Haber Detayı
04 Nisan 2020 - Cumartesi 11:11 Bu haber 1503 kez okundu
 
Belgeler Eksiksiz Olmalı
GÜNDEM Haberi
Belgeler Eksiksiz Olmalı

İŞKUR Gümüşhane İl Müdürü Hikmet Kaya, Kısa Çalışma Ödeneğinden Yararlanmak İsteyen İşverenlerin Belgelerini Eksiksiz Doldurması Gerektiğini Söyledi.

Belgeler Eksiksiz Olmalı

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının etkilerini azaltmak için alınan tedbirler kapsamında devreye sokulan kısa çalışma ödeneği hem işverene hem de işçilere önemli avantajlar getirdiğini belirten İŞKUR Gümüşhane İl Müdürü Hikmet Kaya işverenlerin kısa çalışma ödeneğinden yararlanabilmesi için evraklarını eksiksiz doldurması gerektiğini söyledi. Müdür Kaya, “ ‘Kovid-19'dan olumsuz etkilendiği gerekçesiyle kısa çalışma talep eden işverenin buna ilişkin kanıtlarla birlikte kısa çalışma talep formu’ ve ‘kısa çalışma uygulanacak işçi listesi’ni bağlı olduğu İŞKUR birimine elektronik posta göndererek kısa çalışmaya başvurabiliyor” dedi.

‘Titiz Bir Çalışma Yürütüyoruz’

İşverenlerin belgelerinden eksik olması halinde, eksik olan belgeler için işverenin muhasebesine hemen dönüş yapıldığını belirten Müdür Kaya, İşverenlerin mağdur olmaması için özverili bir şekilde çalışma yürüttüklerini kaydetti.

‘Yoğunluk Fazla’

Müdür, “Tüm evrakları eksiksiz bir şekilde tamamlamak için yoğun bir mesai içindeyiz. Bu belgeleri bakanlığımıza gönderiyoruz. İşverenin herhangi bir mağduriyet yaşamaması, belgeleri tam olarak hazırlanması için gerekli çalışmaları yapıyoruz. Belgelerinde eksiklik olan işverenlerin muhasebecilerini teker teker arayıp, hangi evrakların eksik olduğunu söylüyoruz. Amacımız işverenin belgelerini en dolu bir şekilde hazırlamak, bu şekilde titiz bir çalışma yürütemezsek başvuruların çoğu geri dönecek. Çok fazla bir yoğunluk var, bu nedenle evrakların geri dönmemesi için bizde arkadaşlarımızla birlikte titiz bir çalışma yürütüyoruz” diye konuştu.

Gümüşhane’den eksiksiz olarak gelen tüm başvuranları teftişe gönderildiğini anlatan Müdür Kaya, “Ankara rehberlik ve teftiş grup başkanlığına gönderilen başvuranların sonucu işverenlere bildiriliyor. İşverenlerimizin içi rahat olsun tüm çalışmalarımızı titizlikle tüm personelimizle yürütüyoruz” dedi.

Öte yandan gazetemizi arayan İşverenler kısa çalışma ödeneğine başvuranlarını yaptıklarını ve halen herhangi bir kendilerine cevap gelmediğinden yakınarak sürecin daha hızlı ilerlemesi için talep de bulundular. Süreç bu şekilde devam ederse işçilerin çıkışlarının kaçınılmaz olduğunu söyledi. 

Kovid-19 salgınının etkisini artırmasıyla sosyal izolasyonun daha da önem kazandığı bugünlerde hükümet, özel sektörde istihdam sürekliliğini sağlamak için çok kritik bir adım atarak kısa çalışma ödeneğini devreye aldı. Kısa çalışma ödeneği, işverenin de zor dönemlerde çalışanlarını kaybetmesini engelliyor.

Kısa çalışma ödeneği başvuru şartları neler? 

İş yerindeki haftalık çalışma sürelerini geçici olarak en az üçte bir oranında azaltan veya faaliyetlerini tamamen ya da kısmen en az 4 hafta durduran işverenler, kısa çalışma başvurusu yapabiliyor. Kısa çalışma başlama tarihinden önceki 60 gün hizmet akdine tabi olanlardan son 3 yılda 450 gün prim ödemiş olanlar ödenekten faydalanabiliyor. Kısa çalışma ödeneği, çalışmadığı süreler için işçinin doğrudan kendisine ve aylık olarak ödeniyor.

 

Sektör ayrımı ve çalışan limiti yok 

Kısa çalışma uygulamasından yararlanmak için asgari çalışan sayısı şartı bulunmuyor. Bir kişi çalıştıran işveren de bu uygulamadan yararlanabiliyor. Başvurular için sektör ayrımı da yok, her sektörden başvuru yapılabiliyor. SGK ve Maliye borcu olan bir işveren de kısa çalışma başvurusunda bulunabiliyor.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ NE KADAR? 

Günlük kısa çalışma ödeneği, sigortalının son 12 aylık prime esas kazançları dikkate alınarak günlük ortalama brüt kazancının yüzde 60'ı olarak hesaplanıyor. Bu şekilde hesaplanan kısa çalışma ödeneği miktarı, aylık asgari ücretin brüt tutarının yüzde 150'sini geçemiyor. Dolayısıyla aldığı brüt ücret miktarına göre herhangi bir sigortalı, 1752 lira ile 4 bin 381 lira arasında değişen kısa çalışma ödeneğine hak kazanıyor. Bu da günlük 58 lira ile 146 liraya denk geliyor.

Kısa Çalışma Ödeneği Süresi ve Ödenmesi 

Kısa çalışma azami uygulanma süresi 3 ay olurken, talebi kabul edilen işverenlerin, uygulamadan yararlandıkları süre boyunca işçi çıkarmamaları gerekiyor. Ödemeler PTT aracılığıyla yapılıyor.

Kovid-19'dan olumsuz etkilendiği gerekçesiyle kısa çalışma talep eden işveren, buna ilişkin kanıtlarla birlikte "Kısa Çalışma Talep Formu" ve "Kısa Çalışma Uygulanacak İşçi Listesi"ni bağlı olduğu İŞKUR birimine elektronik posta göndererek kısa çalışmaya başvurabiliyor. Başvurularının sonucu da elektronik posta yoluyla taleplerini gönderdikleri adrese bildiriliyor.

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Belgeler, Eksiksiz, Olmalı,
Yorumlar
Haber Yazılımı