Haber Detayı
11 Kasım 2021 - Perşembe 09:01 Bu haber 689 kez okundu
 
Bakan Koca'dan başhekimlere nöbet mektubu! Uyarılarını sıralayıp, konulmasını istedi
SAĞLIK Haberi
Bakan Koca'dan başhekimlere nöbet mektubu! Uyarılarını sıralayıp, konulmasını istedi

Ankara Şehir Hastanesi'nde çalışan asistan hekim Rümeysa Berin Şen'in nöbet çıkışı kaza yapmasının ardından gündeme gelen "Uzun nöbet" tartışmalarıyla ilgili Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan dikkat çeken bir adım geldi. Bakan Koca, 81 ildeki hastanelerin başhekimlerine nöbet mektubu gönderdi. Koca, bu mektupta nöbet sürelerinin mevzuata uygun düzenlenmesini istedi.

Ankara Şehir Hastanesi'nde 36 saat nöbet tuttuktan sonra kaza geçirdiği belirtilen Rümeysa Berin Şen'in ardından gündeme gelen "Uzun nöbet" iddialarıyla ilgili Sağlık Bakanlığı'ndan hamle geldi. Bakan Koca tarafından başhekimlere gönderilen mektupta, konuyla ilgili uyarılar sıralandı.

"SON DERECE ÖNEMLİ BİR KONU"

Türkiye genelinde toplam 136 başhekime gönderilen mektupta, şu ifadelere yer verildi:

"Bu mektubum, son derece önemli bir konuyu sizinle hasbihal amacı taşıyor. Gerek sağlık hizmetlerinde gerek bu hizmetlerin sürdürülmesi için yapılan planlamalarda yaşanan bazı sorunlar için birinci derecede farkındalık sahibi kişiler sizlersiniz. Gösterdiğiniz çaba, özellikle, yaşadığımız süreç açısından takdire şayandır. Şahsım ve ilgili tüm yönetici arkadaşlarım adına teşekkürlerimi tekrar ifade etmek isterim."

"GÖREV SÜRELERİNİ DÜŞÜRMEKTE İRADE KOYMALIYIZ"

1.11.2021 Tarih ve 95796091-010.07 Sayılı Genelgemiz, İl Sağlık Müdürlüğünce tarafınıza ulaştırıldı. Uzmanlık Eğitimi Görenlerin Nöbet Hizmetleri Konulu Genelge, çözümü aciliyet gösteren bir sorun için kararlı, kalıcı adımlar atmanızı gerektiriyor. Uzun ve yıpratıcı olan çalışma sürelerini azaltmakta, nöbet düzenlemelerini yasal mevzuatımıza uygun ve insani koşullara kavuşturmakta tam bir irade ortaya koymalıyız. Bu konuda sizinle yakın, titiz bir diyalog içinde olacağız. Asistan hekimlerin nöbetlerinin mevzuata göre düzenlenmesi konusundaki kararlılığımızın en iyi örneklerinden birini sizin vereceğinize inanıyorum. Çalışmalarınızda başarılar diliyorum."

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bakan, Koca'dan, başhekimlere, nöbet, mektubu!, Uyarılarını, sıralayıp,, konulmasını, istedi,
Yorumlar
Haber Yazılımı