Haber Detayı
18 Kasım 2020 - Çarşamba 09:41 Bu haber 1582 kez okundu
 
Aşı en erken 15 Ocak'ta
Prof. Dr. Kemalettin Aydın aşı için tarih verdi ve uyardı: Rehavete kapılmayın!
SAĞLIK Haberi
Aşı en erken 15 Ocak'ta

AK Parti Gümüşhane eski milletvekili ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi rektör yardımcısı Prof. Dr. Kemalettin Aydın, konuk olduğu özel bir televizyon yayınında, artış gösteren COVİD-19 vakaları ve alınan tedbirler hakkında konuştu. Son günlerde gündemde oldukça yer edinen aşı çalışmaları ile ilgili de konuşan Aydın, aşının en erken 15 Ocak tarihinde kullanılabilir hale geleceğini belirterek, aradaki 60 günlük süreçte çok dikkatli davranılması gerektiğini belirtti.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi rektör yardımcısı Prof. Dr. Kemalettin Aydın, dün katıldığı bir televizyon yayınında, COVİD-19 salgını ile ilgili bilgiler verdi. Son günlerde gündemde oldukça yer edinen aşı çalışmaları ile ilgili konuşan Aydın, toplumun aşı söylemleriyle umutlandırıldığını bunun sonucunda da rehavetin arttığını belirtti. Aşı için tarih veren Prof. Dr. Aydın, en erken 15 Ocak tarihinde aşının sınırlı aşılama neticesinde etki edebileceğini belirtti. Bu süreç içinde arada 60 gün olduğunu belirten Aydın, vatandaşların kurallara uymalarını ve tedbiri elden bırakmamaları gerektiğini belirtti.  

‘AŞI EN ERKEN 15 OCAK’

13 Ekim tarihi ile günümüz arasındaki vaka sayılarının oranlandığında yüzde yüze yakın bir vaka artışı olduğunu söyleyen Prof. Dr. Kemalettin Aydın, vaka artış sayısının ilerleyen günlerde daha da artacağını belitti. Aşı çalışmaları ile ilgili de konuşan Aydın, aşının en erken 15 Ocak tarihinde kullanılabileceğini ve bu süreçte de toplumun rehavete kapılmaması gerektiğini belirtti. Aydın, “1 Kasım ile bugün arasında yüzde 50 oranında bir vaka artışı, 13 Ekim ile bugüne baktığımızda da yüzde yüzün üzerinde bir vaka artışı var. Bu vaka artışının da önümüzdeki günlerde süreceğini düşünüyoruz. Bunun da çeşitli faktörleri var bunlardan birisi, umudun topluma çok erken sunulması. Örneğin bir aşı hikayesi bir haftadır öyle bir konuşuluyor ki sanki memleketteki meseleler bitecek. Ancak en erken 15 Ocak tarihinden sonra sınırlı bir aşılama göreceğimizi düşünecek olursak önümüzde kocaman bir 60 gün var. 60 günü vaka ve ölüm sayılarıyla kıyaslarsak bu süre içerisinde 3 bine yakın ölüm ve 180, 200 bine yakın bir vaka sayısıyla karşılaşacağız. Bu durumda umut veren açıklamaları erkenden yapmamak lazım” şeklinde konuştu.  

‘KOMŞULUK İLİŞKİLERİNİ ASKIYA ALMAK GEREKİYOR’

Geçtiğimiz aylarda Gümüşhane Valisi Kamuran Taşbilek tarafından da dile getirilen komşuluk ilişkilerinin askıya alınması konusunda da konuşan Aydın, bu süreç içerisinde komşuluk faaliyetlerinin ve sosyal hayatın seyreltilmesi gerektiğini belirtti. Aydın, “Toplumumuzun bu noktada çekirdek aile yapısını ve sosyal hayatını biraz seyreltmesi gerekiyor. Evlerde de özellikle kurallara uyulması ve temasın düşürülmesi önemli. Komşuluk ilişkilerini, apartman ilişkilerini bulaşın kolaylaşabileceği her türlü aktiviteyi bir süre askıya almamız gerekiyor. Mart ve Nisan aylarından daha yoğun bit dönemdeyiz ve tedbirlerin arttırılması gerekiyor. Okullar tatil olduğundan dolayı da anne babalar, çocuklarını anane veya babaanneye bırakmak mecburiyetinde kalabilir bu durumda çocukların okullarda virüsü alma ihtimalleri yüksek, eğer bu tatil döneminde yaşlı insanları enfekte etme ihtimalleri yüksek. Bu noktada 1 haftalık tatilin 2 hafta gibi sürelere çıkarılması gerektiğini ifade ediyorum. Buna ilgili kurumlar beraber karar verecek” ifadelerini kullandı. 

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Aşı, en, erken, 15, Ocak'ta,
Yorumlar
Haber Yazılımı