Haber Detayı
12 Şubat 2020 - Çarşamba 10:52 Bu haber 1533 kez okundu
 
Bin 439 Kişi Evde Bakım Hizmeti Alıyor
DİĞER Haberi
Bin 439 Kişi Evde Bakım Hizmeti Alıyor

 

Gümüşhane Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne bağlı Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğünün yayınladığı verilere göre Gümüşhane’de evde bakım hizmeti verilen kişi sayısının toplam bin 439 olduğu öğrenildi. Ayda yapılan başvurusu sayısı 10-15 kişi arasında değişirken 2019 yılında ise toplam 251 kişinin evde bakım hizmeti başvurusu onaylanmış.  

Peki, Gümüşhane’de toplam bin 439 kişinin faydalandığı “Evde Bakım Hizmeti”nin amacı ne? Evde Bakım Hizmeti, Özür, kronik hastalık ya da yaşlılık nedeniyle bakıma muhtaç durumda olan engellileri yaşadıkları sosyal çevreden ayırmadan bakımını sağlayan kişiye maddi açıdan sağlanan sosyal yardımın adıdır. Evde bakım hizmeti ile fiziksel, sosyal ve ruhsal yönden ihtiyacı olan engelliler ve ailelerine koruyucu, önleyici, tedavi ve rehabilite edici sağlık ve sosyal hizmetlerin sürekli ve etkili bir şekilde sürdürülmesi amaçlanmaktadır.

“Evde Bakım Hizmetinin Şartları Nelerdir?”

 Evde Bakım Hizmeti Başvuru Şartları ise şöyle sıralanıyor;  Bakım hizmeti için başvuracak kişinin,  Sağlık Bakanlığınca belirlenen yetkili hastanelerden alınacak engelli sağlık kurulu raporunda engel oranı en az 50 ve “Ağır Engelli” İbaresi "evet" olarak işaretlenmiş olması gerekmektedir. Bunun dışında, üveyler dâhil olmak üzere bakıma muhtaç engellinin; eşi, çocukları ile çocuklarının eşleri, ana ve babası ile bunların ana ve babası, torunları ile torunlarının eşleri, kardeşleri ile kardeşlerinin eşleri, kardeşlerinin çocukları ile kardeş çocuklarının eşleri, eşinin ana ve babası, eşinin kardeşleri, eşinin kardeşlerinin eşleri ile çocukları, amcaları ve amcalarının eşleri, amca çocukları ile bunların eşleri, halaları ile halalarının eşleri, hala çocukları ile bunların eşleri, dayıları ve dayılarının eşleri, dayı çocukları ile bunların eşleri, teyzeleri ve teyzelerinin eşleri, teyze çocukları ile bunların eşlerinden her biri bu yardımı alabilir. Bahsi geçen akrabalık ilişkisi dışındaki bakımı üstelenecek kişi, yaşlı ya da engellinin mahkeme kararı ile vasisi olması şartıyla bu hizmetten faydalanabilir. 

“Başvurmak İçin Hangi Belgeler Gerekli?”

Kişilerin evde bakım hizmetine başvurabilmeleri için gerekli olan belgeler ise; engelli ve bakıcı olarak yazılan kişinin kimlik fotokopileri, engelliye ilişkin iki adet vesikalık fotoğraf, anne ve babanın boşanmış olması hâlinde, boşanmaya ilişkin mahkeme kararı, bakıcı ile engelli bireyin aynı ikamet adresinde olması, ikamet adres belgesi ve hanede ikamet eden bireylerin gelirlerine dair maaş bordrosu ve üzerlerine kayıtlı tapu ve tarım arazilerine ilişkin Gelir Beyan Formu.

“Evde Bakım Ücreti Ne Kadar Olacak?”

Belgelerin eksiksiz teslim edilmesi ve İl Müdürlüğü bünyesinde görev alan Bakım Hizmetleri Değerlendirme Heyeti tarafından engellinin hanesinde gerçekleştirilecek inceleme sonucunda İl Müdürlüğü onayı ile başvuru sonuçlandırılır. Talebinin olumsuz değerlendirilmesi halinde engelliye veya yasal temsilcisine İl Müdürlüğünce 30 gün içinde yazılı olarak bildirilir.

Evde bakım yardımı her ayın 13-15 tarihleri arasında her ay yatırılmakta olup, 01.01.2020-01.07.2020 tarihleri arasındaki aylık yardım tutarı 1460,61-TL’dir.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bin, 439, Kişi, Evde, Bakım, Hizmeti, Alıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı