Haber Detayı
29 Kasım 2019 - Cuma 11:34 Bu haber 924 kez okundu
 
Ağaç, hava kirliliğine vurgu yaptı
GÜNDEM Haberi
Ağaç, hava kirliliğine vurgu yaptı

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanı Bedri Ağaç, doğalgaz kullanmaya başlanalı yıllar olan Gümüşhane’de vakıf aracılığıyla dağıtılan kömürler nedeniyle hava kirliliğinin ciddi boyutlara ulaştığını söyledi.

Yaptığı açıklamada vakıf tarafından dağıtılan kömürlerin ihtiyacı olmayanlar tarafından da alındığını ve hatta ihtiyacı olmadığı halde aldığı bedava kömürü satarak para kazananların bile olduğunu savunan Ağaç, bu kömürlerin bedava olduğu için verimsiz ve dikkatsiz kullanıldığını söyledi.

Gümüşhane’de özellikle bu kömürden kaynaklanan inanılmaz bir hava kirliliği olduğunu kaydeden Ağaç, “Merak eden sabah erken veya akşamüstü saatlerinde Çamlıca civarından veya başka bir yüksek yerden şehre bir baksın. Bu şehir doğal gaz kullanmaya başlayalı yıllar oldu. Neden mülki idare ve belediye bu konuda bir tedbir almıyor? Merkezde bu kadar kömür kullanımı doğru mu? Buna bir sınırlama, bir kontrol gerekmiyor mu?” diye konuştu.

Ağaç, “Bu baca gazlarına; Çimento Fabrikasının filtresiz üretimi, taş ocakları ve açık saha madenciliği, şehrin tepesinde 7/24 yanan devasa çöplük, yeşil alan eksikliğinden kaynaklanan aşırı toz, yüksek radyasyon oranı, maden işletme sahaları, siyanür karışmış hava sirkülâsyonu, denetimsiz ve çok sayıda BAZ istasyonu, Gümüşhane'nin çanağı andıran topografik yapısı, gıda üretimine karışan kimyasal ve kirletici etkenler, GDO'lu ve sağlıksız gıdalar, gelir düşüklüğünden kaynaklanan sağlıksız ve yetersiz beslenme, halen bir bölümü asbestli borularla taşınan sağlıksız su tüketimi vb. eklenince; maalesef kanser vakalarında ilimizde adeta patlama yaşanıyor” dedi.

Öte yandan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Sürekli İzleme Merkezi (SİM) tarafından anlık olarak paylaşılan verilerde hava kalitesi ORTA ve HASSAS seviyelerinde dolaşırken, özellikle PM10 adı verilen partikül maddelerin fazla oluşu kirliliğin bacalardan kaynaklandığı ve toz varlığına işaret ediyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ağaç,, hava, kirliliğine, vurgu, yaptı,
Yorumlar
Haber Yazılımı