Haber Detayı
01 Eylül 2020 - Salı 10:30 Bu haber 5856 kez okundu
 
“BU GÜMSAŞ’TA NEYMİŞ ARKADAŞ”
Yeni AVM İnşaatı’nın Belediye Tarafından Kendi Şirketine Devredilmesine Muhalefet Cephesinden Tepki Gecikmedi.
GÜNDEM Haberi
“BU GÜMSAŞ’TA NEYMİŞ ARKADAŞ”

Gümüşhane Belediyesi tarafından yapılması planlanan AVM inşaatının çeşitli nedenler gerekçe gösterilerek ilgili müteahhitten alınıp yine belediyenin iştirakçisi olan Gümüşhane Şehircilik ve Sosyal Hizmetler A.Ş  (GÜMSAŞ)’a  devredilmesiyle ilgili olarak gazetemize konuşan Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Bedri Ağaç, devir  konusunu sert bir dille eleştirdi. AVM inşaatının GÜMSAŞ’a devredilmesi ve yapılmasına şüpheyle yaklaştıklarını ve İhale kanununa tabii olmadıklarından dolayı bu tür işlerde usulsüzlükler ve yolsuzlukların hep şirketler aracılığıyla yapıldığını dile getiren Başkan Ağaç, kamunun çıkarının ve menfaatlerinin gözetilmesi gerektiğini öne sürerek,  AVM inşaatının yeniden ihale edilmesi gerektiğini savundu. Başkan Ağaç ayrıca, Gümüşhane kamuoyunun Başkan Çimen tarafından AVM süreci konusunda şeffaf ve ayrıntılı bir şekilde aydınlatılması gerektiğinin de altını çizdi.

“Süreçle ilgili şüphelerimiz var”

AVM inşaatının GÜMSAŞ’a devredilmesi ve yapılma süreci konusuna şüpheyle yaklaştıklarını dile getiren İl Başkanı Bedri Ağaç ,”Bu GÜMSAŞ denilen yer in ekonomik boyutu nedir. Kurumsal olarak iş yapmak varken, neden kendi şirketlerine devrediyorlar. Süreç ne kadar şeffaf olacak. Bununla ilgili şüphelerimiz var. Kurumsal olarak yapamadığın şeyi, Türkiye’de biliyoruz ki bu tür işlerde usulsüzlükler ve yolsuzluklar hep şirketler aracılığıyla yapılıyor. İhale kanununa tabii değiller. Oysa ki burası kamunun yeri. Kamunun çıkarının ve menfaatlerinin gözetilmesi gerekiyor. Dolayısıyla buranın da kamu ihale yoluyla yeniden yapılması gerekiyor. Yapılacak inşaatı birisiyle sözleşme yapıp ta bir başka müteahhite vermek gibi değil bu. Şimdi belediye o. Denetleyen o. Nede olsa kendi şirketi . Biz kesinlikle uygun görmüyoruz” dedi.

“Kamuoyuna ayrıntılı bilgi verilsin”

Gümüşhane kamuoyunum Başkan Çimen tarafından AVM süreci konusunda ayrıntılı bir şekilde aydınlatılması gerektiğinin altını çizen CHP İl Başkanı Bedri Ağaç, ”Bir proje uygulanırken ortalığı ayağa kaldırıyorlar. Niye yapılırken kamuoyunun düşüncesi alınmıyor. Yani sessiz sedasız yapılıyor. Hani ne oldu buranın müteahhitti. Seçim zamanı propaganda yapıldı. Ercan Beyin en önemli projelerinden biriydi. Niye adam geldi, gitti, battı dediler. Neden iptal edildi. Niye yapamadı. Bu konuda bir defa süreç hiç şeffaf işlemedi. Bununla alakalı bir defa, Belediye Başkanı’nın bu süreçle ilgili kamuoyuna ayrıntılı net bilgi vermesi lazım. Neden tıkandı ,ve neden bu işin yapılamadığını açıklaması lazım. Burada dünya kadar yer açıldı, hafriyat taşındı. Bu işin maddi boyutu nedir? Belediye burada zarara uğradı mı? Bunların hepsi bilinmez konular. Şimdi GÜMSAŞ dediğiniz yapı Mordut’ta 700 konutluk bir proje yapacakmış. Bu GÜMSAŞ’ ta neymiş  arkadaş, anlamadık gitti. Nasıl yapacak? Mordut’ta bugün Yüzde 12 ve 15 ile insanların konutlarını kat karşılığı diye ellerinden yok pahasına aldılar. Aynı kafayla mı yapacaklar bu yeni AVM’yi?” dedi.

 “Esnafı küçücük dükkanlara mahkum ettiler”

AVM inşaatı yapılacak alandaki otogar ve sanayi esnafının mağdur edildiğini dile getiren Başkan Ağaç “Oradaki Otogar ve Sanayi Esnafını boşalttılar. Götürüp sanayide küçücük dükkânlara mahkûm ettiler. Sanayinin durumu zaten rezildi, iyice rezil ettiler. Ne oldu şimdi otogar işi? Otogarı 500 bin liraya mal edeceğiz diyorlardı. 4,5 milyonu buldu maliyeti. Normal bir ilçenin garajından daha küçük bir otogara mahkûm ettiler şehri. Gümüşhane’nin en önceliği şuanda normal bir otogardır. Niye buna öncelik vermiyorlar da yine böyle Rant hesabı üzerinden bazı işler yapılıyor? Bunların hepsi bizim için problem. Tekrardan söylüyorum bu şehri ilgilendiren konular la ilgili karar sürecini STK’lar, Dernekler , Siyasi Partiler ile görüşüp, danışıp fikir almak lazım. Hatta kamuoyundan anket yoluyla Gümüşhane’nin önceliği bu mu diye konuşmak lazım” diye konuştu.

“Hani ne oldu?”

Gümüşhane’deki kapalı pazaryeri ve içme suyu projesi olan Bahçecik barajı konusuna da değinen Başkan  Ağaç “Bir kapalı pazaryeri vardı, kaç senedir açıldı, açılıyor denildi ne oldu? Yürüyüş yolları 3 senedir duruyor ne oldu? Bahçecik barajı 2019’da bitecekti de cazibeli suya kavuşacaktı Gümüşhane ne oldu? Sular patladı diyerek susuzluktan şehir kırılıyor. Çöp sistemi düzeltilecekti. Ne oldu? Yani Ercan beyin bir önceki döneminden vaatleri nde hiçbir tanesi doğru dürüst gerçekleşmemişken  habire insanlara hayal satıyorlar. Bizde bundan rahatsızız ama takdir kamuoyunun herkes görüyor. Yani şehirde aslında sadece illüzyon olduğunu ve algı yönetilmeye çalışıldığını, ama Gümüşhane küçük ve herkes yapılan, yapılmayan her şeyi biliyor. Bir buçuk yıl oldu ikinci dönemine başlayalı tam bir başıboşluk var. Şu anda Gümüşhane’de belediye var mı, yok mu ne yapıyor,  kimsede bir şey söyleyemez. Dışarıdan gelen herhalde derki, burada belediye falan yoktur diye bir algı oluştu. Benim gördüğüm bu” ifadelerine yer verdi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: “BU, GÜMSAŞ’TA, NEYMİŞ, ARKADAŞ”,
Yorumlar
Haber Yazılımı