Haber Detayı
20 Kasım 2021 - Cumartesi 10:55 Bu haber 654 kez okundu
 
“Ben Oturarak Başkanlık Yapmadım”
GÜNDEM Haberi
“Ben Oturarak Başkanlık Yapmadım”

TBB Başkanı Feyzioğlu 4-5 Aralıkta Yapılacak Olan TBB Başkanlık Seçimleri Öncesi Gümüşhane’de Gündemi Değerlendirdi.

“Ben Oturarak Başkanlık Yapmadım”

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, “Bana göre Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun yapısı değiştirilmelidir çünkü kuvvetler ayrılığını tereddütsüz hayata geçirmek zorundayız. 'Hakimler Kurulu' ve 'Savcılar Kurulu' diye ayrı kurullar yaratılmalı. 'Hakimler Kurulu’nun başına Yargıtay Başkanı, 'Savcılar Kurulu’nun başına ise Yargıtay Başsavcısı geçmelidir” dedi.

TBB Başkanı Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, Gümüşhane'de basın mensuplarıyla bir araya geldi. Programa Gümüşhane Baro Başkanı avukat Metin Arslan, Bayburt Baro Başkanı avukat Serkan Pekmezci, Erzurum Baro Başkanı avukat Talat Göğebakan, Ardahan Baro Başkanı avukat Murat Yolcu, TBB delegeleri ve baro avukatları da katıldı. 

Gümüşhane Barosu İçin Konakları İşaret Etti

TBB Başkanı Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, Gümüşhane Valisi Kamuran Taşbilek’i makamında ziyaret etti.  Gerçekleştiler ziyarette Gümüşhane Barosu için yeni bir mekan arayışını olduğunu belirten TBB Başkanı Prof. Dr. Feyzioğlu, Gümüşhane konakları işaret etti. Başkan Prof. Dr. Feyzioğlu, “Gümüşhane Baromuz ve Gümüşhane Valiliğimiz e ele vererek TBB olarak sadece meslektaşlarıma değil, baromuzun talebine uygun olarak Gümüşhane’ye de katkıda bulunacak bir sosyal tesisle beraber eski konaklar yapısında bir binanın tahsisi için konuyu açtık” diye konuştu.

TBB başkanlığı yaptığı 8 yıldaki hizmetlerini anlatan Metin Feyzioğlu, “Ben oturarak başkanlık yapmadım. Evvelden TBB başkanları, Ankara’nın doğusuna nadiren ve usulen geçerken ben 8 yılımı Anadolu yollarında geçirdim çünkü sahada değilseniz sorunları bilemezsiniz. Sinir uçlarından uzak makamınızın rahat koltuklarında işler yolunda sanırsınız ve sloganla işi götürürsünüz. Ben sloganla iş götürmüyorum. Biz laf değil iş üretiyoruz. Geçen yıl yüzde 10 enflasyonun üzerinde bir oranla yüzde 20’nin üzerinde aldığımız bir artış vardı. Bu sene de şükürler olsun meslektaşlarımızı asgari ücret tarifesinde resmi enflasyona karşı koruduğumuzu müjdelemek istiyoruz. Önümüzdeki birkaç gün içinde de CMK tarifesinde de yani barolarımızın vatandaşlara sağladığı ücretsiz avukat tarifesinde de yüzde 30’luk artış göreceksiniz. Bu yüzde 30’luk artış yeterli olmayacak fakat umuyorum ki çok yakın zamanda adli yardı ve CMK görevlendirmelerinde KDV’nin de ciddi anlamda düşürüldüğünü hep birlikte göreceğiz. Bu konudaki Cumhurbaşkanlığı kararnamesi hazır, sonuna kadar takip ettim ve birkaç hafta içinde belli olacak” diye konuştu.

Gümüşhane Barosunda gazetecilere önemli açıklamalarda bulunan Feyzioğlu, yaklaşan seçimler ve meslektaşlarının sorunları ile ilgili konuştu. Sözlerine şehit Av. Ali Günday’ı anarak başlayan Feyzioğlu; “Görevi sırasında şehit edilen Av. Ali Günday’ı rahmetle anıyor, muhterem eşine ve evlatlarına en derin saygılarımı iletiyorum. TBB olarak aile ile bağlantımızı hiçbir zaman koparmadık.” dedi. 

Gümüşhane’de bulunmasının asıl sebebinin Gümüşhane Barosuna başkan seçilen Av. Metin Arslan’a hayırlı olsun demek olduğunu söyleyen Feyzioğlu, “Yeni seçilmiş bir yönetim ve bizimde görevimiz Anadolu’nun tüm barolarını bütün gücümüz ile desteklemek. Zor coğrafyalarda ki barolarımızın ve meslektaşlarımızın sıkıntıları da büyüktür. Benim literatürümde büyük baro tabiri yoktur. 8 yıldır TBB başkanlığı yapıyorum bütün varımızı ve yoğumuzu Anadolu’ya hizmete akıttık” ifadelerini kullandı.  

Oturarak başkanlık yapmadığını ve her zaman sahada olduğunu sözlerine ekleyen Feyzioğlu, “Sahada değilseniz sorunları bilemezsiniz. Sinir uçlarından uzak makamınızın rahat koltuklarında işler yolunda sanırsınız ve slogan ile işi götürürsünüz. Ben slogan ile iş götürmüyorum. Biz laf değil iş üreterek sahada çalışıyoruz” dedi. 

“60 Bin Genç Meslektaşım Adli Yardım ve CMK ile Hayata Tutunuyor”

Feyzioğlu, açıklamalarının devamında Türkiye’de 5 yıl kademenin altında 60 bin meslektaşı olduğunun altını çizerek, “Önümüzde ki birkaç gün içerisinde de CMK tarifesinde 30 bir artış göreceksiniz. Bu yüzde 30’luk artış baz ücret çok düşük olduğu için yeterli olmayacak. Fakat umuyorum ki çok yakın zamanda adli yargı ve CMK görevlendirmelerinde KDV’ nin de ciddi anlamda düşürüldüğünü hep birlikte göreceğiz. Türkiye’de 5 yıl kıdemin altında 60 bin genç meslektaşım var. Bunların büyük çoğunluğu barodan yapılan adli yardım ve CMK görevlendirmesi ile hayata tutunmaya çalışıyor. Biraz önce başkanıma bu konuyu sordum; Biz gençler imkan bulsun diye aramızda karar alarak CMK görevlendirme listesinden çıktık dedi. Çünkü genç meslektaşımız için aldığı bir iş evine ekmek, kirasının bir kısmı demek. Avukatlar zor durumda. Boş laf ve slogan ile tweet ile bu sorunları çözmemiz mümkün değil. Sizlere müjde veriyorum, çok kısa süre sonra CMK tarifesinin vergi indirimi ile birlikte 42’ye varan bir artışa kavuşturulduğunu göreceğiz” şeklinde konuştu.

“25 Bin Stajyer Avukat Sayısını 8-10 Bine Düşüreceğiz”

Türkiye’de avukat sayısının çok fazla olduğuna dikkat çeken Feyzioğlu, “Geçen sene ve evvelki sene fakülteye giren tüm hukuk öğrencileri artık mezun olduklarında avukatlık stajına başlayabilmek için hukuk mesleklerine giriş sınavını başarmak zorundadır. Dört dene önce YÖK ile birlikte getirdiğimiz hukuk fakültelerinde baraj uygulaması sayesinde bugün üniversitelerin hukuk fakültelerinin kontenjanlarının önemli bir kısmı artık. Bundan 4 sene sonra hayatta olursak 25 bin stajyer avukat sayısını 8 ila 10 bine düşürmüş olacağız. Bu çok daha kaliteli mezun, çok daha kaliteli hukukçu ve çok daha kaliteli yargı demektir. Bizim futbol takımları gibi Almanya’dan, İngiltere’den teknik direktör gibi hâkim savcı avukat getirme imkânımız yok. Başka devletler bunu yapabiliyor ama biz sömürge devleti değiliz, bu yüzden hukukçularımızı kendimiz yetiştiriyoruz” dedi.

“Gümüşhane’ye Yakışan Bir Bina Sözünü Aldık”

Sözlerinin devamında Gümüşhane Barosu için müjde veren Feyzioğlu, “Gümüşhane Baromuz içinde güzel bir haber daha vermek istiyorum. Valimiz ile bugün yaptığımız görüşmede baromuzun talebine uygun olarak Gümüşhane’ye de katkıda bulunacak bir sosyal tesisle beraber eski konaklar yapısında bir binanın tahsisi için konuyu açtık. Kentin eski ve harika dokusuna kadim kültürüne uygun olarak Gümüşhane Baromuz ve Gümüşhane Valiliğimiz e ele vererek TBB olarak sadece meslektaşlarıma değil, tüm kente güzel bir eseri kazandırmak yoluna çıktık. Ayrıntıları netleşince bir daha ki gelişimde sorguya çekersiniz” cümlelerini kullandı. 

“50 Baroyu Bir Türlü Sayamadık”

Açıklamalarını sonlandırdıktan sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Feyzioğlu, yaklaşan seçimlerle ilgili önemli söylemlerde bulundu. 50 Baronun ortak adayı olarak gösterilen Ankara Baro Başkanı Erinç Sağkan’ın, “Ülke hukuksuzluk sarmalının içindeyken sesini çıkarmayan zihniyeti ortadan silmek istiyoruz” ifadesi hakkında görüşlerini ileten Feyzioğlu; “Seçim dönemlerinde zaman zaman sertleşmeler olabiliyor. Kendileri istediği kadar sertleşebilir fakat 4-5 Aralıktan sonra da bulundukları yerde kalmaya devam edecekler ben ise TBB Başkanı olarak onu da kucaklamakmış olacağım. Biz o 50 baroyu bir türlü sayamadık. Ön seçim dedikleri prosedüre katılan toplamda 31 barodan söz edildiğini öğrendik. Biz eşe dosta sorarak; 9-7-7 gibi bir dağılım olduğunu ve kalanında boş verdiğini öğrendik. 9 saygın baromuzun oyu ile 50 baronun ortak adayı olunması takdir edersiniz ki bizleri gülümsetiyor. Tweet karakterlerine sığacak şekilde slogan atmak herkesin yapabileceği bir iştir. TBB bizim yönetimimiz de Anadolu’nun kendisini bulduğu bir çatıdır. TBB ileriki dönemlerde de bizim yönetimimiz ile Anadolu’nun kendisini daha da güçlü bulduğu bir çatı olmaya kuşkusuz devam edecektir” dedi.

Gazetecilerin soruları üzerine mevcut anayasada değişikliğe gidilebileceğini söyleyen Feyzioğlu “Yeni anayasa demek anayasanın değişmez maddelerini de tartışmak demektir. Bizim hukukçular olarak anayasanın devletin kuruluşuna ilişkin temel hükümlerini barındıran maddelerini teklif dahi edilemez olduğu için değiştirile bilirliğini tartışma hakkımız yok. Kapsamlı bir anayasa değişikliği siyasetin meselesidir ve tartışılabilir. Bana göre hakimler savcılar kurumunun yapısı değiştirilmeli. Hakimler kurulu diye bir kurul yaratılmalı. Savcılar kurumu diye ayrı bir kurum yaratılmalı. Hakimler kurulunun başına Yargıtay başkanı geçmeli. Savcılar kurulunun başına Yargıtay başsavcısı geçmeli. Meclisimizin çok yüksek bir çoğunlukla seçeceği isimlerle Yargıtay ve Danıştay genel kurullarımızın seçeceği isimlerle liyakat esaslı doldurulabilir. Böylelikle bakınız bizim üstümüzden atmamız gereken bir sorun var ondan kurtulmamız lazım. Hukuk fakültelerinin 5 yıla çıkması , çok yakında göreceksiniz. Hukuk mesleklerine giriş sınavı geldi 2024 de ilk sınavı göreceksiniz. İdari yargı hakimliği ön sınavı geldi. 2024 de göreceksiniz. Avukatlık akademisi Allah’ın izni ile kuracağız genel kurul gündemine aldırdım. İnşallah genel kurulumuz bize avukatlık akademisi kurma noktasında çalışma görevi verecek” ifadelerini kullandı. 

Gümüşhane Barosunun önümüzde ki günlerde yapılacak seçimlerde nasıl bir görüş sergileyeceğine dair soruyu yanıtlayan Feyzioğlu, “Değerli başkanlarımızla biz birbirimizi yeni tanımadık biz birbirimizi yolda bulmadık. Ben burada ki sayın başkanlarla bırakın seçimi meçimi canımı emanet ederim bir saniye de düşünmem. O sebeple dönüp başkanlarıma siz kimi destekliyorsunuz diye sormayı onlara da kendime de en büyük saygısızlık görürüm. Canları kimi istiyorsa onu desteklerle tabii…” dedi.

Son olarak mevcut siyasi duruşu hakkında soruları yanıtlayan Feyzioğlu; “Benim Türkiye Cumhuriyeti Devleti anayasanın ikinci maddesinde tanımlanan kuruluş ilkelerini savunduğum herkesin bildiği bir gerçektir. TBB makamının siyasi particiliğe karıştırılması kadar yanlış bir şey olamaz. Meslek örgütü eğer bir baroysa veya TBB ise siyasi cümle kurmak yerine hukuk devleti ilkesini hayata geçirecek cümleleri kurmak zorundadır. Kişiselleştirmek yerine ilkeleri konuşmalıdır. Biz ilkeleri konuşuyoruz. İlkeleri oraya koyuyoruz. O ilkeleri savunuyoruz ve ilkelere uyulmasını istiyoruz. Biz mensubumuz olan barolar ve onların mensubu olan 150 bin meslektaşımızı savunuyoruz. Hepimizin bir siyasi görüşü olabilir ama biz ona göre hareket etmeyiz” açıklamalarında bulundu. 

TBB Başkanı Av. Metin Feyzioğlu Gümüşhane’de gerçekleştirdiği ziyareti bitirdikten sonra Erzincan iline hareket etti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Ben, Oturarak, Başkanlık, Yapmadım”,
Yorumlar
Haber Yazılımı