Haber Detayı
14 Aralık 2018 - Cuma 09:37 Bu haber 7777 kez okundu
 
AFAD, Koordinatör Kurumdur
TEKNOLOJİ Haberi
AFAD, Koordinatör Kurumdur

 

AFAD Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu Verimlilik ve Teknoloji Fuarı’nın ikinci gününde interaktif sunum sahnesinde afet yönetimi başlıklı bir konuşma gerçekleştirdi. Afete hazırlıklı olma vurgusu yapan Güllüoğlu, “2019 yılını afetlere hazırlık yılı ilan ediyoruz.” dedi. Afet yönetiminin, zaman yönetimi, bütçe yönetimi ve duygu yönetiminden meydana geldiğini belirtti.

Ankara’da gerçekleşen Verimlilik ve Teknoloji Fuarı’nın ikinci gününde AFAD Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu’nun konuşması dikkat çekti. Konuşmasını, kürsü yerine dinleyicilerin hemen önünde gerçekleştirmeyi tercih eden Güllüoğlu, dirençli şehirlerden AFAD gönüllülüğüne, kentsel dönüşümden AFAD’ın rolüne kadar pek çok mesaj verdi.

“AFAD Koordinatör Kurumdur”​

Konuşmasının başlarında AFAD’ın ortaya koyduğu katma değere dikkat çeken AFAD Başkanı, “Biz, afet yönetimini tam olarak gerçekleştirmek için ilgili tüm paydaşlarla çalışıyoruz. Alanımızdaki tüm kurum ve kuruluşları koordine ediyoruz. AFAD olarak afet yönetiminin koordinatör kurumuyuz. Bizim afete hazırlık çalışmalarında işimizin yüzde 90’ı başka kuruluşlarla ve bireylerle, yani sizlerle” ifadelerini kullandı.

Şehirlerin Dirençli Olması İçin Her Ev Afete Hazır Olmalı

AFAD Başkanı Güllüoğlu, afetin yaşamın tabii bir parçası olduğunu ve neredeyse her insanın ömründe bir defa ciddi bir depreme şahitlik ettiğini belirtti. Risk azaltma çalışmaları kapsamında tedbir kültürünün artırılmasının altını çizen AFAD Başkanı, “Bizim evimiz afetle baş edebiliyorsa şehirlerimiz afete dirençlidir.” şeklinde konuştu.

2019 Yılı Afete Hazırlık Yılı Olacak

Konuşmasında, toplumun afet farkındalığının artırılması için 2019 yılının afete hazırlık yılı ilan edileceğini söyleyen AFAD Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu, “Her aya özel tema belirleyip bunları toplumla paylaşmayı hedefliyoruz. Bu özel yıl için kreatif kuruluşlarla işbirliği yapıyoruz.” dedi.

“Metrekaresi Daha Küçük Olsa Bile Eviniz Depreme Dayanıklı Olsun”

Depreme hazırlığın, onlarca milyar TL’nin kaynak olarak bir kenara konulması gerektirdiğine dikkat çeken AFAD Başkanı, “Depreme karşı dayanıklı ev sahibi olmak hayati önemdedir. Hayat kurtaracak şey, binaların yıkılıp yeniden yapılmasıdır. Metrekaresi daha küçük olsa bile eviniz depreme dayanıklı olsun. Kamu binaları dönüştürülerek depreme hazırlıklı hale getiriliyor. İstanbul’da bugüne kadar 1300 okul, hastane ve diğer hizmet binaları ya yıkılıp yeniden yapıldı ya da depreme karşı güçlendirildi.” İfadelerini kullandı.

“AFAD Gönüllülüğünü İlk Kez Burada Açıklıyorum”

Konuşmasının sonuna doğru gelen bir soru üzerine AFAD Gönüllülüğü hakkında önemli bilgiler paylaşan AFAD Başkanı, “Bu konuyu ilk kez burada açıklıyorum, daha önce bir yerde okuyup izlemediniz. AFAD Gönüllülüğünü uzun bir çalışmadan sonra hayata geçiriyoruz. Bunun kamu gönüllülüğünün iyi örneklerinden biri olacağını umut ediyoruz. Dijital bir çalışma olacak. Gönüllüler, telefonlarla bilgisayarlarla uzaktan eğitim videoları izleyecek, soruları cevaplayacak ve il müdürlüklerimizde eğitim alacak. Özellikle okullarda, Afete Hazır Okul eğitimlerini gönüllülerimizin vermesini planlıyoruz. AFAD Gönüllülüğü ile STK’ların gönüllülük kalitesini de yükseltmeyi hedefliyoruz. AFAD Gönüllülüğünü, inşallah en yakın zamanda kamuoyuna duyuracağız.” şeklinde konuştu.

AFAD Başkanı Güllüoğlu’nun ifadelerinde yer alan ve zaman zaman Gümüşhane’de yaşanan sel, heyelan ve çığ nedeniyle hayatını kaybeden insanlarımızın yanı sıra evleri yıkılan çok sayıda vatandaşımız afete maruz kalmıştı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: AFAD,, Koordinatör, Kurumdur,
Yorumlar
Haber Yazılımı