Haber Detayı
17 Şubat 2021 - Çarşamba 09:14 Bu haber 1367 kez okundu
 
Bakan Kocan’ın Tablo Açıklaması Kafaları Karıştırdı
SAĞLIK Haberi
Bakan Kocan’ın Tablo Açıklaması Kafaları Karıştırdı

 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Twitter hesabından duyurduğu il bazında 7 günlük vaka sayıları kafaları karıştırdı. Nüfus göz önünde alınarak açılanan sayılarda Gümüşhane'de testi pozitif çıkan kişi sayısının oranı İstanbul'dan bile fazla çıktı.  Bu durum tedirginliğine neden olduğu gibi Gümüşhane’de pozitif vaka sayısının İstanbul’dan bile fazla çıkması akıllara soru işaretlerini getirdi. Gümüşhan e’de alına tedbirlerle vaka sayılarının günlük 7 ile 10 olduğu belirtilmişti.

Türkiye salgınla mücadelede, bölgesel önlemleri hayata geçirmeye hazırlanıyor. Bu kapsamda ilk kez, il bazında 7 günlük vaka sayıları açıklandı. Açıklanan listeye göre 100 bin kişide 228.2'lik oranla Trabzon ilk sırada! Verileri Twitter hesabından duyuran Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Yerinde karar dönemindeyiz" diyerek, şehir bazında sınırlamalar dönemine geçildiğini duyurdu.  Bakan Kocan’ın açıklamasına göre 143 bin nüfuslu Gümüşhane’de sayı 97,18 olarak belirtilirken, 15 milyon nüfuslu İstanbul ise vaka sayısı 60,19 olması kafaları karıştırıyor. Test sayısı ve nüfus dikkate alındığı ve Gümüşhane’de günlük vaka sayısının 7 ile 10 arasında olması ise açıklanan verilerin sağlıklı olmadığı eleştirilerine neden oldu.

Sağlık Bakanlığı'nın internet sitesinde yer alan haritada, 100 bin kişi baz alınarak, bir hafta içinde kaç vakanın tespit edildiği şehir şehir açıklandı. Buna göre, Doğu Karadeniz'deki Trabzon ilk sırada olmak üzere beş il, nüfusa oranla vaka sayıları ile öne çıkıyor. Samsun'da 171,9, Ordu'da 194.42, Giresun'da 184,34, Trabzon'da 228,2 ve Rize'de 202,44 vaka sayısı açıklandı. Bu illerin nüfuslarını 100 bine bölerek, çıkan sayıyı bu ortalama değerlerle çarpınca haftalık vaka sayıları elde edilebiliyor. Buna göre, geçen hafta yaklaşık 600 kişiye tanı koyulan Rize'de, yine yaklaşık olarak 500 kişiden birinde koronavirüs tespit edildi. 5.7 milyon kişinin yaşadığı Ankara'da ortalama vaka sayısı 100 bin kişide 35,49 olarak tespit edildi. Bu veriye göre Ankara'da haftalık vaka sayısı, geçen hafta 2 bine çok yakındı. Bu veriye göre, geçen hafta Ankara'da yaklaşık 2700 kişiden birinde virüs tespit edildi. İstanbul'a ilişkin veriler ise son bir haftada kentte 9300 vakanın tespit edildiğini gösteriyor. Bu da yaklaşık her 1700 kişiden birinin koronavirüs testi pozitif çıktığını gösteriyor. Nüfusa oranla en az vakanın bulunduğu illerden biri de Van. Kentte koronavirüs tespit edilme oranı yaklaşık 6500 kişide bir. Güney doğu illeri, nüfusa oranla, koronavirüs vakalarında en düşük değerleri ortaya koyuyor. Sağlık Bakanı Koca, sınırlamaların, bu değerlere göre, bölgeselleştirileceğini, sıkılaştırılacağını veya hafifletileceğini söyledi. Türkiye'de 15 Şubat tarihinde, günlük vaka sayısı 7945 olarak açıklandı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bakan, Kocan’ın, Tablo, Açıklaması, Kafaları, Karıştırdı,
Yorumlar
Haber Yazılımı