Haber Detayı
19 Şubat 2021 - Cuma 09:13 Bu haber 2555 kez okundu
 
Başkan Çimen Bölgesel Kalkınma Toplantısında Konuştu
GÜNDEM Haberi
Başkan Çimen Bölgesel Kalkınma Toplantısında Konuştu

 

Pandemi sonrası Bölgesel Kalkınma Toplantısı Trabzon’da gerçekleştirildi. Türkiye Belediyeler Birliği pandemi sonrası Bölgesel Kalkınma Toplantısı, Birlik Başkanı Fatma Şahin’in katılımı ile bugün Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezi’nde düzenlendi.

 7 İL VE 102 İLÇE BELEDİYE BAŞKANI KATILDI

Toplantıya Türkiye Belediyeler Birliği ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Hasan Suver (Online), Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Çetin Ali Dönmez (Online), Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı, Trabzon, Ordu, Giresun, Rize, Gümüşhane, Bayburt ve Artvin belediye başkanları ile bu şehirlerin 102 ilçe belediye başkanları, Trabzon Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Emin Aşıkkutlu ve Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Hakan Gültekin katıldı.

HEPİMİZİN İNSANLIĞA KARŞI BORCU VAR

Açılış konuşmasını gerçekleştiren Türkiye Belediyeler Birliği ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Karadeniz bizim açımızdan çok önemli. Bizim bu coğrafyada ne kadar çok çalışmamız gerektiğini gösteren çok özel dönemler geçirdik. Coğrafya aynı zamanda karakterdir. Karadeniz insanını çok yakınen tanıma fırsatım oldu. Ne kadar pratiği çalışkan ve gayretli olduklarına buraya gelince şahit olduk. Karadenizli arkadaşlarımızla parlamentoda çok güzel çalıştık. Belediyeler Birliği cumhuriyetimizin en köklü kuruluşlarından bir tanesi. Dünya nereye gidiyor bugün biz ne yapmalıyız ne yapmamalıyız bunun istişaresini yapmak için buradayız. Koronavirüsü yaşıyoruz ve dolayıyla buradan çıkarmamız gereken çok önemli sonuçlar olduğuna da inanıyoruz. Herkesin huzurlu ve mutlu yaşadığı bir dünya istiyoruz. Yapacak çok işimiz var. Yeniden dünyayı kodlamazsak emanet olarak toprağı suyu havayı koruyamazsak insanı koruyamayız. Böyle bir dünya düzeninde ülkemizle ilgili çok önemli çalışmalar yapıyoruz. Hepimizin insanlığa karşı borcu var. Su yönetimi en önemli başlıklardan bir tanesi, kuraklık en önemli sorunlardan bir tanesi. İyi yönetilmezse su yönetimi daha kötüye gidilebilir. Her bölgenin kendi hassasiyetleri var. Yeni dünya düzeninde özellikle turizmin yeni trendleri var. İşin önemli kısmı şehir ekonomileri. Bu ekonomileri iyi yönetmemiz gerekiyor. Bir şehrin fırsatlarını iyi kullanmamız lazım. Bölgesel kalkınma var artık. Şehir nasıl akıllanır, bir sorunu çözerken teknoloji aklınıza geliyorsa şehir akıllıdır. İklim biziz değişeceğiz. Her şey zihinlerde başlıyor. Bilim ve akılla şehrimizi kirleten unsurlardan korumamız lazım. Şehir ekonomisini yönetmemiz lazım. Bilge Ekonomisi ve Yeşil Ekonomi. bu iki unsur çok önemli. Pandemiden çıkardığımız dersle yeni dünya düzeninde hak ettiğimiz yeri alacağız. yerel kalkınma çok önemli. Kalkınma yerelde başlıyor. Karadeniz’in emrindeyiz, insanının emrindeyiz. Bizi dinlediğiniz için çok teşekkür ediyorum” dedi.

YEREL YÖNETİMLER GÜÇLENDİRİLMELİ

 Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, “Bu organizasyon Trabzon’da yapılıyor olmasından büyük memnuniyet duyuyorum. Son 30-40 yıla baktığımızda bir tanesi küreselleşme var. Bu eğilim halen daha küreselleşmenin etkisi altında. Kamu yönetimi ile ilişkili kavram ve örgütler bundan nasibini alıyor. Bir başka eğilim de yereleleşme eğilimi. Bir taraftan merkezde bir güç var. Bir taraftan gücü yerele doğru yatay olarak yerel yönetimlere ve özel sektörlere dağıtma eğilimi içerisinde. Birbirine zıt kavram gibi görünse de birbirini tamamlana iki kavram olduğunu anlayabiliyoruz. Pandemi süreci Türkiye’de iyi yönetildi. Başarıları teslim etme durumundayız. En başından itibaren çok iyi bir şekilde örgütlenildi. Grekli kararlar zamanında alındı. Yerele ciddi bir çerçeve çizildi. Diğer tarafında da yerel var. Valilik ve kaymakamların merkezin aldığı kararları uygulama noktasında özverili bir şekilde çalıştıklarını vefa destek gruplarının nasıl çalıştıklarını hep beraber gördük. Yine valiliklerin yanında kaymakamlıkların yanında yerel yönetimlerin çalışmalarını ve gayretlerini gördük. Olumsuz etkilerin minimize edilmesi konusunda yerel yönetimlerin gücünün farkına vardık. 2 şey ortaya çıktı. İdarenin bütünlüğü ortaya çıktı. Taşradaki yerel yönetimleri koordine edebilecek güce sahip olmalı. Diğer yerel yönetimlerin çok daha güçlü olması ortaya çıktı. Alanda hane hane birey birey insanlarla ilgilenebilme kapasitesini yaşadık ve gördük. Önümüzdeki süreçte şahsi kanaatim yerel yönetimlerin bu manada güçlendirilmesi zaruridir. yerelleşme anlamında çok önemli adımlar atıldı. Bunu yeniden değerlendirmenin zamanının geldiğini düşünüyorum. Türkiye merkezden yönetilemeyecek kadar büyük bir ülkedir. Jeopolitik gereği merkezi idaresinin son sözü söyleyebilecek yetkisi olması gerektiğini düşünüyorum. Yerel yönetimleriz olmazsa olmazı temel altyapı ihtiyaçlarının karşılanmasıdır. Elbette her şehrin kendi özellikleri var. Başka şehirlere göre avantaj ve dezavantajları var. Kendi özelliklerine göre bölgesel kalkınma perspektifi gerçekleştirmeli. Trabzon son yıllarda turizm hamlesi ile öne çıkıyor. Bugün resmi rakam 40 binin üzerinde yatak kapasitesi var. 2019’da 600 binin üzerinde yabancı turist, yerli turistlerle birlikte bu rakam 2 milyonun üzerine çıkmıştır. Trabzon’un güçlü olduğu bir başka nokta tarımsal ürünü var. Biri çay, diğeri ise fındık. Bizim gücümüz birlikte var olmamızla alakalı. Komşu illeriyle bu bölge bölgesel kalkınma anlayışıyla hareket edebildiği sürece, destek olabildiğimiz sürece bölge olarak kalkınacağız. Turistler Ordu’ya, Giresun’a gitti diyorlar. Ben bundan memnuniyet duyuyorum. Turistlerin bir gün daha fazla kalması memnuniyet duydurur. Trabzon’da 3 adet üniversite var. Tekno parklarımızla yeni buluşlara yelken açtık. Sümela Manastırı gibi dünyada bilinen ve ziyaret edilmek istenen bir yerimiz var” ifadelerini kullandı.

DEĞERLERİ ORTAK BİR PAYDA ETRAFINDA BÜTÜNLEŞTİRMELİYİZ

 Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, “Pandemi sürecinden sonra inşallah insanlık kurtulur ve sonrasına yönelik yapacağımız çalışmalar bu tip oturumlar çok daha anlamlı. Özellikle bölgesel olması daha çok anlam katıyor. Trabzon’un kültürel, tarihsel değerlerini diğer komşu illerimizin değerleriyle bir bütün olarak ortak bir fikir etrafında düşünce etrafında çalışmasını yapmak bunlara yönelik kültürel değerleri insanlığın hizmetine yönelik yapacağımız çalışmalar daha çok anlam ifade ediyor. Bizim için hedef bölgemizde ilimizde turistin bir gün daha fazla kalması. Önemli olan bu bölgenin kültürel zenginliğini görmesi, gezmesi hepimiz açısından faydalı. Artık şehir milliyetçiliği kalkı. Kesinlikle bundan kurtulmamız lazım. Bütünleşerek komşularımızın değerlerini hep birlikte ortak bir payda etrafında bütünleştirerek gelişmemizi kalkınmamızı ileriye götürürüz., katkısını ve faydasını görürüz.  Beraber belediye başkanlarımız ve valilerimizle bir araya gelip bölgemiz adına yapılan bu çalışmalar çok ayrı bir anlam ifade ediyor. Teknoloji ilerliyor. Buna ayak uydurma adına özellikle yerel yönetimlerimize çok iş düşüyor. Akıllı şehirler üzerinde ne yapabiliriz fikri üzerine çalışmamız anlam katıyor. Tarihin derinliklerine baktığımızda her şehrin farklı özellikleri var. Çok güçlü yanlarımız var. Böyle bir toplantının ilimizde düzenlenmesi, fikirlerin burada bizimle paylaşılmasının ayrı ve özel bir önemi var” dedi.

BÖLGESEL KALKINMADA SPOR UNSURU DA ÖNEMLİ YER ALIYOR

Trabzon Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Emin Aşıkkutlu, “Benden önceki konuşmacılar tüm detaylarıyla bölgesel kalkınmayı anlattılar. Ancak bölgesel kalkınmada spor unsurunun da önemli bir yer aldığı kanaatindeyim. Trabzon’daki futbol olgusu ve bunun dışındaki doğa sporlara uygun bir bölgenin içinde bulunuyor olmamız ve Spor Bilimleri Fakültesi bulundurarak spor unsurunun da bölgesel kalkınmada önemli bir unsur olduğuna vurgu yapmak istiyorum” diye konuştu. 

140 MİLYON LİRA DESTEK VERDİK

Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu, “Giresun’da şehrimizdeki belediyelerle birlikte istişare yaparak kovid ile ilgili mücadele ediyoruz. Esnaflarımız çok etkilendi. Onlara elimizden geldiğince destek oluyoruz. Esnaflarımızın bu zor dönemde onların kira, işgaliye gibi bir takım giderlerini karşılamaya çalıştık. Birçok destek verdik. Giresun Belediyesi olarak yatırımcılarımıza elimizden geldiğince destek vermeye çalışıyoruz. Şehrimizde 3 bin 80 kişi civarında istihdam sağladık. Ayrıca sosyal destek programı kapsamın toplamda nakdi destek olarak, çalışma ödeneği gibi iş verenlere destekler verdik. Genel anlamda yaklaşık 140 milyon lira hükümetimizden gelen destekler oldu. Büyükşehir değiliz, küçük şehir de değiliz. Mevcut açısından arada kalıyoruz. Sınırlarımız dahilinde projeler uygulayabiliyoruz. Onun için bu anlamda bir an önce yasa oluşturulması kanaatindeyiz” şeklinde konuştu.

YEREL YÖNETİMLERE YÜRÜTME ANLAMINDA YETKİ VERİLMELİ

Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin, “Kendi kültür kodlarımıza dönebilsek, çevreye daha duyarlı belediyeler yönetimler oluruz. Yerel yönetimler olarak Ak Parti döneminde ciddi anlamda düzenlemeler yapıldı güçlenme anlamında. Yargı ve yasama anlamında olmayacağı için bu üniter yapıya zarar vermeyecektir. Yapısal sorunların çözülmesi lazım. Merkezde 100 gücünüz varsa 20’sini yerele yolladığınızda 80 merkezde 20 idarede bir gücü var algılanıyor bu yanlış. Merkezde daha denetleyici zaman kalıyor, yerelde onların da orada problem çözme gücünü artırmış oluyorsunuz. Yerele yürütme anlamında yetkiler verilmesi çok önemli” ifadelerini kullandı.

40 MİLYAR LİRALIK YATIRIM KAZANDIRILDI

Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Hakan Gültekin, “DOKAP’ın kurulma amaçlarından en önmeli noktalarından biri bölgenin turizm olarak gelişmesi hedefiydi. Bölgenin turizm master planı çıkarılarak gelişmesi hedeflendi. 2014-2018 yılları arasında DOKAP eylem planını hazırlayarak illerimizin ayrı ayrı sorunların tespiti ve çözümü ile ilgili bür süreç yaşandı. Bu kapsamda her bil il düzeyi ayrı ayrı çalışılarak 1287 sorun önerisi ve bu sorunların çözümü için bölge genelinde 484 adet çözüm önerisi alınmıştır. Tüm sorun ve önerilerin kent ekonomi aktörleri tarafından ortaya konulmuştur. 40 milyar liralık kamu yatırımı bölgemize kazandırıldı. Pandemiden sonra 2018 ve 2023 planımızı revize ederek 2021-2023 planımızı hazırlamaya başladık. Üretimle alakalı projelerin bize sunulmasını istiyoruz” dedi.

TEKNOLOJİ KULLANILARAK VERİM ARTIRILMALI

 Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı, “Akıllı şehirlerde teknolojiyi kullanmak, elektronik aletleri kullanarak hizmet kullanmanın verimini artırmak. TİSKİ’nin teknolojik çözümü vadı çok hoşumuza gitti. Kaçakları tespit etme gibi projesi. Trabzon Belediyemize böyle güzel bir teknolojik hizmeti sunması sevindirici. Böyle uygulamalara devam edilirse akıllı şehir konusunda ilerleme kaydedilebilir” dedi.

 

İNOVASYON KONUSUNDA DESTEK İSTİYORUZ

Bayburt Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci, “Bayburt bulunduğu konum itibariyle birçok akının yapıldığı 1600 rakımlı yayla kentidir. 1828-29 Osmanlı-Rus savaşlarını yaşayan bir şehir. Türkiye’de en fazla göç veren illerden biriyiz. Bu bizde yara olarak derin izler bırakıyor. Problemleri çözme adına bir takım teknolojik gelişmeleri kullanıyoruz. İnsanımızı yöremizde tutmanın gayreti içerisindeyiz. Devletin ana konusu insanları orada tutacak konuları gündemine alması lazım. Belediyelerimize teknolojik gelişmeleri örnek gösterip uygulamalıyız. Çağı yakalamak istiyoruz. İnovasyon konusunda bir takım desteklerin bize ulaşması lazım” şeklinde ifadeler kullandı.

BİZLERE YAKIŞMAYAN İŞLER YAPIYORUZ

Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen, “7 yıllık belediye başkanlığında belirli tecrübelerim oluştu. Özlük hakları noktasında konuşulan bu. Bunun hızlandırılmasını istiyor arkadaşlarımız. Bunun yanında bizim gibi küçük illerde nüfus hareketliliğini çok fazla olduğu yerler. Bizim de farklı taleplerimiz var. Nüfus idaresinin 1 ve 2. adresi var. 1. adresi dikkate alınıyor. Paylar geliyor bize. Yüzde 70’i 1. adresten yüzde 30’u da 2. adresten. 31 Aralık dendiği zaman bir savaş içerisindeyiz. Bizlere yakışmayan işler yapıyoruz. Nüfusların çok yüksek miktarda arttığını, sonra yarı yarıya düştüğünü… Çok gülünç duruma düşüyoruz. 38 bin nüfusum var. İl belediyesi olarak 2B grubundayım. 50 bin nüfusuna göre maaşımı alıyorum. İşçi memur sayısı ona göre. 50 bin üzerinden kendi İller Bankasından payımızı alalım. İllerde muhtarlıklara merkezde gerek yok. Bana göre ilçelerde beldelerde muhtarlıklar kaldırılsın. Belediyeler kendi bünyesinde bunu yürütebilir” dedi.


 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Başkan, Çimen, Bölgesel, Kalkınma, Toplantısında, Konuştu,
Yorumlar
Haber Yazılımı