Haber Detayı
09 Kasım 2020 - Pazartesi 11:03 Bu haber 5077 kez okundu
 
BU NASIL BİR CÜRET!
Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesinde Bir Araştırma Görevlisi Öğrencilere Sorduğu Sorularla Gümüşhane’yi Alay Konusu Yaptı.
DİĞER Haberi
BU NASIL BİR CÜRET!

Gümüşhane Üniversitesinde uzaktan eğitimin devam ettiği güz döneminde vize sınavlarına sayılı günler kala sistemi test etmek için deneme amaçlı öğrencilere sorular hazırlandı. YÖK’e bağlı olmayarak, her fakültenin kendi içerisinde hazırladığı soruları öğrencilere sorarak sistem denenmek istendi. Mühendislik ve Doğa Bilimler Fakültesinde bir araştırma görevlisi ise sorduğu sorularla görev yaptığı Gümüşhane’yi alay konusu yaptı. Araştırma görevlisinin Gümüşhane ve Gümüşhanespor’la dalga geçmesi sosyal medyaya yansıması ise büyük tepkilere neden oldu.

Pandeminin Başladığı Ülke Gümüşhane’ymiş!

Mühendislik ve Doğa Bilimler Fakültesinde bir araştırma görevlisinin büyük tepki çeken sorusunda Pandeminin başladığı ülkenin Çin olduğu belirtilmiş ancak doğru şıkkı işaretleyen cevaplar yanlış olarak değerlendirilmiş. Edinilen bilgiye göre, Mühendislik ve Doğal Bilimler Fakültesinden bir kız öğrenci sistem üzerinden sorunun cevabının Çin olmasına rağmen sistemin neden yanlış olarak değerlendirdiğini sorduğundan, araştırma görevlisinin doğru cevabın Gümüşhane olarak belirtmesi öğrencide şok etkisi yarattı.

Farklı bir olay ise Günüşhanespor üzerinden medyada geldi. Henüz hangi fakülte ve bölüm tarafından sorulduğu bilinmeyen bir soruda ise ‘hangisi Türkiye’de 4 büyük takımdan biri değildir’ sorusundaki bir şıkka Gümüşhanespor eklenmesi de kırmızı beyazlı taraftarları kızdırdı. Türkiye’de binlerce kulüp varken neden Gümüşhanespor şıkka ekleniyor diye soruldu. Gümüşhanespor’un uzun yıllardır alt liglerde mücadele ettiği bilinirken sorunun bir şıkkına şehrin takım ismini konulması art niyet olarak değerlendirildi.

Sosyal Medyada Ağır Eleştiriler Var

Gümüşhane Üniversitesinde Gümüşhane ve Gümüşhanespor’u alay konusu alan soruların sosyal medyaya yansıması üzerine birçok Gümüşhaneli eleştirilerde bulundu. Bir kullanıcı, “Bunu yapanlardan hesap sorarız kimse Gümüşhane’mizi böyle küçük düşüremez bu hadsize had bildiririz” ifadesini kullanırken diğer bir kullanıcı ise, “Her kimse hadsizlik etmiş, okumuş diplomalı cahil Gümüşhane'nin taşı bile senden değerli hoca efendi”  dedi. Diğer bir kullanıcı ise “Gümüşhane ile kimse dalga geçemez eğer geçerse de sonunu kendi düşünür” yorumunda bulundu.

Gümüşhane Üniversitesinden Özür Bekliyoruz !

Gümüşhane üniversitesi ders Bilgi sistemi canlı destek hattında yaşanan skandal sohbet üzerine Sorularda Gümüşhanespor’unda adının geçmesiyle Gümüşhanespor Taraftarlar Derneği Başkanı Miraç Koç tepki gösterdi Koç, “Sorularda çıkmış olan hangisi 4 büyük takımdan değildir sorusunda cevap olarak Gümüşhanespor’un konulması bizlerin veya şehrimizin kaldırabileceği veya kabullenebileceği bir durum değildir. Biz bu şehrin evlatlarıyız. Kültürüyle, geçmişiyle, geleceğiyle değerlerine sahip çıkmak için her daim emek veriyoruz. Gümüşhane taraftarlar derneği olarak ve üniversite organizasyon birimimizle şehrimize ve takımımıza birçok faaliyet yaparak Gümüşhaneli bütünleşmeyi sağlamak isterken böyle bir sorumsuzluğu kabullenmemizi kimse bekleyemez. Her yönden gelen üniversitemizdeki tüm öğrencilerimizle ve taraftar gruplarıyla birlikte birçok organizasyonlar yaptık. Gümüşhane Üniversitesi Rektörlüğünü hassas olduğumuz bu konu üzerine göreve davet ediyor hizmet ettikleri şehre saygı duymalarını temenni ediyoruz. Sorumlu kişilerin de gereken uyarıyı alarak özür dilemelerini beklediklerini ve Gümüşhane de en büyüğün Gümüşhanespor olduğunu belirterek sözlerini sonlandırdı” diye konuştu.

Gümüşhane Üniversite ve Organizasyon Birimi (gusosyal)başkanı Ramazan Koç ise, Gümüşhane Üniversitesi Ders Bilgi Sistemi(DBS) Canlı Destek Hattı yetkilisine sistemdeki deneme sınavındaki bir hatayı soran öğrenciye yetkilinin verdiği cevabın Gümüşhane’yi alay konusuna almak olarak değerlendirildiğini kaydederek, “Size sorulan Ciddi bir soruya sizin bu şekilde alaya alarak cevap vermeniz sizin Haddiniz değildir! Amacınız öğrencinin sorunlarını çözmektir. Bu tarz üslubu hangi görev yetki tanımına dayanarak kullanabiliyorsunuz? Soruları soran sizin yakınız veya arkadaşınız mı da bu şekilde konuşabiliyorsunuz? Bulunduğunuz konum öğrencilere hizmet konumudur, öğrencileri dalgaya alamazsınız! Ayrıca sorulan soruyla Gümüşhane’mizin ilgisi nedir? Şehrimizin adını kullanarak şehrimizi küçümseme çabalarınız size ne kazandırmakta? Hem şehrimizin ekmeğini yiyip, hem de alaya alamazsınız. Bu yazıyı yazan şahsında adını soyadını biliyorum. Hem şehrimize, hem Öğrencilerimize yapılan bu alaycı konuşmayı kınıyoruz ve en kısa zamanda özür bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: BU, NASIL, BİR, CÜRET!,
Yorumlar
Haber Yazılımı