Haber Detayı
14 Eylül 2020 - Pazartesi 10:58 Bu haber 1255 kez okundu
 
AKÇAY İSYAN ETTİ
GÜNDEM Haberi
AKÇAY İSYAN ETTİ

AKÇAY İSYAN ETTİ

Gümüşhane Sanayici ve İşadamları Derneği (GÜSİAD) Şube Başkanı Murat Akçay, yeni tip koronavirüs hastalığı (Covid-19) salgınında üniversitelerin açılmaması durumunda neredeyse 12 ay kapalı kalma tehlikesi olan işyerleri olduğunu belirterek şartsız destek talebinde bulundu.

“Bazı işletmeler neredeyse süreç başladığından beri neredeyse 12 ay kapalı kalma tehlikesiyle karşı karşıta bırakılmıştır”

Yaptığı açıklamada Gümüşhane esnafının büyük bir kısmının Gümüşhane Üniversitesi yönetiminden yüz yüze eğitimin başlayıp başlamayacağıyla ilgili resmi bir açıklama beklediğini kaydeden Akçay, “Belirsizlik insanlar üzerinde çok büyük baskı oluşturmaktadır. En kötü karar en iyi karasızlıktan çok daha belirleyicidir. Süreç kulaktan dolma açıklamalar veya varsayımlar üzerinden yürümekte buda var olan sıkıntıları daha içinden çıkılmaz bir hale sürüklemektedir. Öyle ki yapılan resmi olmayan açıklamalar eğer doğru ise bazı işletmeler neredeyse süreç başladığından beri neredeyse 12 ay kapalı kalma tehlikesiyle karşı karşıta bırakılmıştır” dedi.

“Okullar gerekli önlemler alınarak ilgili yerlerle istişareler edilerek açılmalıdır”

Salgın sürecinde hiçbir dahli olmayan okullar ve öğrencilerin tecrit edilirken süreci tetikleyen unsurlara olayı durduracak müdahaleler yapılamadığını savunan Akçay, “AVM’lerin, otellerin, düğünlerin, cenazelerin, şehirler arası gidiş gelişlerin, turizmin, şehirler arası yazlık tatilcilerin, ibadet yerlerinin, pazar meydanlarının ve benzer virüsü transfer ederek alınan karar ve kuralların esnetilip ve hatta uygulanamaz hale gelmesiyle vaka sarılarını devasa bir şekilde artıran yerlerin açık tutularak okulların açılmaması anlaşılır gibi değildir. Elbette önce sağlıksa yapılan bu hatalı uygulamalar ivedilikle sonlandırılmalı, reel ve gerçekçi kararlar alınarak acilen uygulamaya konulmalıdır. Yoksa öncede belirttiğimizi gibi bu süreçte hiç bir dahli olmayan okullar gerekli önlemler alınarak ilgili yerlerle istişareler edilerek açılmalıdır” diye konuştu.

“Bizler iş insanı olarak sağlıkçılar ve öğrencilerle birlikte en çok mağdur olan kesimiz”

Gümüşhane gibi nüfusu az olan şehirlerde alınacak katı tedbirlerle sürecin yönetilebileceğini, vaka sayısının azaltılabileceğini vurgulayan Akçay, “Bizler iş insanı olarak sağlıkçılar ve öğrencilerle birlikte en çok mağdur olan kesimiz. Gümüşhane gibi bir yerde sektörel bazlı yatırım yapmak ayrıcalıklı yürek isteyen risk alıp cesaret gerektirir. Ancak 12 aylık bir süreci hiç kimse öngöremez kimse cesaret edip böyle bir yatırıma yönelemez. İstihdam sürdürülemez. Sürecin başlangıcındaki kurallar esnetilmeden ve süreçten ders alınarak ilave edilecek kurallarla süreç kontrol altına alınabilir, okullarda üniversite de yüz yüze eğitime açılabilir. Tersi bir durumda yetkililerce süreçten direk ve en direk etkilenen kesimler tespit edilerek gerekli ekonomik destekler şartlar öne sürülmeden desteklenmeleri sağlanmalıdır” şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: AKÇAY, İSYAN, ETTİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı