Haber Detayı
13 Ocak 2020 - Pazartesi 11:27 Bu haber 1911 kez okundu
 
Bakan Varank Mest Etti
Bir Dizi Ziyaret ve Açılış İçin Gümüşhane’ye Gelen Bakan Varank,Yatırım Yapılması Halinde Gümüşhane’ye Pozitif Ayrımcılık Yapacağının Sözünü Verdi
GÜNDEM Haberi
Bakan Varank Mest Etti

Teşekkürler Bakan Varank

SANAYİ ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye'de ekonomiye olan güvenin arttığını belirterek, "İç talep canlanıyor. İhracatta rekorlar kırıyoruz, yani dış talep cephesi de kuvvetli. Dolayısıyla, bu sene ekonomide büyümenin güçlendiği bir yoldayız. Yıl boyunca atacağımız adımlarla, bu büyüme oranlarını orta ve uzun vadeye de yayacağız. Türkiye 2023 yılını, çok sağlam bir sanayi ve teknoloji altyapısıyla karşılayacak. İddialı olmakla beraber, gerçekçi hedeflerimiz var. Başarıya giden yolu, sizlerle birlikte yürüyeceğiz" dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Gümüşhane'de bir otelde sanayicilerle düzenlenen İstişare ve Değerlendirme Toplantısı'na katılarak, açıklamalarda bulundu. Bakanlık olarak yapılan yatırımlar hakkında bilgi veren Varank, 750 milyon liralık kaynağı teknoloji, sanayi ve yenilikçi işletmelere aktaracaklarını ifade etti.

'ENFLASYON HEDEFİN DE ALTINDA KALDI'

Türkiye'nin yatırımlar öncülüğünde büyümesi için Bakanlık olarak tüm imkânları seferber ettiklerini ifade eden Bakan Varank, "Bu şekilde ülkemizi; hem teknoloji geliştirmede hem de rekabetçi üretimde dünyanın sayılı güçlerinden biri yapabiliriz. Sizler kaynaklarınızı yatırıma yönlendirdikçe, Türkiye güçlenecek, Türkiye daha hızlı büyüyecek. Ekonomik görünüm de gün be gün canlanıyor. Geçen senenin üçüncü çeyreğinden itibaren yeniden büyüme eğilimine girdik. Faizler düşüyor. Enflasyon hedefin de altında kaldı. Ekonomiye olan güven artıyor. İç talep canlanıyor. İhracatta rekorlar kırıyoruz, yani dış talep cephesi de kuvvetli. Dolayısıyla, bu sene ekonomide büyümenin güçlendiği bir yoldayız.Yıl boyunca atacağımız adımlarla, bu büyüme oranlarını orta ve uzun vadeye de yayacağız. Türkiye 2023 yılını, çok sağlam bir sanayi ve teknoloji altyapısıyla karşılayacak. İddialı olmakla beraber, gerçekçi hedeflerimiz var. Başarıya giden yolu, sizlerle birlikte yürüyeceğiz" dedi.

'5,3 MİLYAR LİRALIK YATIRIM BAŞVURUSU GELDİ'

Bakanlık olarak, sanayicilerin üretime daha sıkı sarılması için yenilikçi politikalar geliştirdiklerini belirten Varank, Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi'nin de bunlardan biri olduğunu dile getirdi. Bakan Varank, "Bu programla yerlileşme alanında benzersiz bir işe giriştik. Bakın 2018 Ağustos’unda ekonomik temellerimizden bağımsız bir dış şokla karşılaştık. Bunun sonucunda döviz kurları yukarı yönlü ciddi dalgalanma gösterdi. Yurt dışından ithal edilen her şeyin fiyatı arttı. Bu da maliyet artışı olarak sanayiciye ciddi şekilde yansıdı. İşte biz dedik ki; Türkiye bu ithalatın önüne geçebilir. İşte Hamle Programını bu amaçla tasarladık. Programı oluştururken, sanayideki mevcut kabiliyetlerimizi ölçtük ve nerelerde sıçrama yapabileceğimizi belirledik. Bakın biz burada alıcı ve satıcıyı aynı anda destekliyoruz. Programa başvuranlar, Bakanlığımızın sunduğu tüm desteklere tek pencereden erişebiliyorlar. İlk çağrıya makine sektöründe çıktık. Öyle yoğun bir talep aldık ki, sadece tek bir sektör için toplamda 5,3 milyar liralık yatırım başvurusu geldi. Şimdi bu başvuruları değerlendiriyoruz. İnşallah sonuçları nisan ayında açıklayacağız" diye konuştu.

'750 MİLYON LİRALIK KAYNAK AKTARILACAK'

750 milyon liralık kaynağı teknolojiyi, sanayiyi ve yeniliği odağına alan işletmelere aktaracaklarını aktaran Bakan Varank, "Yılın ilk yarısında; kimya, ilaç, tıbbi cihaz, otomotiv, elektronik ve raylı sistem araçları gibi alanlarda yeni başvuruları ilan edeceğiz. Ben bu programda Gümüşhane’den de firmalar görmek istiyorum. İlimizde madencilik ve gıda sektöründe güçlü. Bu gibi programlar, farklı sektörlere yatırım yapmak açısından çok iyi fırsatlar sunuyor. Bir diğer vizyoner politikamız da işletmelere sunduğumuz sermaye desteği mekanizması. Biz bu amaçla biri bölgesel kalkınma diğeri de teknoloji ve inovasyon alanında olmak üzere iki yeni fon kurduk. Böylece 750 milyon liralık kaynağı teknolojiyi, sanayiyi ve yeniliği odağına alan işletmelere aktaracağız. Bakın bu fonlar yatırımınıza ortak olacak ve sizleri bankalara faiz ödemekten de kurtaracak" şeklinde konuştu.

'KRİTİK ADIMLAR ATACAĞIZ'

Finansman alanında kolaylıklar sunulduğunu anlatan Varank, şöyle konuştu:

"KOSGEB, KOBİ Finansman Destek Programıyla işletme kredilerine 18 aya kadar, yatırım kredilerine de 36 aya kadar finansman desteği sağlıyor. Biliyorsunuz kredi faizleri düşüş eğiliminde İşte KOSGEB bunu da dikkate alıp, bankalarla yaptığı protokolleri yeniledi. Şu an finansman maliyetlerinin tamamını KOSGEB karşılıyor. Yani, istediğiniz zaman başvurabileceğiniz bu Programla; faiz ya da kar payı ödemesi yapmaksızın bankalardan kredi kullanabiliyorsunuz. Gümüşhane özelinde birkaç konuya değinmek istiyorum. Buraya gelmeden önce, sizlerin talepleri nedir arkadaşlarımız elbette çalıştı. Yeni bir sanayi sitesi kurulması ve Organize Sanayi Bölgesine altyapı desteği talebiniz var. Hali hazırda Bakanlığımıza bu yönde resmi bir proje teklifi iletilmiş değil. Her iki konuda da somut önerilerinizi bize iletirseniz, bütçe imkânlarımız çerçevesinde değerlendirir, elimizden gelen desteği veririz. Teşviklerden yeterince yararlanamadığınızı ifade etmişsiniz. Son 7 senede Gümüşhane’de 500 milyon liralık sabit yatırımı teşvik ettik. Tabi burada şunu da vurgulamam gerekiyor. Biz bu sene teşvik sistemimizle ilgili kritik adımlar atacağız. Biz yerelin potansiyelini geliştirirsek ülke ekonomisine katkı sağlamış oluruz. Bu konuda da pozitif ayrımcılığa hazırız. Aydın Doğan medyayı sattıktan sonra elinde büyük bir sermaye kaldı, bunu biliyoruz. Kendisine, desteklenmesi gereken güzel projeleri ulaştıracağım. Bunlara destek vereceğine inanıyorum. Teşviklerimizi de daha esnek bir yapıda kurgulayacağız. Yani yatırımcılarımız projelerini hayata geçirmek için ihtiyaç duyduğu destekleri adeta kendileri belirleyebilecekler"

'TERÖRÜN PANZEHRİ EĞİTİMDİR'

Türkiye sınırları içinde hiçbir terör örgütüne göz açtırılmadığını vurgulayan Varank, "Sınırlarımızda peydahlanmak istenilen terör devletine de müsaade etmiyoruz. Tabi bu işin püf noktası; birlik ve beraberlik. Devletle millet bir oldukça, Allah’ın izniyle hiç kimse bu ülkenin tek bir karış toprağına göz dikemez. Zaten güvenlik güçlerimiz hem içeride hem dışarıda oldukça başarılı operasyonlar yürütüyor. Zeytin Dalı, Fırat Kalkanı, Barış Pınarı, Pençe, Kıran hangi operasyon gerekiyorsa onu yapıyorlar. Biz de siyasiler olarak, terörün üzerine en sert şekilde gidiyor, bu konuda en ufak bir zaaf göstermiyoruz. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde nasıl ki bu ülkenin başına bela olan yüzlerce dertten kurtulduysak inşallah bu terör belasından da ebediyen kurtulacağız. Tabi terörle mücadele etmek hem çok boyutlu, hem oldukça meşakkatli. Ve en önemlisi: terörle mücadele ettiğinizde aslında cehaletin ta kendisiyle mücadele ediyorsunuz. Şöyle bir dikkat ettiğinizde hemen görüyorsunuz terör örgütlerinin ekseriyetinin hedefinde çocuklar vardır. Çünkü tarihinin farkında olan, nereden geldiğini bilen, okuyan, araştıran, kendini geliştiren hiçbir genci terör örgütü istemez. İşte bu yüzden terörün panzehiri eğitimdir. Tüm anne babalara, ağabeylere, hocalara, öğretmenlere büyük işler düşüyor. Ancak ve ancak vatanını seven, adil ve cesur gençler yetiştirerek terörü yenebiliriz. Urfa’da öğretmenlik yapan Necmettin kardeşimiz bayramda ailesini ziyaret etmek için memleketine giderken teröristler tarafından alçakça şehit edildi. Ama arkasında gözyaşlarını değil; vatan sağ olsun diyen bir ana babayı, 82 milyonun duasını, 'Büyüyünce ben de Necmettin Öğretmen gibi olacağım' diyen onlarca genci bıraktı. İşte terörle mücadele etmek demek; Necmettinler yetiştirmek demektir" diyerek konuşmasını tamamladı.

Bakan Varank'ın konuşmasını ardından, toplantı basına kapalı olarak sürdü.

Şehit Necmettin öğretmenin adı İŞGEM'de yaşatılacak

Gümüşhane'nin en büyük yatırımlarından biri olan İş Geliştirme Merkezi'nin resmi açılışını yapan Varank, 8-8,5 milyon avroluk bu yatırımın, Bakanlığın Rekabetçi Sektörler Programı sayesinde hayat bulduğunu kaydetti.

Varank, buraya şehit öğretmen Necmettin Yılmaz'ın ismini vermek istediklerini dile getirerek, "İnşallah ismini bu şekilde vereceğiz. Bu topraklardan yetişmiş, vatan sevgisiyle dolu gencecik bir fidanımız, terör örgütü PKK tarafından şehit edildi. Biz şehidimizin aziz hatırasını ismiyle bu merkezde yaşatmak istiyoruz." diye konuştu.

"Küçük sanayi sitesiyle ilgili de orada tüzel kişilikle biz muhatap olabiliyoruz, eğer siz tüzel kişiliği kurunca bize başvurursanız orada da bütçe imkanlarımız çerçevesinde elimizden gelen desteği vereceğiz." ifadesini kullanan Varank, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kalkınma ajanslarından ve bölge kalkınma idarelerinden burada bahsettiniz, elbette biz bu iki kurumumuzu en verimli şekilde değerlendirmek istiyoruz çünkü yerelin potansiyeli çok önemli, kalkınma yerelden başlıyor, biz yerelin potansiyelini hayata geçirecek ekonomik yapıları kurabilirsek bu ülkenin kalkınması açısından da çok önemli. Ben arkadaşlarımla sürekli görüşüyorum ama bundan sonra pozitif ayrımcılık da olacak şekilde Gümüşhane'mizin projelerine daha bir dikkatli bakacağız, Gümüşhane'de yerel potansiyeli nasıl harekete geçirebiliriz, bunu daha dikkatli bir şekilde gündemimize alacağız."

Varank, Gümüşhaneli iş insanlarından kentin gelişmesine katkı sunmalarını isteyerek, "Sayın Aydın Doğan'ın son zamanda medyayı sattıktan sonra nakit anlamında elinde büyük bir sermaye olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla bu şehrin ihtiyaçlarına dönük hem de ileride kendisine rahmet olacak şekilde bu şehre katkı sağlayabilirse tabii ki faydalı olur. Ben şehrimiz için önemli projeleri kendisine ulaştıracağım, oradan da iş adamımızın desteğini almış oluruz." diye konuştu.

Bakan Varank, KOSGEB konusundaki değerlendirme süreçlerine ilişkin ilgililerle konuşacağını, o süreleri kısaltmak için elinden gelen gayreti göstereceğini vurguladı.

"Vatansever, cesur gençler yetiştirip terörü yeneceğiz"

Terör örgütlerinin ekseriyetinin hedefinde çocuklar, gençler olduğuna dikkati çeken Varank, "Çünkü tarihinin farkında olan, nereden geldiğini bilen, okuyan, araştıran, kendini geliştiren hiçbir genci terör örgütü esir alamaz. İşte bu yüzden terörün panzehri eğitim diyoruz." ifadesini kullandı.

Bakan Varank, tüm anne babalara, ağabeylere, hocalara, öğretmenlere ve siyasilere büyük işler düştüğünü vurgulayarak, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Ancak ve ancak vatanını seven, adil ve cesur gençler yetiştirerek terörü yenebiliriz, tamamen kökünü kazıyabiliriz. İşte bunun en güzel örneği tek başına bir ordu olan şehit öğretmenimiz Necmettin Yılmaz. Urfa'da öğretmenlik yapan Necmettin kardeşimiz bayramda ailesini ziyaret etmek için memleketine giderken teröristler tarafından alçakça şehit edildi ama arkasında gözyaşlarını değil, 'Vatan sağ olsun' diyen bir ana babayı, 82 milyonun duasını, 'Büyüyünce ben de Necmettin öğretmen gibi olacağım' diyen onlarca genci bıraktı. İşte terörle mücadele etmek demek, Necmettinler yetiştirmek demektir. Rabbim Necmettin öğretmenimize ve tüm şehitlerimize rahmet eylesin."

Açılış konuşmalarının ardından basına kapalı devam eden toplantıya, Vali Kamuran Taşbilek, AK Parti Gümüşhane Milletvekili Cihan Pektaş, Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen, Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek, İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Emin Erdoğdu, Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İsmail Akçay, AK Parti Gümüşhane İl Başkanı Celalettin Köse, AK Parti Bayburt İl Başkanı Hacı Ali Polat, diğer ilgililer ve iş insanları katıldı.

Bakan Varank, yeni Zigana Tüneli inşaatında incelemelerde bulundu.

Yeni Zigana Tüneli'nin Torul tarafındaki şantiyeye gelen Varank, burada yetkililerden çalışmaların son durumu hakkında bilgi aldı.

Varank, daha sonra kendi kullandığı araçla tünelin tamamlanan bölümünü gezdi.

İncelemenin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Varank, Gümüşhane ziyareti kapsamında Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının çok önemli bir projesini ziyaret ettiklerini söyledi.

Varank, Zigana Tüneli'nin çok önemli bir yatırım olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

"14,5 kilometre uzunluğunda iki tüpten oluşacak, çift gidiş, çift geliş Gümüşhane ile Trabzon'u bağlayacak çok önemli bir tünelden bahsediyoruz. Sadece 30 dakikalık yolu 10 dakikaya indirmekle kalmayacak, aynı zamanda kuzey güney aksı dediğimiz Türkiye'de çok önemli bir bağlantı yolunun en önemli noktalarından bir tanesindeyiz. Burası sadece bir tünel değil, gerek havalandırma tünelleri, şaftlarla ilgili gerekse kaplamalarla ilgili çok önemli teknolojilerin kullanıldığı, Türkiye'de özelikle ulaşım alanında büyük faydalar getirecek bir tünel."

Tünelin bir an önce hizmete açılmasını ve vatandaşların gerek yük gerekse insan taşımacılığında burayı kolay bir şekilde kullanmasını istediklerini dile getiren Varank, "Arkadaşlarımız üç vardiya halinde ellerinden gelen gayreti gösteriyorlar. Görüyorsunuz şu anda kar yağıyor, buralar oldukça zor coğrafyalar, inşallah tünel bittiğinde vatandaşlarımıza büyük bir hizmet olacak." dedi.

Bakan Varank'a incelemeleri sırasında Vali Kamuran Taşbilek, AK Parti Gümüşhane Milletvekili Cihan Pektaş, Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen ve diğer ilgililer eşlik etti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bakan, Varank, Mest, Etti,
Yorumlar
Haber Yazılımı