Haber Detayı
24 Aralık 2013 - Salı 18:53 Bu haber 192 kez okundu
 
Bill Gates idrardan enerji üretecek
DİĞER Haberi
Bill Gates idrardan enerji üretecek

Bill Gates, idrardan enerji üreten ve telefonları şarj eden projeye yatırım yapma kararı aldı.

Telefonu şarj etmek için elektrik hattına bağlamak tarihe karışacak gibi görünüyor. Artık ihtiyacınız olan tek şey, telefonunuz için yeni üretilmiş mikro enerji hücreleri...

Birleşik Krallık'ta yer alan "University of the West of England" içerisinden bir grup araştırmacı, organik maddeleri elektrik enerjisine çeviren bir mikro enerji hücresi geliştirdi. Burada bahsi geçen organik madde ise idrar.

İDARARI ELEKTRİĞE ÇEVİRECEK

İdrarı elektriğe çevirmek işlemi özel bir grup bakteri tarafından yapılıyor. Enerji hücrelerinin içerisinde yer alan bakteriler idrar içerisindeki kimyasalları kendi metabolizma işlemlerinde kullanarak elektron üretiyorlar. Bu elektronlar da, hücre içerisinde depolanarak enerji olarak kullanılıyor.

İşin ilginç yanı ise, genelde bu tarz gelişmelerde alıştığımızın aksine, üretilen enerjinin akıllı telefonları az da olsa şarj edebilecek seviyede olması. Bir "seanslık" idrar ile üretilen enerji, normal bir telefon görüşmesine yetebiliyor. Bu da yeterince iyi bir başlangıç sayılır.

Dünyanın en zengin adamı olan Bill Gates ise bir süredir bu projeyi yakından takip ediyordu. Geliştirilen teknolojide gelecek gören Gates, projeye yatırım yapma kararı aldı.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Gümüşkoza
Etiketler: Bill, Gates, idrardan, enerji, üretecek,
Yorumlar
Haber Yazılımı