Haber Detayı
10 Haziran 2019 - Pazartesi 11:41 Bu haber 2384 kez okundu
 
Başkanın Yol İsyanı
Özkürtün Belediye Başkanı Turgut, Ünü Yurt Dışına Taşmış Kadırga Yaylası Yolunun Yapılmamış Olmasına Tepki Gösterdi.
- Haberi
Başkanın Yol İsyanı

 

 

Gümüşhane’nin Kürtün ilçesine bağlı Özkürtün Belediye Başkanı Yakup Turgut, ünü yurt dışına taşmış ve Gümüşhane’nin en önemli yaylalarından biri olan Kadırga Yaylası yolunun bugüne kadar yapılmamış olmasına tepki gösterdi.

Fatih Sultan Mehmet’in 600 yıl önce bir Cuma günü namaz kıldığı Kadırga Yaylası’nın yolunun bugüne kadar yapılmış olması gerektiğini ifade eden Başkan Turgut, “Trabzon tarafından Kadırga Yaylası’na gelen yol asfalt ve beton yol olarak yapıldı, biz ise hala bir çalışma yapmadık, bu durum bizleri çok üzüyor” dedi.

“Belediyenin Gücünü Aşıyor”

Özkürtün Belediyesi olarak yolu yapmanın mümkün o0lmadığını bunun belediyenin gücünün üstünde olduğunu dile getiren Turgut, şöyle devam etti: “Kazıkbeli ve Güvende Yaylalarını yolları yapıldı. Ancak her nedense Kadırga Yaylası yolu ile ilgilenen olmadı. Bu yola ne bizim ne Kürtün’ün ne de Torul’un gücü yetmez. Valiliğimiz bir an önce harekete geçerek İl Özel İdaresi ve Karayollarını devreye sokarak yolumuzun yapılmasını istiyoruz. Bizler de belediye olarak imkanlarımız ölçüsünde katkı koymaya hazırız.”

“Her Yıl Binlerce Ziyaretçi Geliyor”

Fatih Sultan Mehmet’in Uçbeyi Kadir Ağa’dan adını alan Kadırga Yaylasına özellikle yaz döneminde binlerce yerli ve yabancı turistik geldiğini anımsatan Başkan Turgut, “Böyle bir yaylanın böyle bir yolu olmasından büyük üzüntü duyuyoruz. Zigana Gümüşkayak Tesislerinden başlayan ve 17 kilometre uzunluğundaki bu yolun Valiliğimizin girişimleri ile Yeşil Yol Projesine dahil edilmesini istiyoruz. Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın da katkı koymasını bekliyoruz. Kısacası Kadırga Yolu Seferberliği başlatmalıyız. Mevcut yol hem ilimize hem de yaylamızın ününe asla yakışmıyor” diye konuştu.

“Turizm Açısından Önemli Bir Destinasyon”

Gümüşhane’nin 450’ye yakın yaylası bulunduğunu ve bunların en önemlisinin Kadırga Yaylası olduğunu dile getiren Başkan Turgut, “Kadırga Yaylası, hem ilimiz hem de bölgemiz için önemli bir destinasyon. Her yıl Temmuz ayının üçüncü haftasında düzenlediğimiz “Otçular Haftası”na 30 binin üzerinde insanımız geliyor. Türkiye’nin dört bir yanından ve yurt dışından gelen insanların buluşma noktası. Bazı insanlarımız eğlenmeye bazıları ise 600 yıl önce Fatih Sultan Mehmet’in askeri ile namaz kıldığı açık camide Cuma Namazı kılmaya geliyor. Tüm bu özellikler dikkate alınarak hep birlikte Kadırga Yaylası yolunu sağılıklı bir yapıya mutlaka kavuşturmalıyız” açıklamasında bulundu.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Başkanın, Yol, İsyanı,
Yorumlar
Haber Yazılımı