Haber Detayı
08 Şubat 2020 - Cumartesi 11:56 Bu haber 5617 kez okundu
 
AFAD’dan Çığ Uyarısı !
YAŞAM Haberi
AFAD’dan Çığ Uyarısı !

AFAD’dan Çığ Uyarısı !

Geçtiğimiz günlerde Van/Bahçesaray’da yaşanan çığ felaketi tüm ülkeyi yasa boğdu. Hava durumundaki olumsuz veriler Gümüşhane’de yaşanabilecek olası bir felakette neler meydana gelebileceğini akıllara getiriyor. Konu ile ilgili Gümüşhane AFAD İl Müdürü Mesut Bayrak, Gümüşhane’de bulunan riskli bölgeleri ve AFAD’ın olası bir çığ durumda üstleneceği rolü gazetemize anlatırken Gümüşhane için Pazartesiden sonra çığ riskinin artacağı konusunda vatandaşı uyardı.

Gümüşhane’nin yüksek eğimli bir topografyaya sahip olduğunu söyleyen Bayrak; “Bölgemizde eğim yüksek olduğu içinde her an heyelan, kaya düşmesi ve kar yağışlarının açısından çığ gibi afetlerle karşılaşabiliriz. Sahip olduğumuz coğrafya sebebi ile bu tür afetler ile sıklıkla karşılaşıyoruz. Aynı gün içinde aynı yerde kaya düşmesi veya çığ olayları olabiliyor. Bu doğa olayları bölgemiz için normal karşılanıyor. Bunlardan zarar görünce afet oluyor. Bugün vatandaşların olmadığı ve bizim ulaşamadığımız ücra köşelerde günde birkaç defa çığ olayları olabiliyor ama orada kimseye zarar vermediği için sorun olmuyor” dedi.  

“Torul, Kürtün ve Merkez Riskli Bölgeler”

Bayrak, günler boyunca süren kar yağışlarının çığ riskini arttıracağını dile getirerek; “Üst üste yağan ilk tabaka kardan sonra bu tabaka yere tutunabiliyor. Birinci tabanın üstü buzlanınca onun üstüne yeni kar yağdığı zaman ilk tabakanın tutunma gücü zayıflaşıyor. Zayıflaşan bu tabaka üstüne aşırı yük bindiği zaman eğimde fazla ise çığ olayı meydana geliyor. Yani bu çığ olayının birinci etkeni üst üste yağan karlar, ikinci etkeni ise eğimli ve engebeli yüksek araziler” şeklinde konuştu. 

Gümüşhane’de çığ, heyelan ve kaya düşmesi gibi olayların meydana gelmesi açısından bazı riskli bölgelerin olduğunu belirten Bayrak; “ Gümüşhane Harşit ve Kelkit olmak üzere iki vadiden oluşuyor. Harşit Vadimizin tamamı, Kelkit Vadimizin de güneye bakan yamacı riskli bölgelerimiz. Daha az riskli bölgelerimiz ise Kelkit Vadisinin orta kısımları. Buralar düzlük ovalar olduğu için çığ düşme olayları olmuyor. Torul, Kürtün ve Merkez ilçelerimiz riskin yoğun olduğu bölgeler. Şiran, kısmen riskli bir bölge. Özellikle Şiran ve Torul arasındaki Abdalmusa Tepesinin her iki tarafında da çığ düşmesi yaşanabilir. Bunun dışında Pekün Dağının her iki tarafında meydana gelebilir. Çığ düşmesinin yanı sıra bu bölgeler kaya düşmesi ve heyelan gibi olaylarda meydana gelebilir” dedi. 

“Kendilerini Kurtarabilecekleri Tedbirler Alsınlar”

Gümüşhane’de yaşanacak olası bir çığ düşmesi durumuna karşı hazır olduklarını dile getiren Bayrak; “Çığ düşmesinde arama ve kurtarma görevini AFAD üstleniyor. Gümüşhane’de olası bir çığ düşmesi durumunda hedefimiz kar altında kalanları en kısa sürede canlı olarak kurtarabilmek. Bu maalesef her zaman mümkün olmayabiliyor. Afeti önleme noktasında çalışmalarımız sürüyor. Şuanda bölgemizde olası bir çığ düşmesini engellemek için yapılan bazı yapılar çığı kaynağından engelliyor. Örneğin Zigana Dağı’nda eski geçit ile Limni Gölü arasındaki ormanlık bölgelerde çığ önleyici yapılar yapılıyor” dedi.

Bayrak son olarak bu tür felaketlerde vatandaşların önlemler almasına vurgu yaparak; “Dağcılık, doğa yürüyüşü vb. şeyler yapan vatandaşlarımızın dikkatli olması gerekir. Bu yürüyüşlere çıkan insanların doğada belli aralıklar ile yürümeleri lazım. Yürürken vadinin tabanından değil de, çığa maruz kalmayacak sırtlarından yürümek lazım. Bu mevsimde doğa yürüyüşüne çıkacak olanların ilgili birimlere haber vermeli. Toplu halde yürümemeleri lazım. İnsanlar bu olaylarda önce kendilerini kurtarmaya çalışmalı. Olayın olduğu bölgelere gitmek zor ise bu sürede vatandaş kendini kurtarabilecek tedbirleri önceden almalıdır. Doğa yürüyüşlerine çıkacak olan vatandaşlar dağcılık kıyafet, kar küreği gibi malzemeleri yanlarına almalıdır” şeklinde uyarılarda bulundu.     

                         

Kaynak: Editör:
Etiketler: AFAD’dan, Çığ, Uyarısı, !,
Yorumlar
Haber Yazılımı