Haber Detayı
06 Mart 2021 - Cumartesi 10:45 Bu haber 5236 kez okundu
 
Bu Yolun Sahibi Kim?
GÜNDEM Haberi
Bu Yolun Sahibi Kim?

Bu Yolun Sahibi Kim?

Gümüşhane İkisu- Şiran karayolu üzerinde bulunan Hasköy ve Karamustafa arasındaki köylere ulaşımı sağlayan grup köy yolu adeta sahipsizliğe bırakıldı.

Gümüşhane’den Şiran’a uzun yıllar boyunca Hasköy-Boyluca- Karamustafa ve Tarsun  üzerinden ulaşımı sağlayan eski tarihi yolun,  Musalla- Gülaçar vadisine kaydırılıp yeni yolun hayata geçirilmesinin ardından bu yolun kaderine terk edilmesi, bölgede yaşayan vatandaşların tepkisine neden oluyor.

“İl Genel Meclisinin kararı bekleniyor”

Karayollarının bu tarihi yolu kendi yol ağından çıkartmasının ardından,  İl Genel Meclisinin bu yolu Özel İdareye devri yönünde bir kararı olmadığı için Özel İdarenin de sahip çıkmadığı yolun akıbeti artık bölge de yaşayan vatandaşlar tarafından merak konusu oldu. Bozulan ve çukurlaşan yollar vatandaşların tepkisine neden olurken, yollarda meydana gelen çukurlar, özellikle aracı olan vatandaşlar başta olmak üzere bölgede yaşayan tüm vatandaşları rahatsız etmeye başladı.  Bölgede 10’a yakın köyün ulaşımını sağlayan  Hasköy-Karamustafa grup yolundaki çukurlar, bu yolda seyahat etmekte olan sürücüler için kazalara adeta davetiye çıkartıyor. Vatandaşların can ve mal güvenliği açısından tehlike arz eden bu yolun düzeltilmesini talep eden bölge halkı, yolun biran önce karara bağlanarak sahip çıkılmasını istiyor.

“Yola Sahip Çıkan Yok”

Bölgede uzun yıllardır market işleten Cemal Eryılmaz adlı Vatandaş ; “Bu yola sahip çıkan kimse yok. Karayolları burayı bıraktı. Özel idarede sahip çıkmıyor. Burası 70 -80 yıllık tarihi bir yol olmasının yanında çok sayıda köy yolunun ulaşımının sağlandığı grup yolu olması nedeniyle yoğun bir trafiğin olduğu bölgede, yaz mevsimin gelmesiyle birlikte buradan günde Bin’e yakın araç geçiyor. Bu bölgedeki köylerde yaşayan insanların yanı sıra dışarıdan gelerek Şiran’a gitmek isteyen vatandaşlar bile yolun 15 km daha kısa mesafe olması nedeniyle bu güzergâhı tercih ediyor. Yol çok eski olduğu için Navigasyon bile halen bu yolu gösteriyor. Bozuk ve çukurlu yollar artık bizi bezdirdi.  Araç sürücüleri çukurlardan kaçalım derken neredeyse kaza yapacaklar. Yolların durumu içler acısı. Adeta köstebek yuvası gibi. Yetkililerden en kısa zamanda bu konuya el atıp, vatandaşlarımızı bu sıkıntıdan kurtarmalarını talep ediyoruz”şeklinde tepkisini dile getirdi.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bu, Yolun, Sahibi, Kim?,
Yorumlar
Haber Yazılımı