Haber Detayı
27 Eylül 2019 - Cuma 10:48 Bu haber 2665 kez okundu
 
Belediyede Gözler Emekli İkramiyelerinde
NABIZ Haberi
Belediyede Gözler Emekli İkramiyelerinde

 

Gümüşhane Belediyesinden emekli olup da haklarını alamayan çok sayıda tanıdığımız var. Bir ömür boyu hizmet edip, yaşı kemale erdiği için de emeklilik dilekçesini veren vatandaşlar bir türlü alamadıkları emekli ikramiyeleri nedeniyle hayal kırıklığı yaşıyor.

Belki çocuklarının düğünü, belki de bir ev bir araba hayalini gerçekleştirmek için yıllar boyu dirsek çürüten bu insanlar, haklarının gasp edilmesi nedeniyle ciddi sorunlar ile karşı karşıya kalırken aynı zamanda da hak mücadelesi için mahkeme kapılarında beklemek zorunda kalıyor.   

Geçtiğimiz günlerde bu konuda bize gelen bir emeklinin konuyla ilgili başına gelenleri aktarıp bitirmek istiyoruz. Babası emekli olan vatandaş uzun zamandır Belediye Başkanının ve Belediyenin kapısını arşınlıyormuş. En sonunda Belediye başkanımız emekli ikramiyesinin kendisine ödeneceğini beyan edince emekli beklemeye başlamış. Sonunda belediyeden beklenen telefon gelmiş. İkramiyenin banka hesabına yattığını söyleyen belediye görevlisinin verdiği bu haberden sonra arkadaş bankanın yolunu tutmuş. Bankaya gidince hesabında 5 bin lira para geldiğini görmüş. Bunun üzerine belediyeyi arayınca size ancak bu kadar yatırabildik cevabını almış. Bunun üzerine Belediye Başkanını arayan emekli, içerisinde bulunduğu durum ve aldığı olumsuz cevaplar ile birlikte “hakaret” içeren bir dil kullanınca belediye başkanı tarafından haklı olarak(Hiç kimsenin, her ne olursa olsun bir başkasına hakaret etme hakkı yoktur) mahkemeye verilmiş. Sonuç olarak parasını almak için belediyenin kapısını aşındıran emeklimiz, bu kez de aklanmak için mahkeme kapısını aşındırır olmuş.

Bu durum Belediyeden emekli olan vatandaşlarımızdan sadece birinin yaşadıkları. Diğer emeklilerimizin yaşadıkları da pek de farklı değil. Birçoğu ya mahkemede ya da icrada. 30 yıla yakın hizmet verdikleri belediyeden emekli ikramiyelerini almakta ciddi problemler yaşıyorlar.

Olayın farklı bir yönü daha var. Emeklilik dilekçesi veren vatandaşlarımızın bir çoğu belediyeye başka kurumlardan geçen insanlardan oluşuyor. Dolayısıyla emekli ikramiyelerinin büyük bir kısmı eski çalıştıkları kurumlar tarafından hak sahibine verilmek üzere belediyeye aktarılıyor. Örneğin yukarıda söz ettiğimiz vatandaşın yaklaşık 250 bin liralık emekli ikramiyesinin 200 bin liralık kısmı Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından belediyemizin hesabına aktarıldı. Lakin belediye bu paradan vatandaşımıza sadece 5 bin lira ödemeyi uygun bulmuş. Sıcak parayı gören belediye bu parayı farklı alanlarda değerlendirmeyi tercih ederken, emeklimizin ise çerez parası ile idare etmesini istemiş.

Ne diyelim burası Gümüşhane. Burada işler böyle yürüyor. Adamı olan işini yürütüyor, olmayan ise mahkeme kapılarında sürünüyor.

Öte yandan; Yer verdiğimiz bu olay bizzat emeklimizin bizlere aktardıkları ile ilgilidir. Her ne kadar vatandaşlarımızın yaşadıkları mağduriyetleri gündeme taşıdığımız bu köşe nedeniyle zaman zaman noter tasdikli ihtarnameler ile karşı karşıya kalsak da bilinsin ki, biz halkın sesi olmaya devam edeceğiz. 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Belediyede, Gözler, Emekli, İkramiyelerinde,
Yorumlar
Haber Yazılımı