Haber Detayı
25 Şubat 2020 - Salı 11:16 Bu haber 591 kez okundu
 
Aydın’dan koronavirüsle ilgili önemli açıklamalar
SAĞLIK Haberi
Aydın’dan koronavirüsle ilgili önemli açıklamalar

 

Çin’den yayılan ve tüm dünyada korku ve paniğe neden olan korona virüsüyle (Kovid-19) ilgili Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve eski Gümüşhane Milletvekili Prof.Dr. Kemalettin Aydın, “Bireysel tedbirler alındığında Türkiye’nin büyük ölümlerin olmadığı, sağlık açısından önemli sorunları yaşamadığı bir tabloya gideriz” dedi.

TRT Haber'de dün gece yayımlanan ve 2 saat süren koronavirüs özel yayınına konuk olan Aydın, beraberindeki uzman bilim insanlarıyla birlikte virüsle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Esra Kaya’nın moderatörlüğünde gerçekleştirilen programda konuşan Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı ve Gümüşhane eski Milletvekili Prof.Dr. Kemalettin Aydın, koronavirüsün bir viral enfeksiyon olduğunu, virüsün kendi başına kana karışarak ölüme neden olmasının söz konusu olmadığını, zatürre tablosunu yaptıktan sonra gelişerek akciğer enfeksiyonu ve buna bağlı diğer organ yetmezliğiyle birlikte ölümlere neden olduğunu söyledi.

Sağlık Bakanlığı’nın olayın başından itibaren Türkiye’de ve sınırlarımızda çok ciddi tedbirler alarak sürekli toplumu bu konuda bilgilendirdiğine dikkat çeken Aydın, “Bu virüs coğrafya olarak çevre ülkelerimize yayıldı. Bu karayoluyla ulaşagelen, İran’a kadar geldi bize de gelecek diye oluşacak bir durum değil. Oraya gelmeden bize de gelebilirdi” dedi.

“Çok paniğe girmeden tedbirleri almamız gerekiyor”

Bu tür durumlarda paniğin getireceği sağlıksız davranışların hem ülke ekonomisi hem de kişi sağlığını bozucu durumlarının söz konusu olduğunu ifade eden Aydın, “Toplumu paniğe sürüklemeden alınması gereken devlet tedbirlerini alıp bireysel tedbirleri de bu alandaki uzmanların ekranlarda yada kendi çalışma alanlarında toplumu bilgilendirerek bu süreyi az hasarla atlatmak gibi sorumluluğumuz var. Bu hastalar yoğun bakımda tedavi görüyorlar. Bugün Türkiye’de böyle bir salgın durumunda hemen hemen her hastanede binlerce yatakta binlerce uzmanla ihtiyaç duyulan herşey anında Sağlık Bakanlığı tarafından temin edilebilmekte. İran’da hızla yükselen hastalık trendi var. Bu alanda hem gerekli tedbirlerin alınabilmesi için geçici dönem kapatmanın doğru olduğunu düşünüyoruz. Çok paniğe girmeden tedbirleri almamız gerekiyor” dedi.

“50 yaş altı grubunda dünyada binde 2 ölüm söz konusu”

Hastalıkla ilgili son verilerde özellikle çocuklarda ölüm oranının çok düşük olduğunu dile getiren Aydın, “Özellikle 50 yaş altı grubunda dünyada binde 2 ölüm söz konusu. Bireysel tedbirler alındığında Türkiye’nin büyük ölümlerin olmadığı, sağlık açısından önemli sorunları yaşamadığı bir tabloya gideriz. Ama bunun için devletin kurum ve kuruluşlarıyla aldığı tedbirlere milletin uyması ve bunlara itinayla dikkat etmesi gerektiğini düşünüyoruz” diye konuştu.

Koronavirüsün bir viral enfeksiyon olduğunu, virüsün kendi başına kana karışarak ölüme neden olmasının söz konusu olmadığını zatürre tablosunu yaptıktan sonra geliştiğini vurgulayan Aydın, “Ani ölüm beklemiyoruz. Klinik tablonun oluşması gerekiyor. Tablo ortaya çıktıktan sonraki seyir tüm hekimlerin bildiği bir seyir. Akciğer infeksiyonu ve buna bağlı diğer organ yetmezliği gelişiyor ve ardından ölümlere neden oluyor” şeklinde konuştu.

Türkiye için endişe edecek durumun olmadığını, devletin gelecek tehlikeye karşı tedbir alabilecek, tüm altyapıyı aynı anda yönetebilecek bir altyapıya sahip olduğunu ifade eden Aydın, “Geriye kalıyor bireysel önlemler. Bu alanda konuşan tüm sağlık çalışanları ve yöneticileri toplumu bilinçlendirerek bireysel önlemler alınırsa toplumsal salgının olmayacağını düşünüyoruz “dedi.

Bu hastalıkta antibiyotiğin yerinin kesinlikle olmadığının altını çizen Aydın, “Ülkemizin mevsimsel dönüşümü hızlı bir ortamda” diyerek havaların ısınacağı 1,5-2 aylık süreçte insanların birbirinden bir miktar uzak durmasını ve kişisel hijyen konularına dikkat etmesi tavsiyelerinde bulundu.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Aydın’dan, koronavirüsle, ilgili, önemli, açıklamalar,
Yorumlar
Haber Yazılımı