine kadar en küçük ayrıntıları bile not ettiğini söyleyen 51 yaşındaki Ferhat Sarı, babasının bazı notlarının da zaman içerisinde kaybolduğunu söyledi. 1000’lerce not defterine yıllar içerisinde gözü gibi baktığını söyleyen oğul Ferhat Sarı, babasına ait ellerinde bulunan en eski not defterinin 1955 yılına ait olduğunu söyledi.

‘1950 Yılından Bu Yana Her Şeyi Not Ediyorum’

Şiran’ın Yeşilbük beldesinde 1918 yılında dünyaya gelen 103 yaşındaki Dursun Sarı, 71 yıldır yaşadığı her şeyi not tutuyor. İlçede 1955 yılında muhtarlık yaptığını ve görevini 1973 yılına kadar sürdüren Sarı, not tutmaya ölene kadar devam edeceğini söyledi. Dursun Sarı ,’’Ben 1950 yılından bu yana her şeyi not ediyorum. Ben 1955 yılından 1973 yılına kadar burada muhtarlık yaptım. Ben birçok siyaset adamını gördüm. Ben ne yaşadıysam o günün tarihiyle defterime yazıyorum. Tabi yıllar içinde kaybolan, tahrip olan not defterlerim var. Fakat en eski olarak 1955 yılına ait bir not defterim var. Ben öldükten sonra, beni tanısınlar benim neler yaptıklarımı görsünler diye bu notları tutuyorum. Yanıma kim gelmiş, kime ne vermişim, kimle ne yaşamışım herkes görsün diye. 1955 yılında Tunceli’ye askere gittim oraya ait notları bile aldım’’ dedi.

‘Babasının, Dedesinin Ne zaman Öldüğünü Hatırlamayanlar Gelip Babama Soruyor’

Ferhat Sarı (51), ‘’ Babam 1918 doğumlu babamın sözüne göre 1950 yılından bu yana her şeyi not ediyor. O an bulunduğu yere kim gelmiş, kim ne yapmış, ne demiş, kim ölmüş, nereye gitmiş her şeyi yazıyor. İlginç olaylar da yaşanıyor, bazen bir hemşerimiz babasının, dedesinin ne zaman öldüğünü hatırlamıyor geliyor babama soruyor. Babamın belki yüzlerce, belki binlerce not kağıdı, not defteri var. Tabi bunlar zamanla unutulduğu için birçoğu kayboldu ama elimizde en eski olarak 1955 yıllarına ait not defterleri var. Babamız hayatını kaybettiği zaman bunlar bizim için anı olacak, babamızı yâd edeceğiz neler yapmış bakıp göreceğiz. Çok güzel bir alışkanlık. Babam yaşlandığı için artık kendisi yazarken zorlanıyor, bazen ben yazıyorum, bazen kimi yazacaksa ona yazdırıyor’’ dedi.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: 71, Yıldır, Yaşadığı, Her, Olayı, Not, Alıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı