Haber Detayı
12 Ocak 2021 - Salı 09:06 Bu haber 637 kez okundu
 
Bu Görüntüler İsyan Ettirdi!
Torul ilçesinde Harşit Çayı’na Dökülen Çöpler Vatandaşların Tepkisine Neden Oldu
DİĞER Haberi
Bu Görüntüler İsyan Ettirdi!

Gümüşhane’nin Torul ilçesinde, Harşit Çayı’nın sularının yağış olmaması nedeniyle azalmasıyla birlikte, çay içerisine atılan çöpler gün yüzüne çıktı. Bölge sakinleri çay içerisine çöp atan vatandaşları duyarlı olmaya davet ederken, yetkililerin de çöpleri temizlemesini istedi.

Gümüşhane’nin Vauk Dağı’ndan doğarak Giresun’un Tirebolu ilçesinden Karadeniz’e dökülen Harşit Çayı’nın başı duyarsız vatandaşların çay içerisinde attıkları çöplerle dertte. Son olarak Torul’un Merkez Mahallesi’nde bulunan eski Torul Baraj Gölü’nde, kış mevsiminin kurak geçmesi Harşit Çayı’nın su seviyesinin düşmesine neden oldu. Azalan su seviyesi nedeniyle çay içerisine atılan çöpler ortaya çıktı. Çöplerin gün yüzüne çıkmasıyla birlikte oluşan çirkin görüntü de vatandaşları rahatsız ediyor. Gümüşhane’den ve vadi içerisinde bulunan köylerden çay içerisine atılan çöplerin birikerek Torul Baraj Gölü’nde ortaya çıktığını belirten vatandaşlar, çöplerin temizlenmesini istedi. Bölgede su seviyesinin yüksek olduğu dönemlerde balık da tutulduğunu belirten bölge sakinleri, bu çöplerle birlikte çay içerisindeki balıkların ve diğer canlıların da zarar gördüğünü söyledi. Plastik su şişesi, deterjan kutuları, ayakkabılar ve plastik topa kadar birçok atığın bulunduğu çay içerisinde, temizlik çalışmalarının ne zaman başlayacağı merak konusu oldu.

Vatandaşların Bu Konuda Bilinçlenmesi Gerekiyor

Eski Torul Baraj gölünde yaşanan çevre felaketinin kolay kolay çözülecek bir durum olmadığını söyleyen Sezgin Aydın, çöplerin yetkililer tarafından sürekli temizlenmesi gerektiğini söyledi. Aydın, “ Bu kolay çözülecek bir sorun değil, bu çöpler her yerden geliyor. Gümüşhane’den geliyor, çevre köylerden geliyor bütün atıklar dereye atılıyor. Rüzgarla bile taşınıyor. Bunun çözümü sürekli temizlenmesi, nereden geliyor diye bakıp kaynağını çözmeye çalışırsan iş uzar. Günümüzde bu plastik atıklar zaten gayet yoğun, çevreye de zarar veriyor. Canlılara da zarar veriyor özellikle kuşlara. Biz eskiden bu dere üzerinde balık tutardık, şimdi bu dere üzerinde balık tutulacak bir durum yok ki. Vatandaşların bu konuda bilinçlenmesi gerekiyor, bu dereler ileride bize çok lazım olacak ki şu anda bile ihtiyaç duymaya başladık. Lütfen daha duyarlı olsunlar” dedi.

Suya İhtiyacımız Varken Şu Yapılana Bakın!

Vadi üzerinde bulunan köylerde yaşayan vatandaşların çöplerini sürekli olarak Harşit Çayı’na attıklarını söyleyen Talip Okurer, dünyada su sıkıntısı varken su kaynaklarına çöp atan vatandaşları eleştirdi. Okurer,  “ Bölgede yaşayan vatandaşlar çöplerini Harşit üzerine atıyorlar, sonrasında da böyle çirkin görüntüler oluşuyor. Vatandaşlarımızın bilinçli olması lazım, vatandaşlarımızın duyarlı olması lazım, bu çöplerin yeri dereler değil. İklim de değişiyor, sularımız azalıyor bu azalmayla birlikte geçmişten günümüze yapılan bütün pislikler ortaya çıkıyor. E bu su bizim içme ve sulama sularımızı da etkiliyor. Kim pis bir suyla bahçesini sulamak ister ki? Dünya’da su sıkıntısı başladı, bizim suya ihtiyacımız var, bir de şu yapılana bakın” ifadesini kullandı.

Vatandaşların neden su kaynaklarına çöp attıklarını anlayamadığını söyleyen Fatma Karakaş da, “ Vatandaşların duyarsızlığından oluyor tüm bunlar. Bir sürü çöp kovası, konteyneri var, neden dereye çöp atıyorlar anlamıyorum. Sular azalınca da atıklar ortaya çıkıyor. Yetkililerin bu olayla ilgilenmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bu, Görüntüler, İsyan, Ettirdi!,
Yorumlar
Haber Yazılımı