Haber Detayı
14 Ocak 2021 - Perşembe 09:04 Bu haber 1077 kez okundu
 
Aşılar Vurulmaya Başlanıyor
Yeni Tip Koronavirüse Karşı Gümüşhane’ye Getirilen Aşıların Cuma Veya Pazartesi Günü Kullanılmaya Başlanacak.
SAĞLIK Haberi
Aşılar Vurulmaya Başlanıyor

Yeni tip koronavirüs salgınına karşı Sağlık Bakanlığınca birinci öncelikli grupta yer alan sağlık çalışanları için Gümüşhane’ye gelen aşıların Pazartesi günü itibariyle kullanılmaya başlanacak.

Edinilen bilgiye göre, Aile Sağlık merkezleri, devlet hastanesi, İlçe hastaneleri aşı hazırlıkları yapıldı. Personeller görevlendirdi. Aşı odaları oluşturuldu. Mobil uygulama sisteme acıkdıktan sonra aşılama başlayacak. Aşı vurulacak 35 noktada, aşı dolabı ve sağlık personelinin tüm hazırlıklarını tamamlanması için çalışmalara devam ediliyor.  Sağlık İl müdürlüğü tarafından aşılar teslim edildikten sonra başta sağlık çalışanları olmak üzere aşılanmaya başlanacak. Tüm hazırlıkların tamamlanması ardından Sağlık Bakanlığının aşı açıklanması talimatından sonra Cuma günü yada Pazartesi gününden itibaren aşılar vurulmaya başlanacağı tahmin ediliyor.

35 Merkezde Aşı Yapılacak

Bakanlığın talimatının ardından Gümüşhane’de aşı yapılacak yerler belirlendi. Gümüşhane devlet Hastanesinde 10, Kelkit devlet hastanesinde 5,  Şiran devlet hastanesi 3, Torul, Kürtün ve Köse devlet hastanelerinde birer aşı odası ve 14 aile sağlık merkezinde olmak üzere toplam 35 noktada aşı yapılacak.   Aşı odalarının yetersiz kalması halinde hastanelerde aşı sayı odaları artırılacak. Öte yandan Gümüşhane’ye getirile aşılar dün itibariyle  ilçelere gönderildi.

Randevular MHRS Üzerinden

Gümüşhane Devlet Hastanesi ve Aile Hekimliklerinde vurulacak aşılar öncesi tüm sağlık personeli son hazırlıklarını tamamlayarak sürecin başlamasını bekleyecek. Aşı takip sistemi kuruldu. Aşılar teslim edildiğinde önümüzdeki Pazartesi günü itibariyle sağlık çalışanlarına aşılar vurulmaya başlanacak. Aşı talebine göre sağlık personelindeki görevlendirme sayısı artabilir. Koronavirüs aşı randevuları MHRS üzerinden verilmeye başladı. İlk risk grubunda olan vatandaşlar sistem üzerinden bağlı oldukları Aile Sağlık Merkezleri, tüm kamu, özel ve üniversite hastanelerinden randevu alabilecek. Aynı zamanda vatandaşlar aşı için risk grubunda olup olmadığını da sistem üzerinden öğrenebilecek. İlk aşamada sağlık çalışanları, 65 yaş üstü vatandaşlarımız ile yaşlı, engelli, koruma evlerinde kalanlar gibi toplu ve kalabalık yerlerde yaşayan yetişkinler aşılanacak.

Yaşlı ve engelli evlerinde aşı uygulama odası olanlar kendi kurumlarında, olmayanlara da mobil ekipler aşıyı uygulayacak. MHRS sistemine Turkiye.gov.tr ya da e devlet mobil uygulamalarından da giriş yaparak ve arama bölümünden MHRS yazarak ulaşmak ve koronavirüs aşısı için randevu almak mümkün.

Öncelikli grup

İlk etapta aşılar 1 milyon 119 bin sağlıkçıya yapılacak.  İkinci grupta 380 bin 65 yaş üstü vatandaşa yapılacak. Üçüncü grupta asker, polis ve öğretmenlere yapılacak. Dördüncü grupta ise ilk 3 grupta yer almayan vatandaşlara yapılacak.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Aşılar, Vurulmaya, Başlanıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı