Haber Detayı
13 Ekim 2020 - Salı 10:13 Bu haber 420 kez okundu
 
Başkan Ağaç’tan Esnafa Yeni Çözüm Önerileri
EKONOMİ Haberi
Başkan Ağaç’tan Esnafa Yeni Çözüm Önerileri

 

Cumhuriyet Halk Partisi Gümüşhane İl Başkanı Bedri Ağaç esnaf sorunlarıyla ilgili olarak yeni çözüm önerilerini açıkladı. Başkan Ağaç açıklamasında ;

“Geçtiğimiz hafta yaklaşık iki yıldır yaşanan ekonomik krizin pandemi etkisi ile de adeta “Ekonomik Buhrana” dönüşmesi nedeniyle bu buhrandan çıkış önerilerimizi kamuoyu ile paylaşmıştık. Gümüşhane’de krizden en çok etkilenen kesim özellikle küçük esnaf. Genel önerilerin dışında Gümüşhane özelinde özellikle esnafa dönük çözüm modellerini de ortaya koymak ve bu konuda fikri takibimizi sürdürmek istiyoruz.

Bu krizin etkilerinin hafifletilmesi yolunda, topluma, kurumlara ve sorumlulara düşen görevler var; İl hıfzıssıhha kurulları aldığı kararlar ve uygulamalar bağlamında ilin ekonomik yapısına ve esnafın yaşadığı sorunlara dikkat etmek durumunda. Her ilin Hıfzıssıhha Kurullarının o şehrin özelliklerine göre farklı uygulamaları hayata geçirme yetkileri var. Kahvehaneler 6 aydır kapalı, bu insanların çoğu kiracı, bu insanlar bu dönemde ne yiyip ne içiyor, kiralarını, faturalarını nasıl ödüyor diye düşünen yok. Kahvehanelerde yeniden oyun oynamanın serbest bırakılması gerekir. Çay ocaklarının açık bölümlerinde, önlerinde ve bazı caddelerde sigara içme yasağının hiçbir mantığı yok. Pek çok ilde bu uygulanmazken; Gümüşhane’nin her uygulamada adeta pilot bölge olması doğru değil, insanlara ve esnafa sahip çıkın, yetkilerinizi onların lehine kullanın.

Kapalı olan işyerlerine Elektrik dağıtım şirketi; ortalama üzerinden faturalandırma yapıyor.  Yazıktır, günahtır. Uzun dönemdir devletin inşa ettiği dağıtım iletim sistemi üzerinden dünyanın karını ediyorsunuz, biraz da bu karlarınızdan fedakârlık yaparak esnaf müşterilerinize yardımcı olun yani ne olur.

Ticaret ve Esnaf Odaları; ince hesap yapmamalı, iktidarın yanında değil; halkın, kendi üyeleri olan esnaf ve üreticinin yanında olmak, onların sorunlarını dile getirmek, sessiz çoğunluğun sesi olmak zorundadırlar.  Sendika ve STK’lar da öyle..

Belediye kurduğu şirketle ticarethaneye/şirkete dönüşme eğiliminde. Oysa belediyeler kamu kurumudur ve faaliyetlerinde esas kar değil; kamu hizmetidir. Belediyenin inşaatla, ticaretle işi olmaz ve olmamalı. Konut yapma belediyenin işi değil. Gümüşhane’de müteahhit veya inşaat erbabı mı yok? Belediyenin işi çağdaş konut üretimi için; alt yapısı, yolları, sosyal donatı alanları planlanmış imar planları hazırlayıp buna göre arsa üreterek özel teşebbüs ve vatandaşa sunmak ve; kişiye özgü değil eşit ve hakkaniyetle kanun ve kurallara uygun yapılaşmaya nezaret ve kontrol etmektir.

Halkımıza düşen görevler var. Biliyoruz hayat pahalılığı çok, TÜİK her ne kadar rakamlarla oynasa da enflasyon yüksek, işsizlik büyük sorun. Ama yine de en azından bu dönemde halkımız; ucuzluğu ve gramaj durumu tartışmalı olan ulusal ve uluslararası zincir mağazalardan alışveriş yerine; yerli küçük esnafı tercih etmeli ve desteklemeli. Sonuçta bu ilin kaderini birlikte paylaşıyoruz, yani aynı gemideyiz. Bakkalınıza, kasabınıza, manavınıza, marketinize sahip çıkın. Böyle günler dayanışma günleridir.

Son olarak da Gümüşhane’ye sahip çıkmaya, Gümüşhane’nin sorunlarını ve çözüm önerilerini dile getirmeye, fikren, maddi ve manevi bu şehre katkı sunmaya çalışan siyasilere, insanlara sahip çıkılmalıdır” açıklamasında bulundu..

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Başkan, Ağaç’tan, Esnafa, Yeni, Çözüm, Önerileri,
Yorumlar
Haber Yazılımı