Haber Detayı
14 Ocak 2019 - Pazartesi 13:33 Bu haber 4076 kez okundu
 
Asırlık “Kalandar” Geleneği Sürdürülüyor
KÜLTÜR Haberi
Asırlık “Kalandar” Geleneği Sürdürülüyor

 

Karadeniz coğrafyası ve kültürüne özgü bir gelenek olan Kalandar kutlanıldı. Yöreye has bir gelenek olan, büyüklü küçüklü herkesin ilginç kıyafetler giyerek dolaştığı, şarkıların söylendiği, horonların oynandığı, kapılara çanta içerisinde yiyecek bırakıldığı bu özel gece yöre insanının vazgeçmediği geleneklerinden birisi.

Gümüşhane’nin Torul’a bağlı Musalla vadisinde yüzyıllardır kutlanan ve Rumi takvime göre yılbaşı sayılan ‘Kalandar’ programında eğlence doruk yaptı. Topluca yemek yendi. Davul- Zurna eşliğinde horonlar oynandı.

Yörede ‘kocakarı takvimi’ olarak da bilinen Rumi takvime göre yılbaşı gecesi olan “Kalandar” için bölgenin toplanma merkezi olarak bilinen Musalla’da bir araya gelen yüzlerce vatandaş takip etti

Bu gelenekleri unutturmamak adına daha iyi bir şekilde yürütmek istediklerini, yöresel oyunların ardından bu kez katılımcılarla davul zurna eşliğinde halk oyunları gösterileri sunulurken program yemek ikramıyla sona erdi. İnkılap köyü (Musalla) köyü muhtarı Ahmet Oral “Yıllardır atalarımız ve bizler tarafından yürüttüğümüz bir gelenek. Bu yıl da bu geleneğimizi sürdürdük. Önce hep beraber topluca yemekler yedik. Daha sonrada hem Davul –Zurna hem de kemençe eşliğinde oyunlar oynadık. Atalarımızın bize yadigârı olan bu geleneklerimiz yaşatmaya gayret ediyoruz” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Asırlık, “Kalandar”, Geleneği, Sürdürülüyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı