Haber Detayı
30 Ağustos 2019 - Cuma 10:11 Bu haber 3799 kez okundu
 
“Başkan Sözünü Tutmadı”
CHP Gümüşhane Merkez İlçe Başkanı Tekin Saraçoğlu’dan Belediye Başkanı Ercan Çimene Ağır Eleştiri.
GÜNDEM Haberi
“Başkan Sözünü Tutmadı”

CHP Gümüşhane Merkez İlçe Başkanı Tekin Saraçoğlu Bağlarbaşı’nda satılığa çıkartılan dükkânlarla ilgili olarak Belediye Başkanı Ercan Çimenin seçimden önce buradaki esnafa önceden dükkânların 5 yıl süreyle satılmayacağını vaat edip, sonradan ise sözünü yerine getirmemekle suçladı.

Başkan Saraçoğlu ”Yaklaşık iki haftadır yerel gazetelerde Belediye Başkanlığımızın Küçük Sanayi sitesinde yer alan 27 adet iş yerinin satış ilanları yer almaktadır. Bu işyerlerinde faaliyet gösteren esnaflarımızın durumunu yerinde görmek üzere CHP örgütü olarak ziyaretlerine gittik. Yapılan görüşmelerde Belediye Başkanı Ercan Çimen’in seçimden önce kendilerine, bu işyerlerinin 5 yıl satılmayacağını vaat ettiğini, esnaf arkadaşların ise bu konuşmayı tutanak haline getirelim dediklerinde Başkanın kendilerine; Bana güvenmiyor musunuz? şeklinde hitap ederek, yani söz vererek seçim sürecini geçirdiğini öğrenmiş bulunmaktayız. Şu an ise mevcut dükkânlar KDV dâhil 423.000 TL’ye satışa çıkmış bulunmaktadır. Burada etik olmayan konu Belediye Başkanının verdiği sözden dönmesidir. Ayrıca Daltaban Sanayi sitesinde taşınırken esnafın çektiği sıkıntılarda kimse tarafından göz önüne alınmamaktadır. Başkanın göz ardı ettiği olay, bu dükkanların her birinde ortalama 3 kişiden toplam 81 ailenin yani 400 Gümüşhaneli’nin ekmeğinin kesilmesidir “dedi.

“Verilen Sözler Hikâyeymiş”

Belediye Başkanı Ercan Çimenin daha önce verdiği sözlerin sadece bir seçim yatırımından ibaret olduğunu dile getiren Saraçoğlu “Seçimden önce afişlerde “Gümüşhane Seni Seviyorum” diye bahsettiği olay sadece bir seçim yatırımından ibaretmiş. Satan değil, yapan belediye olacağız sözü demek ki hikaye imiş. Sadece sanayideki değil. Neredeyse Belediyenin elindeki bütün gayrimenkuller satışa çıkartılmış durumda. Eminiz ki; ne yapıp edip belediyeyi kazanalım diyenler de, istikrar sürsün diye bu iflas etmiş anlayışa oy verenlerin büyük bölümü de, mevcut durumdan pişman olmuştur. Ancak yapılacak bir şey yok. Maalesef Gümüşhane ve Gümüşhaneli bir dönem daha bu çileyi çekmek zorunda kalacak” ifadelerini kullandı.

“GTSO ve Esnaf Sanatkârlar “Sus Pus” olanları seyrediyor”

 Bu duruma sessiz kalmakla suçladığı GTSO ve Esnaf Sanatkârlar Odalar Birliğinin ise olayı sadece seyretmekte olduğunun altını çizen Saraçoğlu “Evine ekmek götüremeyen ve tüm tezgâhların boş olduğu, yani işlerin durma noktasına geldiği bu dükkanlardaki esnafların dükkan satışları durdurularak mağduriyetlerinin giderilmesi gerekmektedir. Ama Salı günü Başkanın esnafla yaptığı toplantıda esnafı rahatlatacak bir sonucun çıkmadığını öğrenmiş bulunmaktayız. Konunun başka bir boyutu ise; Esnaflarımızın bağlı oldukları esnaf örgütlerinden, gerek Ticaret ve Sanayi Odası, gerekse Esnaf Sanatkârlar Odalar Birliğinin sus pus olarak olayı seyrettikleridir. Aidat almaya gelince ödeme günlerinde gazetelere aidatlar için boy boy ilan verenler, ne hikmetse esnafa sırtını dönmüşlerdir. Burada öne çıkan durum ise, herkesin bir şekilde iktidar eden parti ile organik bağlarının olması ve şayet konuşurlarsa ikballerinin tehlikeye gireceği kanaati hâsıl olmaktadır. Eğer esnafları savunmayacaksanız o koltuklarda oturmaya hakkınız var mı? . Diye sormak lazım. Sonuç olarak bu ili idare edenler mağdur olacak esnafımızın önünü açmaları ve maliyetleri 70-80 bin TL. olan işyerlerini ihaleye çıkmadan 140-150 bin TL’den esnafımıza satmaları uygun olacaktır. Burada iktidar partisi yetkililerinin de olaya acil olarak müdahil olup esnafımızı rahatlatmalıdır. Ama görünen; her basın bildirimizde dediğimiz gibi” Gümüşhane’mizin Sahipsiz” olduğudur. Milletvekillerinin ortalıkta görünmemeleri de bu işin kanıtıdır ifadelerinde bulundu”.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Başkan, Sözünü, Tutmadı”,
Yorumlar
Haber Yazılımı