Haber Detayı
16 Ekim 2020 - Cuma 10:07 Bu haber 875 kez okundu
 
Bahçecik Barajı Hız Kazanmalı
Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen, İl Koordinasyon Toplantısında Bahçecik Barajını Gündeme Getirdi
GÜNDEM Haberi
Bahçecik Barajı Hız Kazanmalı

Gümüşhane’de Valisi Kamuran Taşbilek başkanlığında yapılan  4 İl Koordinasyon Kurulu toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda sunum yapan yatırımcı kurum ve kuruluşların bölge müdürleri, katılımcı Belediye Başkanları ve gazetecilerin sorularını cevaplandırıldı. DSİ 22. Bölge Müdürü Dr. Emre Akçalı’nın sunumu sonrası söz alan Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen, kentte ki ıslah projesi ile Bahçecik Barajını gündeme taşıdı. Başkan Çimen, “İçme suyu şehrimizin en büyük sorunudur. Bizim içinde Bahçecik Barajında bu sorun çözmek anlamında büyük önem taşıyor. Ancak barajımızda yapılan çalışmalar istenilen seviye de değil” dedi.

‘İçme Su Konusu Hassas’

Bahçecik Barajı tamamlandığında şehrin 35 yıl su sorunu olmayacağına dikkat çeken Başkan Çimen, “Barajda 2020 yılında su tutulmasını planlandığını, arıtma tesisi ve isale hattının yapımını da biran önce tamamlayıp Gümüşhane’de yaşayan vatandaşlara memba kalitesinde su içirmiş olacağız. İçme suyu şehrimizin en büyük sorunudur. Bizim içinde Bahçecik Barajında bu sorun çözmek anlamında büyük önem taşıyor. Ancak barajımızda yapılan çalışmalar istenilen seviye değil. Barajda ki çabanın farkındayız ama konu içme suyu olduğu için daha çok hassaslaşıyoruz. Konuşulan birçok konu var ama şehrimizin bu sorununu çözmemiz gerekiyor. Geçen sene farklı yerlerden su ihtiyacını karşılamazsa şehir susuz kalacaktı” diye konuştu.

‘Islah Projesi Tamamlanmalı’

Başkan Çimen, “Diğer bir konu ise dere ıslahları gündeme taşıdı . Yıl olmuş 2020 bizim kanalizasyon boruları hale derelere akıyor. Bir kısmını sizler yapıyorsunuz ama yarım kalan ve bitirilmeyen yerler var. Belediye olarak Gümüş Otelin oraya kadar geldik. Bu projenin bitirilmesi gerekiyor.  Derelerin de temizlenmesi gerekiyor. Gümüşhane Belediyesi olarak biz dereleri temizlettik. Dereler çok önemli, çünkü yağış alan bir bölge olduğumuz için sel tehlikesine karşı tedbirli olmalıyız” dedi.

Proje hakkında bilgi veren Başkan Çimen sözlerine şöyle devam etti;

“Projenin toplam maliyeti yaklaşık 250 milyon lira civarında. Baraj 67 metre yüksekliğinde bir baraj olacak. 280 bin metreküp beton dolgusu var. Karşıdan karşıya uzunluğu da 273 metre. 4 milyon 100 bin metreküp su kapasitesine sahip. Aktutan göletinden de buraya tünel açarak oradaki fazla suyu buraya aktaracağız. Oradan da yıllık 5 milyon metreküp suyu barajımıza getirmiş olacağız 2 kilometrelik tünelle. Bu da Türkiye’de belki de ilk olan projelerden birisi. Bir havzadan başka bir havzaya içme suyu olarak aktarıp da şehre suyu vermek ilklerden birisi olacak.”

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bahçecik, Barajı, Hız, Kazanmalı,
Yorumlar
Haber Yazılımı