Haber Detayı
09 Ağustos 2019 - Cuma 10:39 Bu haber 2149 kez okundu
 
Belediyeler Borç Yükünü Nasıl Hafifletecek?
NABIZ Haberi
Belediyeler Borç Yükünü Nasıl Hafifletecek?

 

31 Mart yerel seçimlerinden sonra Türkiye genelinde ortay çıkan belediye borçları, başkanların belini bükecek görünüyor.

Gümüşhane özelinde konu incelendiğinde; yerel seçimlerin ardından borcunu açıklamayan tek belediye Gümüşhane Belediyesi oldu. Başkanlıkların el değiştirdiği diğer tüm ilçelerde ise belediyeler borçlarını kalem kalem açıkladı. Ortaya çıkan verilere göre ciddi bir borç yükü altında olan belediyelerde başkanlar, kaynak oluşturmak için kolları sıvadı.

Belediye gelirleri arasında ilk sırayı alan, yılsonu nüfus sayısına göre İller Bankasından aktarılan kaynakta yaşanan azalma bu noktada sıkıntıyı artıran unsur olarak dikkat çekti. Belediyeler her yıl yaptıkları çalışmalar ile yaz ayları boyunca memleketlerinde olan, okulların açılması ile birlikte büyük şehirlere giden hemşehrilerimizin nüfusunun Gümüşhane’de kalmasını sağlıyor, karşılığında da İller Bankası katkı payı yüksek oluyordu. Ancak bu yıl 31 Mart’ta yapılan yerel seçimlerde oy kullanmak amacıyla vatandaşlarımız nüfuslarını bulundukları illere alınca toplam nüfus ve buna bağlı olarak da İller Bankası katkı payın da ciddi azalma meydana geldi. Hal böyle olunca da belediyeler yatırım yapmak bir yana rutin giderler için dahi yeni kaynakların peşine düştü.

Her ne kadar açıklanmamış olsa da borç yükünün diğer belediyelere göre 10-15 kat fazla olduğu bilinen ve seçimler sonrası maaş ödemelerinde dahi zorluklar yaşayan Gümüşhane Belediyesi, çıkış yolu olarak uhdesindeki mal varlıklarının bazılarını satışa çıkartmayı tercih etti.  Başta TOKİ konutları ve Yeni Pazar yerindeki dükkânların satışı için ilana çıkan Gümüşhane Belediyesi geçtiğimiz aylarda Yenimahalle 42 Konut Evleri ve Oltanbey Mahallesi Müze Evlerinde bulunan 6 adet bodrum katı da satışa çıkartmıştı.

Gümüşhane belediyesi gibi borç yükü altında ezilen ilçe belediyelerinde de geçen 4 aylık süre içerisinde başlanmış yatırımlar haricinde herhangi bir faaliyet gözlenmezken, yeni projeler ortaya koymaya çabalayan başkanlar, kaynak için çare arıyor.

Tüm belediyelerin Cumhur İttifakı’nda olduğu Gümüşhane’de özellikle Ankara ve İstanbul Büyükşehir Belediyelerini kaybedilmesi ile birlikte muhtemel hibe yatırımlarının da önü kesilmişken, seçim öncesi verilen sözlerin ne ölçüde yerine getirilebileceği merak konusu oldu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Belediyeler, Borç, Yükünü, Nasıl, Hafifletecek?,
Yorumlar
Haber Yazılımı