Haber Detayı
29 Haziran 2020 - Pazartesi 09:45 Bu haber 1601 kez okundu
 
Bel Fıtığında Etkin Yöntem: Manuel Terapi
SAĞLIK Haberi
Bel Fıtığında Etkin Yöntem: Manuel Terapi

Fizyogümüş Egzersiz ve Danışmanlık Merkezi uzmanı Fizyoterapist Okan Taşkın, elle uygulanan fizik tedavi yöntemi olan ‘manuel terapi’nin bel ve boyun fıtığında etkili olduğunu ayrıca kalça, ayak, diz ve eklem ağrıları için de manuel terapi uygulaması yapıldığını söyledi.

Kentte özel sektörde görev yapan tek fizyoterapist olan Taşkın, fizyoterapistler olarak insanların sağlıklı yaşam sürdürebilmesi ve yaşam kalitesini arttırmak için doktor kontrolleri doğrultusunda hastalara yardımcı olduklarını söyledi.

Açıklamasında bir tıp yöntemi olan “Manuel terapi” hakkında bilgiler veren Taşkın, “Çok eski bir tedavi yöntemi olup ellerle uygulanmakta ve etkinliği kanıtlanmış olan bir yöntemdir. Birçok ülkede uygulanmakta olup özellikle bel fıtığı ile boyun fıtığı hastalarının tedaviden sonra mucize diye adlandırdığı bir tedavi şeklidir” dedi.

Uygulanan terapi sonucunda eklem ve segmentin fonksiyonelliğinin manuel terapi sonrasında düzeltilebildiğini kaydeden Taşkın, “Günlük hayatta birçok zaman eğilip doğrulurken ve gündelik işler yapılırken belde veya boyunda tutulmalar yaşanır. Bu ağrılar çoğu zaman geçiştirilir ve ağrı dayanılmaz bir hal aldığında doktora başvurulur. Bu durumda erken tanı için en yakın zamanda doktora gidilmesi en doğru hareket olacaktır. Bel fıtığı ve boyun fıtığında MR çekilip doktor kontrolünden geçtikten sonra teşhis konulur. Manuel terapi fizik tedavi yöntemi olup elle uygulanır. Amaç bozulan segmentin ya da eklemin fonksiyonunu düzeltmektir” diye konuştu.

Birçok hastada olumlu sonuçlar veren tedavinin kas ve iskelet sistemi hastalıklarında uygulandığını dile getiren Taşkın, şunları söyledi: “Bel fıtığı dışında boyun fıtığı, kalça, ayak, diz, eklem ağrıları içinde manuel terapi uygulaması yapılmaktadır. Fizik tedavi ile birlikte uygulanan tedavi 3-5 seanstan sonra sonuç vermektedir. Terapi 2-3 gün aralıklarla uygulanır. Genelde tam sonuç vermekte olup sadece 1-2 hastada ameliyat gerekli olabilmektedir. Manuel terapi sonucunda eklemlerde ve omurgada bloklar çözülerek dislokasyonlar düzeltilip dokular rahatlatılmaktadır. Bu işlemler yapılmadan başlatılan tedavide hasta biraz rahatlamış görünse de bir süre sonra şikayetler tekrar başlayacaktır. Kas iskelet sisteminden kaynaklı olan ağrılarda en önemlisi bel fıtığı teşhisinde etkinliği kanıtlanmış olan fizik tedavi yöntemidir. Bu tedavi ile hastalar ağrılarından kısa sürede kurtulabiliyorlar. Tedavi çok etkili olduğu gibi sağlıklı kişilerin de omurları arasındaki esnekliği artırarak bel sağlığını korumaktadır. Sadece omurgada değil vücudun çeşitli bölgelerinde de iyileşmeler görülmektedir.”
 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bel, Fıtığında, Etkin, Yöntem:, Manuel, Terapi,
Yorumlar
Haber Yazılımı