Haber Detayı
20 Kasım 2020 - Cuma 09:31 Bu haber 1320 kez okundu
 
Başkan Çimen’den Dobra Dobra
Başkan Çimen İddialara Yanıt Verdi; ''Ben Şehreminiyim, Halkıma Yalan Söyleyemem''
GÜNDEM Haberi
Başkan Çimen’den Dobra Dobra

Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen, basın mensuplarıyla bir araya gelerek, devam etmekte olan ve gelecekte yapılacak projelerle ilgili bilgilendirmelerde bulundu. Son günlerde ulusal basın organlarında çıkan, otobüs alım ihalesinin akraba şirketine verildiği iddialarına da gerçeği yansıtmıyor diyerek cevap verdi.

Makamında gazetecilerle bir araya gelen Başkan Çimen, şehirde süren projeler ve gelecekte yapılacak projeler hakkında bilgi verdi. Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Çimen, son haftalarda ulusal basın yayın organlarında çıkan ve Gümüşhane Belediyesi tarafından alınan 4 adet otobüsün ihalesinin, aile şirketine verildiğine dair iddialara da cevap verdi. Başkan Çimen, basında yer alan ifadelerin asılsız olduğunu, ihalenin EKAP üzerinden yapıldığını söyleyerek herkese açık bir şekilde yapıldı ve tek bir firmanın ihaleye katıldığını belirtti.

‘BİZİM KAPALI HİÇBİR İŞLEMİMİZ YOK’

Gümüşhane Belediyesi tarafından alınan otobüsler için yapılan ihale ile ilgili basında çıkan ifadelerin gerçeği yansıtmadığını belirten Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen, alınan otobüslerin piyasa değerinin 750 bin TL olduğunu fakat belediyenin bu araçları 545 bin TL’ye aldığını ve yapılan hesaplamalara göre bir otobüsün bedavaya getirildiğini belirtti. Başkan Çimen, “Otobüsler konusunda Sözcü Gazetesi’nde böyle bir haber çıktı. Tabi yalan bir haberdi. Bunu kimlerin servis ettiğini de biliyorum. Bizim kapalı hiçbir işlemimiz yok, her şeyimiz açık. İhalede benim sahibi olduğum aile şirketinin olduğu söyleniyor. Bu doğru değil, mahkeme süreci olabilir fakat servis edenlerin kim olduğunu bildiğim için buna değmeyeceğini düşünüyorum. Biz ne yaptığımızı biliyoruz, her şey ortada. Evet ihaleye tek kişi girdi, açık ihale herkes girebilirdi. Araçları 545 bin TL’ye aldık, aynı aracın piyasa değeri şu anda 750 bin TL. Yani bu hesaba göre aracın bir tanesini bedavaya getirdik. Üniversiteler açılırsa geri kalan 4 aracımızı da ihaleye çıkaracağız. Bu yine açık ihale olacak ve herkes katılabileçek. Ben şunu beklerdim, başkanım seni tebrik ediyoruz sen hibe makam araçlarına biniyorsun kendine makam aracı almadın millete makam aracı aldın. Biz bu araçları milletimiz daha konforlu, lüks seyahat etmesi için aldık. Akrabalığımız 4’üncü dereceden olsa bile, komisyon üyesi ben değilim, olsam bile kanunen bundan bir sorun yok. Ben ihale komisyon başkanı da değilim. Açık ihale, biz buna benzer yüzlerce ihale yaptık. EKAP üzerinden de bu duyuruldu. Durum bundan ibaret” ifadelerini kullandı.

‘RUHSATSIZ OLMASI MÜMKÜN MÜ?’

Gümüşhane Belediyesi tarafından yaptırılan 729 konutluk projenin ruhsatsız olduğuna dair çıkan iddialar hakkında konuşan Başkan Çimen, projenin 3 yıl içerisinde bitirileceğini söyledi. Çimen, “ 729 konutumuzun şu anda hafriyat çalışmaları devam ediyor. Hafriyat çalışmalarıyla birlikte şu an ruhsat işlemleri de devam ediyor. Yani burası Gümüşhane ve Gümüşhane Belediyesi’nin bir işi, ruhsatsız olması mümkün mü? Önemli olan burada bu projeye Cumhuriyet Halk Partisi’nin İl Başkanı bu tür sosyal konularda destek olması. Vatandaşın, halkın kazançlı çıkacağı noktada destek olması gerekiyor. Tabi bu durum onun takdiri. Her zaman ki muhalefetini yapıyor. İnşallah o da bekleyecek, sonunu görecek. Biz bu projeyi 3 yıl içerisinde bitireceğiz” dedi.

‘FİRMA BİZİ 3 YILDIR OYALADI’

Gümüşhane’ye yapılması planlanan AVM projesiyle ilgili bilgi veren Başkan Çimen,

“Alışveriş merkezi ile ilgili yap-işlet-devret modeliyle anlaştığımız bir firma bizi 3 yıldır oyalıyor. Birileri tanıştırdı bizi, başka illerde de AVM’leri var. Yaptım, yapacağım diye bizi oyalıyorlar. Buranın yüzde yüzü Gümüşhane Belediyesi’ne ait. Buranın masrafı ne ise şirkete devredelim onlar yapsın dedik. Üst kullanım hakkı verme yetkisi de bana ait. Ocak ayından başlamak kaydıyla ödemeleri yapılacak. Şu an proje emin ellerde. Bu projeyle birlikte inşallah Gümüşhane’mizin de bir özel hastanesi olacak, bu da projenin içerisinde. Seçimlerde bu konu hakkında da söz vermiştik ve bunu tamamlayacağız” şeklinde konuştu.

‘SOKAK SAĞLIKLAŞTIRMASI ÖNÜMÜZDEKİ SENE BİTECEK’

Sokak sağlıklaştırma projesi ve modern pazar yeri hakkında da bilgi veren Başkan Çimen, 

“ Sokak sağlıklaştırmasıyla ilgili biz 15 Temmuz Zafer Meydanı olmak kaydıyla, arkasındaki Terziler Sokağı, Atatürk ve Cumhuriyet Caddeleri olmak kaydıyla sokak sağlıklaştırması yaptık. Sokak sağlıklaştırmasında 6 milyon TL’lik bedelin 3 milyon TL’sini hibe, 3 milyon TL’sini de belediye olarak bir karşılıyoruz. Marifet iltifata tabidir. Biz bu sağlıklaştırmada dış cephelerden sonra, alt dükkan cephelerinde sadece traverten kullanacağız, tabelalar tek tip olacak. Bana göre daha bu işin yüzde 30’undayız. Yoldaki taşları değiştireceğiz ve tek yönlü bir trafik, tek yönlü bir park sistemi oturtturacağız. Yolun parka kapalı kısmında da bir bisiklet yolu projemiz var. Bu yoldan artan taşları da Fen Lisesi’nin altında bulunan ve Kültür Yolu dediğimiz bölgede değerlendireceğiz. Sokak sağlıklaştırmasını da önümüzdeki sene bitireceğiz. Yayalaştırma projesini de vatandaşlarımıza soracağız. En büyük projelerimizden birisi de modern pazar yeri. İsim noktası’nda şu anda iki seçenek var ‘GümüşHan’ ve ‘Çarşı Gümüşhane’ bu sonradan belirlenecek.  40 dükkanlı, 200 araçlık otoparkı bulunan projemizi de tamamladık. Aralık ayı içerisinde vatandaşlarımız kendi dükkanlarına girmeye başlayacak. İnşallah önümüzdeki yaz aylarında da güzel bir açılış yaparız. Çok şükür çalışıyoruz, destek olarak da, ne istediysek de aldık” ifadelerini kullandı.   

‘KAYAK MERKEZİ ŞEHRİMİZİN ÇİÇEĞİ OLACAK’

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un, Süleymaniye Kayak Merkezi ile ilgili 12 milyon TL’lik kaynağı aktardığını müjdeleyen Çimen, “Ne zaman bir sorunumuz, sıkıntımız olsa telefonla aradığımız anda o anda cevap veren bir devlet büyüğümüz. Şehrim adına bakanımıza teşekkür ediyorum. O gün Gümüşhane için tarihi bir gündü. Şehrimize kent meydanı kazandırılmasıyla ilgili start vermişti. 15 gün önce bakanımızı ziyaret ettim. Şehrimize yaptığı hizmetlerden dolayı kendisine teşekkür ettim. Süleymaniye kayak merkeziyle ilgili 12 milyonluk kaynağı aktardı. Şuanda projeleri yapılıyor. 2021 yılında Süleymaniye Kayak Merkezinde hem turizm ekonomik açıdan fayda sağlayacağı bizimde çok önemsediğimiz kayak merkezi şehrimizin çiçeği olacak” diye konuştu.

‘KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ İHALE EDİLECEK’

TOKİ tarafından yapılan 530 konutun altındaki 110 bin metrekarelik alanı kentsel dönüşüm alanı ilan ettiklerini ve bununla ilgili proje çalışmalarının devam ettiğini hatırlatan Başkan Çimen, “Bu alana 400’e yakın bir konut ve yanında millet bahçesiyle ilgili çalışmayı yapıyor arkadaşlar. 2021 yılında da Gümüş kent kentsel dönüşüm projemizde ihalesi yapılacak ve oradaki o dönüşümü de tamamlamış olacağız” dedi.

‘GÜNEŞ ENERJİSİ SANTRALİ PROJEMİZ İHALE AŞAMASINDA’

Gümüşhane Belediyesi olarak Güneş Enerjisi (GES) santraliyle ilgili de ihale aşamasında olduklarını belirten Çimen, “Toplam 3 mw’lık projenin 0,800’ü için 7,1 milyon liralık kredi istedik. Umut evlerinin arkasına güneş panelleri koyacağız. İller Bankasından kredisini çıkardık. Geri kalan 2 mw konusunda da AKSA elektrikle görüşüyoruz. Vakıf Katılımla da bu konuda çalışma yapıyoruz. Buradaki amacımız GES’le beraber aylık 400-500 bin lira olan elektrik maliyetini karşılamak istiyoruz. Bahçecik barajının çıkışında arıtma tesinin önüne de HES yapacağız. GES’ler çok kısa zamanda yapılıyor. Yeni yıla girmeden ihalesini yapmayı planlıyoruz. 2021’de güne enerjisinden bizde faydalanmış oluruz” şeklinde konuştu.

‘ŞEHRİMİZİN 100’E YAKIN YERİNDE KANALİZASYONLAR DEREYE AKIYORDU. ŞUANDA 4-5 NOKTAYA DÜŞTÜ’

Bahçecik barajının da şuanda yüzde 50 noktasına geldiğini aktaran Çimen, şunları söyledi: “Harşit çayı dere ıslahı ve arıtma tesisi diğer önceliklerimiz. 2018’de ihale olmuş harşit dere ıslahı 2.kısmı 2019’da alınan tasfiye kararıyla tekrar iptal edildi. Yeniden yatırım programına alındı. Yaklaşık 50 milyonun üzerinde. Sema Doğan’dan başlayıp arıtmaya kadar tamamlanması gerekiyor. Şehrimizin 100’e yakın yerinde kanalizasyonlar dereye akıyordu. Şuanda 4-5 noktaya düştü. Hiçbir zaman vatandaşımıza yalan söylemdim. Yeni dere ıslahlarında yapılacak duvarların arkasına kanalizasyon hatlarımızı koyup 4-5 noktayı da bağlayıp arıtmaya götüreceğiz. İşin sonuna geldik. İnşallah 2021’de DSİ’nin bütçesinde bu iş. İnşallah yeni dönemde geri kalan kısımları tamamlayacağız.” diye konuştu.

‘TALEBE YETİŞEMEYEN GÜMÜŞSU’NUN KAPASİTESİNİ ARTIRACAĞIZ’

Belediye şirketi GÜMSAŞ tarafından çalıştırılan Gümüşsu fabrikasında üretimin aralıksız devam ettiğini, piyasanın talebini karşılamak için üretim kapasitesini artıracaklarını dile getiren Çimen, “Şuanda kızılcık, böğürtlen, kuşburnu, limonata üretiyoruz. Ürettiklerimizde şeker ve glikoz kullanmıyoruz. Elma şekeri kullanıyoruz. Halk bankasından kredi alarak, DOKA’dan destek alarak makinelerimizin hepsini 3-4 ay sonra yenileyeceğiz. Hem ambalaj noktasında hem de üretim noktasında 2-3 katına çıkacak şekilde bu ürünlerimizi dünya piyasasına sunacağız. Şuanda piyasa şartlarında ürettiklerimiz piyasanın bizden talep ettiklerinin altında olduğu için üretim kapasitemizi artıracağız” dedi.

‘60-70 MİLYON BORCUMUZ VAR’

Gümüşhane Belediyesi olarak Türkiye’nin en az borcu olan Belediyelerinden birisi olduklarını savunan Başkan Çimen, “2019 seçim sürecinde haksız eleştiriler aldık. Seçim sathında söylenenlerin hepsinin yalan olduğu ortaya çıktı. Komşu belediyelerimizin bizden daha fazla borcu olduğunu duydunuz. Bizim banka borçlarımız, SSK ve vergi borçlarımız dahil, piyasa borçlarımız dahil 60-70 milyon arasında borcumuz var. Biz ne yaptığımızı biliyoruz. Önümüzdeki yıllarda ekonomik olarak daha güçlü, iş yapabilme noktasında yaptığı işlerin daha şehrimizin insanına hizmet odaklı olduğunu göreceksiniz” ifadelerini kullandı.

‘MUSTAFA CANLI’NIN ADINI MECLİSİMİZE GÜNDEM MADDESİ OLARAK ALDIM’

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Gümüşhane’ye adına yakışır bir tesis yaptırma sözü hakkında konuşan Başkan Çimen, “Bizim isteme gibi bir durumumuz şık olmaz. Gümüşhanemizin ihtiyacı olan bazı projelerimiz var. Onlara söyledik. Ama onlar ne yapar bilemeyiz. İlle şunu yap bunu yap deme şansımız yok. Miniasim şelalemize Mustafa Canlı’nın adını meclisimize gündem maddesi olarak aldım ve komisyon çalışıyor. Belediye olarak biraz da ismine yakışan bir çalışma istiyoruz. Miniasim şelalesine koyabiliriz. Yeni şehir stadyumu konusu da devletin bileceği bir konu. Ben isim noktasında Mustafa Canlı’nın sporcu ve başkan kimliğiyle uygun görüyorum. Biz Belediye olarak şehirlerarası terminal projemize de verebiliriz” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Başkan, Çimen’den, Dobra, Dobra,
Yorumlar
Haber Yazılımı