Haber Detayı
30 Ağustos 2019 - Cuma 10:13 Bu haber 3083 kez okundu
 
Belediye emekliden emlak vergisi istiyor
NABIZ Haberi
Belediye emekliden emlak vergisi istiyor

 

Geçtiğimiz hafta sonu Cumhuriyet Halk Partisi Merkez ilçe başkanı Tekin Saraçoğlu kendi sosyal hesabından bir paylaşımda bulundu.

Paylaşımında Başkan Saraçoğlu,”Gümüşhane Belediyesinın İflas Belgesi. Gümüşhane Belediyesi 150 yıllık ahşap eve 90 yıl sonra vergi çıkardı. Hem de emekli tek katlı evi olan 90 yaşındaki anneme. Ne yapsın çaresiz, borç gırtlakta helal olsun. Reis ama bilmiyor tek evi olan emekliden vergi alınmayacağını.  Yazıklar olsun” paylaşımında bulundu.

Bizde konuyu biraz araştırarak kamuoyunu bilgilendirme gereğini hissettik. Hakikaten Emlak vergisi muafiyet şartları var. 1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu'nun 8.maddesinin ikinci fıkrasında; söyle deniliyor.

Belirlenen emlak vergisi şartlarına göre tek bir mesken sahibi olanlardan belirli durumlarda emlak vergisi alınıyor. Emekliler emlak vergisinden nasıl muaf olur konusunda sunulan şartlar şu şekildedir;

”200 metrekareyi aşmayan tek meskene sahip olanlar

Kışlık evin yanı sıra yazlık eve sahip olmayanlar

Tek meskenin sahibi olup bir başka evde hisseye sahip olmayanlar

Ev hanımları

Dul ve yetimler

Engelliler

Gazi ve şehit yakınları

Emekliler

Emlak vergisi muafiyetinden yararlanabilmektedirler. Muafiyetten yararlanabilmek için ilgili belediyelere emlak vergisi muafiyet dilekçesi verilir. Koşullara uyan kişiler, emlak vergisi zorunluluğundan muaf tutulurlar “denilmektedir.

Bilmiyoruz Sayın Saraçoğlu’nun annesi dilekçe vermiş mi? Lakin vermemişse bile yıllardır bu ev kişiye ait olarak tapu kaydında görünmektedir. Bu güne kadar acaba her yıl emlak vergisi Belediye tarafından düzenleniyor muydu? Yoksa gerçekten bu fatura ilk kez mi vatandaşa tebliğ edildi. Yorumsuz olarak vatandaşımızın takdirine bırakıyoruz.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Belediye, emekliden, emlak, vergisi, istiyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı