Haber Detayı
14 Mayıs 2019 - Salı 13:04 Bu haber 472 kez okundu
 
“Bu Görüntüler Bize Yakışmıyor”
Harşit Çayı Üzerindeki Torul Baraj Gölü’nde Evsel Atıklardan Kaynaklanan Kirlilik Çirkin Görüntüler Oluşturuyor.
GÜNDEM Haberi
“Bu Görüntüler Bize Yakışmıyor”

Vauk Dağı’ndan doğduktan sonra Gümüşhane, Torul, Kürtün, Doğankent gibi yerleşim alanlarından geçerek Tirebolu’dan denize dökülen 142 kilometre uzunluğundaki, Harşit Çayı’nda evsel atıklardan kaynaklanan kirlilik yapılan tüm uyarılara ve alınan önlemlere rağmen önlenemiyor.

Harşit Çayı’na çöp atılmaması konusunda yapılan tüm uyarıları dikkate almayan bazı duyarsız vatandaşların attığı çöpler ile özellikle kış aylarında Harşit Çayı’na bağlanan yan dereler güzergahında bulunan köylerde ikamet eden vatandaşların kış aylarında attıkları çöplerin, eriyen karlar ve ilkbahar yağışları ile Harşit Çayı’na sürüklenmesi Torul Baraj Gölü’ndeki kirliliğin boyutunu gözler önüne seriyor.

Özellikle Torul Baraj Gölü’nde biriken çöpler çok çirkin bir görüntü oluştururken yörede ikamet eden vatandaşların da tepkisine neden oluyor.

Özel İdare ekiplerince belirli periyotlarla köylerdeki çöplerin toplandığını belirten yetkililer, vatandaşların duyarlı olması önerisinde bulunurken, Gümüşhane Belediyesi’nce Harşit Çayı’na çöp atılmaması konusunda asılan levhalarla kirliliğin önüne geçilmesine çalışıldığı ifade edildi.

“Üçüncü Sektöre Darbe Vuruyor”

Gümüşhane’nin kalkınmasında tarım ve hayvancılık, madencilikten sonra üçüncü sektör olarak değerlendirilen turizm sektörü, yaşanan kirlilikle birlikte adeta sekteye uğruyor.

Turizm sezonunun başladığı bu günlerde Limni Gölü, Torul Kalesi Cam Seyir Terası, Karaca Mağarası gibi önemli turizm destinasyonlarının bulunduğu Torul ilçesinde Torul Baraj Gölü’ndeki çirkin görüntülerin “bize hiç yakışmıyor” şeklinde değerlendiriliyor.

“Vatandaşları Duyarlı Olmaya Davet Ediyoruz”

Torul Belediye Başkanı Evren Evrim Özdemir, konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, Torul Baraj Gölü’nün ilçenin Tufaniye Mahallesi’nden başladığını, Çamlıca ve Köprübaşı mahalleleri arasında tam doluluk oranına ulaştığını belirterek, “Ancak, yağmur ve karların erimesi ile birlikte baraj gölümüzün bu üç mahallemiz arasında kalan bölümünde hiç de hoş olmayan kirlilikle karşılaşıyoruz” dedi.

Özdemir, ‘‘Vatandaşlarımızı çevre temizliği konusunda duyarlı olmaya davet ediyorum. Üzerinde Torul ve Kürtün gibi çok önemli barajlarımızın bulunduğu Harşit Çayı‘nın kirliliği bölgenin imajını zedelediği gibi çok çirkin görüntüye neden oluyor‘‘ ifadelerini kullandı.

Temiz bir çevre ve temiz bir baraj gölü için başta Devlet Su İşleri ve Torul Baraj Gölü HES yetkilileri ile görüşerek baraj gölünün temizlenmesi için girişimlerde bulunacağını belirten Özdemir, “Bu temizliği yaparken vatandaşlarımızın da duyarlı davranıp çöplerini çay ve dere kenarlarına ya da çevreye değil çöp kutularına atmalarını istiyoruz. Harşit Vadisi‘nde yaşayanlardan yardım istiyorum, çöplerini Harşit Çayı‘na ya da barajlarımıza atmasınlar. Daha güzel bir baraj, daha güzel bir Harşit Çayı ve daha güzel bir çevre için hep birlikte olmalıyız.” Diye konuştu.

 

 

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Bu, Görüntüler, Bize, Yakışmıyor”,
Yorumlar
Haber Yazılımı