Haber Detayı
20 Ocak 2021 - Çarşamba 09:03 Bu haber 1766 kez okundu
 
“Adım Başı Ulusal Markete Karşıyız”
Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası (GTSO ) Başkanı İsmail Akçay Ulusal ve Zincir Marketlerin Belli Standartlar Doğrultusunda Açılması Gerektiğini Savundu.
EKONOMİ Haberi
“Adım Başı Ulusal Markete Karşıyız”

Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası (GTSO ) Başkanı İsmail Akçay ulusal ve zincir marketlerin belli standartlar doğrultusunda açılması gerektiğini savundu. Bu tür marketlerin Gümüşhane’nin sermayesini şehir dışına çıkardığını savunan Akçay, Gümüşhaneli esnafların bu önlemlerle rahatlatılması gerektiğini söyledi.

Ulusal ve zincir marketlerin açıldığı ilk günden bu yana sıkıntı çeken Gümüşhaneli esnaflar, pandemi dönemiyle birlikte daha da zor dönemler yaşıyor. Ulusal marketlerin ilimizin her yerinde açtığı şubeler nedeniyle siftah bile yapmakta zorlanan Gümüşhane esnafı çözüm bekliyor. Gümüşhane’yi ve Gümüşhaneli esnafı zor durumda bırakan ulusal marketler ile ilgili Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası (GTSO ) Başkanı İsmail Akçay’dan açıklama geldi. Akçay, şehrimizde faaliyet gösteren ulusal ve zincir marketlerin belli bir standarda bağlanmasının Gümüşhane esnafını rahatlatacağını söyledi. Akçay’a göre ulusal ve zincir marketlerin Gümüşhane’nin sermayesini şehir dışına götürdüğünü ve şehirde değer kaybına sebep olduğunu söyledi.  GTSO Başkanı Akçay, ulusal marketlerin, şehirde bulunan neredeyse her apartmanın altında bir şube açtığını ve bu durumun pandemi döneminde zaten zor durumda olan Gümüşhane esnafını iyice zor duruma düşürdüğünü söyleyerek, boş bulunan her yere ulusal markete açılmasının karşısında olduklarını söyledi.

‘Ulusal Marketler İlimize Zarar Veriyor’

GTSO Başkanı İsmail Akçay, Gümüşhane’de faaliyet gösteren ulusal marketlerin, Gümüşhane’nin sermayesini şehir dışına çıkararak şehrin sermayesini azalttığını söyledi. Akçay’a göre, ulusal marketlerin açılmaları belli standartlara bağlanarak Gümüşhaneli esnafın rahatlatılmasının önünün açılması gerekiyor. 300 metrekare yer bulunamayan alanlarda ulusal market açılmamasını ve 2 kilometrelik alanda bir markanın sadece bir adet mağaza açmasını savunan Akçay,  ‘’ Ulusal marketler ilimize zarar veriyor şu şekilde, merkezde yeterli olmayan sermayemizi buradan alıp şehir dışına taşıyorlar. Biz bu marketlere karşı değiliz ama belli bir standart dahilinde olması lazım. Her apartmanın altında 100 metrekare zincir marketin açılmasına karşıyız. Belli bir düzende açılması lazım bizim bu konuda bir takım önerilerimiz var. 2 kilometre alan içerisinde bir ulusal market bir şube açsın. Zaten 5 tane ulusal market varsa 2 kilometre içerisinde zaten 5 tane şube olacak. Ama Gümüşhane’de yan yana 50 metre 100 metre mesafeyle açtığınız zaman ilimizde sermayenin tamamını il dışına taşıyorsunuz. Bir başka ifadeyle 300 metrekare altında ulusal market açılmamalı, otopark imkanı olması lazım. Adım başı ulusal market açılmasına karşıyız. Bu standart dahilinde ulusal marketlerin olmasında fayda var. Karşı değiliz, belli standartları olması lazım’’ ifadelerini kullandı.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Adım, Başı, Ulusal, Markete, Karşıyız”,
Yorumlar
Haber Yazılımı