Haber Detayı
14 Ocak 2020 - Salı 10:41 Bu haber 1557 kez okundu
 
Buğday Değil İlaç Fabrikası
Çölyak ve Şeker Hastalarının Çaresi Gümüşhane’de Üretiliyor
SAĞLIK Haberi
Buğday Değil İlaç Fabrikası

Gümüşhane’nin Kelkit ilçesinde faaliyete geçen Türkiye’de ilk olan tesiste, Karabuğdaydan üretilen glutensiz un, başta Çölyak Hastaları olmak üzere Şeker Hastalığı gibi birçok hastaların çaresi olarak gösteriliyor.

Karabuğday bitkisi için Türkiye’de ilk olan un ve bulgur tesisinde ürünler, başta çölyak hastaları olmak üzere gluten hassasiyeti olan kişiler, tansiyon hastaları, kolesterol yüksekliği olan kişiler ve şeker hastalarına en iyi alternatif olarak belirtiliyor. Günlük 35 ton hammadde üretim kapasitesine sahip tesis 20 ton glütensiz un üretecek.

‘Hamilelik Döneminde Kullanabilir’

Diyetisyen Buket Kutulu, Karabuğdayın protein içeriğinin diğer bitkisel kaynaklara göre oldukça yüksek olduğunu belirterek, “Mineraller açısından da zengindir, demir, kalsiyum, potasyum gibi sağlık açısından önemli mineralleri barındırır. Demir içeriğini çok yüksek olduğu içinde kansızlıkta ve hamilelik döneminde kullanılması çok faydalıdır” diye konuştu.

Kolon Kanseri ve Sindirim Siteminde Etkili

Diyetisyen Kutulu, “Lif içeriğinin yüksek olması ile sindirimi daha yavaştır ve başta kolon kanseri olmak üzere sindirim sistemi sorunlarında etkilidir. Ayrıca diyabet hastalarının hızlı kan şekeri yükselmelerini engeller ve onlara fayda sağlar. Yapılan çalışmalarda düzenli kullanımda kolesterolü düşürdüğü ve kan basıncını dengelediği de görülmüştür. Özellikle tansiyon hastaları faydalanabilir” dedi.

Çölyak hastalarının glutenli proteinleri sindiremediğini kaydeden Kutulu, “Bir de gluten hassasiyeti olan hastalar var. Gluten hassasiyeti olan hastalar ise Çölyak hastalarının da belirtilerini az çok görebiliyor. Çölyak hastalarının gluteni hiçbir şekilde tüketmemeleri gerekiyor. Gluten hassasiyeti olan insanlar ise belli bir dönem bağırsakları iyileşene kadar glüteni hayatlarından kesmeleri gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Diyetisyen Kutulu sözlerini şöyle tamamladı;

“Kan şekerinin düzenlenmesinde çok etkili bir üründür. Lif oranı yüksek olduğu için besinlerin daha yavaş emilesini sağlar. Daha yavaş emildiği içinde kan şekerini daha yavaş bir şekilde yükseltir. Şeker hastalarının tüketebileceği bir üründür. Çölyak hastaları Karabuğday ürünleri bulmak için çok büyük bir sorun yaşıyorlar. Tüketebileceği ürün sayısı çok az.”

Diyetisyenlerin sağlıklı yaşam için Karabuğday ununu önerdiklerini belirten Tam tarım A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Tayyar Gürsoy, Çölyak ve sindirim sistemi hastalığı olanların Karabuğday ürünlerini tercih ettiğini söyledi.

Çölyak Hastalarının Umudu

Gürsoy, “Şuan üretime başladık ve yakın zamanda seri üretime geçeceğiz. Biz bu tesiste karabuğday unu, karabuğday bulguru, karabuğday yastığı, ekmek ve bisküvi üretmek istiyoruz. Çölyak ve sindirim sistemleri hastaları ve son dönemle diyetisyenler sağlıklı yaşam için karabuğdayı öneriyor. Karabuğday sağlıklı bir ürün, hem sindirim sistemi hem de karaciğer temizliğine ve tansiyon şeker gibi hastalıklara karlı direnç sağlıyor” diye konuştu.

Karabuğdayın yurt dışından ithal edildiğini kaydeden Gürsoy, “Karabuğday dediğimiz ürün Türkiye’ye yurt dışından ithal edilen glutensiz bir üründür. Gluten yapışken bir maddedir. Kabuğun bir birine tutunmasını sağlar. Buda kişinin sindirim sistemde rahatsızlıklara neden olur. Bizim bildiğimiz normal buğday da gluten vardır. Karabuğdayda ise gluten yoktur. Bu nedenle Karabuğday protein açısından yüksektir. Gluten 8-10 senedir insanların hayatına girdi. Piyasada çeşitli karışımlarla yapılan glutensiz olarak belirtilen ürünler var” dedi.

Gürsoy, “2018 yılında karabuğday projesini hayat geçirmek istediğimizde dönemin Gümüşhane Valisi Okay Memiş beyden ekim için talep de bulunduk. Karabuğdayda Türkiye’de olmadığı için il tarım müdürlüğü ve tarım kredi vasıtasıyla yurt dışından getirttirerek çiftçilerimize dağıttık. 2019 yılında ise çiftçilere tohumlarını kendimiz dağıttık. Şuanda çıkan hasadın topluyoruz hem de ücretlerini veriyoruz. Bir dönüm arazide 180-200 ton alıyoruz” diye konuştu.

Destek Talebi

Kelkit, Köse ve Şiran havzalarına Karabuğday ürünlerini yaymak istediklerini altını çizen Gürsoy, 5 yılsonunda tüm Türkiye’de üretim yapar hale gelmek istediklerini belirtti. Gürsoy, “Hedefimiz 5 yılsonunda tüm Türkiye’de üretimin yapmak istiyoruz. Bu süre içerisinde karabuğdayın devlet tarafından üretiminin desteklenmesini sağlamak istiyoruz. Bu ürün yurt dışından geliyor, dolarımız da yurt dışına gidiyor. Ürünü ülkemizde üreterek ekonomimize de katkı sağlamak istiyoruz. Karabuğday devlet tarafından desteklenen program içerisinde değil. Karabuğdayın da havza desteği içerisine alınmasını talep ediyoruz” diye konuştu.

Faaliyete başlayan fabrikanın ortağı Abdürrahim Çoşkun da çiftçiye destek olabileceklerinin belirterek, “Karabuğdaydan bulgur, un ve yastık gibi ürünleri üreterek imalat yaparak memleketimize faydalı olmak istiyoruz. Fabrikamız 24 saate 35 ton kapasiteli öğütme hızına sahip. Makinemizde B1, B2, B3 modunda kepeği ayrılıyor,C1,C2,C3 modun da ise unu ayrılıyor. 24 saat üzerinden 35 ton kapasiteye sahip. 35 tonun 65’i un, geri kalanı ise kepektir” dedi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Buğday, Değil, İlaç, Fabrikası,
Yorumlar
Haber Yazılımı