Haber Detayı
27 Kasım 2019 - Çarşamba 09:45 Bu haber 2136 kez okundu
 
Bu okulda sağlık için günde bir elma yeniliyor
SAĞLIK Haberi
Bu okulda sağlık için günde bir elma yeniliyor

Gümüşhane’nin merkeze bağlı Kale köyünde bulunan Kale Koçkaya İlkokulu’nda Beslenme Dostu Okulu projesi kapsamında sağlıklı beslenme etkinlikleri yapılmaya devam ediliyor. Okulda idareci, öğretmen, çalışan ve öğrenciler her gün bir elma tüketiyor.

Yıllık etkinlik planında yer alan ayın meyvesi kapsamında kasım ayında elmanın tanıtıldığı okulda ay boyunca elma köşesinde elmanın faydalarını anlatılıyor.

Okula gelen misafirlere de elma ikram edilen okulda öğrenciler, öğretmenler, idareciler ve çalışanlar günde en az bir elma yiyor.

Elmanın faydaları konusunda İstanbul Acıbadem Maslak Hastanesi’nden Uzman Diyetisyen Özge Öcal’ın görüşlerinin aldığı broşürde öğrencilere velilere ve köy halkına dağıtıldı. Okulda oluşturulan köşede her gün elma bulundurarak öğrencilerin günde en az bir elma yemelerini sağlıyorlar.

Kale Koçkaya İlkokulu Müdürü Habib Tanış, “Elmamızı öğrencilerimize sevdirmek, sağlıklı beslenmelerine katkıda bulunmak, hazır yiyeceklerden uzak tutmak için bu uygulamayı başlattık. Ekim ve Kasım ayı başta olmak üzere diğer aylarda da elma tüketimine teşvik ediyoruz. Elmanın pek çok faydasının olduğunu herkes söylüyor. Bizde bilimsel boyutunu öğrencilerimize velilerimize aktarmak için İstanbul Acıbadem Maslak Hastanesi’nden Uzman Diyetisyen Özge Öcal ile görüşüp elma faydaları adlı yazısının da elma broşürü hazırlayıp dağıtımını yaptık.  Elmalarımız Gümüşhane’mizin bahçelerinde tamamen organik olarak yetiştirilen ürünlerdir. Elmalarımızı öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz ve velilerimiz kendi bahçelerinden getiriliyorlar. Meyve günleri düzenliyoruz. Elmaları elma köşemizde sergiliyor öğrencilerimizin teneffüslerde tüketimlerine sunuyoruz” dedi.

Elmayı çok sevdiklerini ve her gün elma yediklerini belirten öğrencilerden Miranur Yılmaz ise “Bakkaldan hazır yiyecek almak yerine elma köşesinden elmamızı alıyor ve yiyoruz. Her teneffüs elma yiyoruz. Bu sayede sağlıklı yiyecekler yiyor ve sağlıklı oluyoruz. Bu uygulamanın devam etmesini istiyoruz. Biz elma yemeyi çok seviyoruz” diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bu, okulda, sağlık, için, günde, bir, elma, yeniliyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı