Haber Detayı
16 Kasım 2020 - Pazartesi 09:33 Bu haber 656 kez okundu
 
8 Yıl Oldu
Mega Projeler Kısa Sürede Biterken, Harşit Çayı Islah Projesi 8 Yıldır Tamamlanamıyor
GÜNDEM Haberi
8 Yıl Oldu

Gümüşhane’de 2012 yılında ihale edilen ve toplamda 80 milyon liraya mal olan Harşit Çayı Islah projesi 8 yıldır tamamlanamadı. Gümüşhane-Bayburt arasındaki Vauk Dağından doğarak Giresun’un Tirebolu ilçesinde denize dökülen Harşit Çayı’nda yaklaşık sekiz yıldır süren çalışmalar hala tamamlanamadı. Kent merkezi ile Torul, Kürtün ve Doğankent'i geçip Tirebolu'dan denize dökülen 160 kilometrelik mesafesiyle, Türkiye'nin en yüksek akım hızına sahip çaylarından biri olma özelliğini taşıyan Harşit Çayı Islah Projesi, dönemin Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu tarafından müjdelenmişti.

 2012 Yılında İhalesi Yapılmıştı

2012 yılında ihale edilerek çalışmaları başlatılan Harşit Çayı Islah projesi geçen 8 yıllık süre zarfında bitirilemedi. Türkiye’de Mega proje olarak adlandırılan eserlerin kısa sürelerde tamamlandığı göz önüne alındığında, şehrin gerdanı olarak adlandırılan projenin 8 yılda tamamlanamaması soru işaretlerine neden oluyor. Gümüşhane’de kanalizasyon şebekesinin de içine alındığı projeyle, taşkınların önüne geçilmesi, Harşit Çayı'nın turistik alan olarak kullanılabilmesi ve çevre düzenlemesiyle birlikte Gümüşhane’nin modern bir görünüme kavuşması planlanıyordu. Geçen süre içerisinde gerek ıslah çalışmasında gerekse kanalizasyon şebekesi ile ilgili herhangi bir çalışmanın olmayışı Harşit Çayı’nın kirlilik ve pis koku sorunun devam edeceğini gösterirken, bu durum vatandaşların tepkisine neden oluyor.

2016 Yılında Tamamlanacaktı

Gümüşhane kent merkezini derin bir vadiye bölen ve Türkiye’nin en hızlı akan çaylarından olan Harşit Çayı’nda Devlet Su İşleri (DSİ) 22. Bölge Müdürlüğü tarafından yürütülen ıslah çalışmaları 8 yıldır tamamlanamadı. 2014 yılı şubat ayı içerisinde çalışmalarla ilgili bilgi veren DSİ 22. Bölge Müdürlüğü yetkilileri, “Bağlarbaşı Mahallesindeki Sema Doğan Parkı'ndan başlayarak, Rehabilitasyon Merkezi’ne kadar olan bölümde gerçekleşecek olan ve yaklaşık 35 milyon liraya ihale edilen çalışmalar kapsamında, şehrin ihtiyaçları doğrultusunda Harşit Çayı’nın kenarlarına beton duvar yapılması, dere yatağı tabanının betonla kaplanması planlanmaktadır. Şu ana kadar yüzde 18’ini tamamlanan çalışmaların 2016 yılı başlarında bitirilmesi planlanmaktadır" açıklamalarında bulunmuştu.  

Yılın Son İl Koordinasyon Kurulu Toplantısında Gündeme Geldi

Gümüşhane’de 2020 yılının son İl Koordinasyon kurulu toplantısında 8 yıldır tamamlanamayan Harşit Çayı ıslah projesi gündeme geldi.  Vali Kamuran Taşbilek ise Giresun’da yaşanan afetlerin temel sebeplerinden birisinin dereler olduğunu vurgulayarak, “Hem Karayollarına hem DSİ’ye hem de gerekli kurumlarımıza dere yataklarında, yol kenarlarında oluşan şevlerdeki sıkıntıların temizlenmesiyle ilgili yazımız var. Bunu takip etmelisiniz. Gümüşhane’de ciddi hizmetleriniz var ama birisi şehrin estetik dokusu için önemli olan Harşit Çayı ıslahı hem de içme suyu konusunda acil çalışmalar yapılması gerekiyor. Göller, göletler, tüneller, yaylalar şehri Gümüşhane’de bu hizmetler için emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bahçecik barajı ve Harşit ıslahı üzerinde çok çalışmamız lazım” ifadelerini kullanmıştı.

2017 Yılında Harşit Islah Projesinin 2.Etabı İhale Edilmişti

AK Parti Gümüşhane Milletvekili ve TBMM Çevre Komisyonu Başkanı Cihan Pektaş, Harşit çayı ıslahı 2.kısım ihalesinin 25 milyon bedelle gerçekleştiğini açıklamış, konuyla ilgili yaptığı açıklamada ihalenin 21 Kasım’da yapıldığını kaydeden Pektaş, toplamda 90 milyon TL’ye mal olacak projenin 2019 yılında tamamlanmasının hedeflendiğini söylemişti. 2020 yılının Kasım ayına gelindiği sürede proje henüz tamamlanmış değil.

Aradan geçen 8 yıllık sürede tamamlanmayan proje, görüntü kirliliğine sebep olurken Harşit Çayı’ndan yayılan kanalizasyon kokusu ise vatandaşları rahatsız etmeye devam ediyor.

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: 8, Yıl, Oldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı