Haber Detayı
16 Ağustos 2019 - Cuma 10:38 Bu haber 1635 kez okundu
 
Açılamayan Yeni Devlet Hastanesi İçin Proje
GÜNDEM Haberi
Açılamayan Yeni Devlet Hastanesi İçin Proje

 

Gümüşhane'de yapımı tamamlanan ve zeminindeki heyelan tehdidi nedeniyle 4 yıldır hizmete açılamayan yeni devlet hastanesi için güçlendirme ve heyelan önleme projesi hazırlandı.

 Kuzey ve güney cephesinde ağırlık yapan yamaçta molozlar temizlenecek, 600 metre uzunluğunda 3 sıra diyafram duvar örülerek hastanenin zemin kayma riski ortadan kaldırılacak.

51 Milyona Liraya Mal Oldu

Kentte, Bağlarbaşı mevkiinde yapımına 2012 yılında başlanan ve 51 milyon liraya mal olan 8 katlı, 200 yataklı ve bünyesinde 10 ameliyathane ile 30 yoğun bakım ünitesi yer alan yeni devlet hastanesinin inşaatı 2015´te tamamlandı. Yamaç araziden elde edilen alan üzerine inşa edilen hastane binasında ve zemininde çatlaklar oluştuğu gözlendi. Hastane, zemindeki kayma riski nedeniyle 4 yıldır hizmete açılamadı.

Hastane binası için zemin güçlendirme ve heyelan önleme projesi hazırlandı. AFAD tarafından hazırlanan proje ile hastanenin kuzey ve güney cephesinde bulunan kayalık alanlardan yaklaşık 390 bin metreküp hafriyat çıkarılacak, ağırlık yapan yamaçta molozlarının temizlenmesinin ardından 600 metre uzunluğunda 3 sıra diyafram duvar örülecek. Proje ile zemin kayması riski ortadan kaldırılarak hastane hizmete açılacak.

‘Proje Bakanlığımız Tarafından Takip Ediliyor’

Yeni Hastanenin geleceğiyle ilgili gazetemize açıklamalarda bulunan Gümüşhane Sağlık il Müdürü Engin Pehlivan, gerçekleştirilen ihalenin Sağlık Bakanlığı, Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından yapıldığını ve kontrol edildiğini belirterek, projenin asıl amacının yeni hastanenin yer altında görülen hareketliliği engellemek olduğunu ifade etti.

Müdür Pehlivan, “Projenin asıl amacının birinci olarak diyafram duvar ve bir kazı çalışmalarının yapılması olarak iki ana bileşenden oluşuyor. Burada asıl amaç hastanenin yeraltında görülen bir hareketlilik söz konusu. Bu hareketliliği azaltmak için arka kısımdaki yükün azaltılması ve hastanede yer yer derinliği 40-45 metreyi bulan,  110-120 santimetre genişliğinde yaklaşık olarak önde 300-350 ile arkada 350-380 metreleri bulan diyafram duvar dediğimiz yapı ile güçlendirilmesi yapılacak,” diye konuştu.

400 Günlük İş Süresi Verildi

Gerçekleşen çalışmaların daha erken bitmesini beklendiğini kaydeden Pehlivan, “Bunun tabi öncelik sırası var. Biraz daha erken bitmesi bekleniyordu ama şöyle bir durum söz konusu oldu. Projeyi hazırlayan firma dedi ki; önce yükün alınması lazım, ondan sonra diyafram duvarların yapılması lazım. Toplam olarak 400 günlük bir süreci içeriyor. Müteahhit bir taraftan kazı, bir taraftan diyafram duvarı yaparsam erken bitiririm diye düşünüyordu ama projeyi yapan firma buna hayır dedi. Önce yükü alacak daha sonra ise diyafram duvarını tamamıyla yapacak. İnşallah önümüzde ki baharın başlangıcında falan gözüküyor. Gümüşhane’de devamlı olarak çalışılamayan bir takım aylar var. Mevsim güzel gider, konu heyelan önlemi kesinlikle önlenerek tamir tadilatı yapılır, bizde biran önce hastanemize kavuşuruz” ifadelerini kullandı.

Gerçekleşen projenin maliyetinin 40 bin TL olduğunu söyleyen Pehlivan, projeyi yapan firmanın ülkenin önde gelen firmaların olduğunu ve proje tamamlandığında sıfır risk olacağını belirtti.

       

Kaynak: Editör:
Etiketler: Açılamayan, Yeni, Devlet, Hastanesi, İçin, Proje,
Yorumlar
Haber Yazılımı