Haber Detayı
15 Eylül 2020 - Salı 11:06 Bu haber 802 kez okundu
 
C VİTAMİN BOMBASI KUŞBURNU HASADI BAŞLADI
SAĞLIK Haberi
   C VİTAMİN BOMBASI KUŞBURNU HASADI BAŞLADI

   C VİTAMİN BOMBASI KUŞBURNU HASADI BAŞLADI

        Bu yıl Gümüşhane’de adeta kuşburnu bolluğu yaşanıyor. Doğada kendiliğinden yetişen kuşburnunun dikenli olması nedeniyle toplanmasının çok zor olduğunu belirten vatandaşlar, buna rağmen topladıkları meyvenin sonbahar döneminde ani hava değişimine bağlı olarak ortaya çıkan grip gibi hastalıklara karşı çok etkili olduğunu söylüyorlar.

    Doğadaki kuşburnuları toplayan vatandaşlar dünya üzerinde kuşburnunun gen merkezi olan, doğal olarak yetişen ender illerden birisi olan Gümüşhane’de yeterince önemsenmediğinden şikayetçi.

        Gümüşhane merkez ilçe başta olmak üzere Torul, Kürtün, Şiran, Köse ve Kelkit ilçelerinin kırsal kesimlerinde kendiliğinden yetişen kuşburnunun her derde deva olduğunu söyleyen uzmanlar ise 100 gram Kuşburnunun 100 gram portakaldan 40 kat daha fazla C vitamini içerdiğini ifade ediyorlar. Yol kenarlar ve kırsal alanda kendiliğinden yetişen kuşburnu meyvesini Gümüşhane’de çok fazla rağbet görmediğini söyleyen uzmanlar, vatandaşlarn kuşburnunun faydalarnı bilmeleri halinde kuşburnu ekmelerinin bile söz konusu olduğunu söyleyerek şöyle konuştular: "Kuşburnu, potasyum, sodyum, kalsiyum, fosfor, magnezyum gibi elementler içermesi yanında özellikle olgunlaşma döneminde yüksek oranda şeker (yüzde 11.39) ve protein (yüzde 9.82) ihtiva ediyor. Kuşburnunda C vitaminine ilave olarak B1 ve B2 vitaminleri E ve K vitaminleri ve ayrıca karaten içeriyor. Kuşburnu, grip ve soğuk algınına karşı, bazı kanser türlerinin oluşmasna karşı, vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmede, stres, sigara, egzoz duman gibi çevresel faktörlerden kaynaklanan yıpranmayı önlemede, cildi güzelleştirmede, kolesterol, yorgunluk, varis, romatizmaya karşı, kan yapıcı, tansiyon düzenleyici, hemoroit ve ülser gibi hastalıklara karşı, basur tedavisinde, alyuvarlarn aktivitelerinin artırılmasında, mide kramplar ve sindirim sistemi zorluklarına karşı, böbrek ve mesane üşütmelerine karşı, kuşburnunun çayını, marmelad ve diğer ürünlerini kullanabilirsiniz.

Kuşburnu Çayının sağlığa faydaları! Kuşburnunun yararları nelerdir?

Kireçlenme, mide kırgınlığı, idraryolları iltihabı, sindirim sorunları, grip gibi pek çok hastalığın tedavisinde fayda sağlar. Kuşburnu çayı kalsiyum, demir, magnezyum, potasyum, fosfor, sodyum, çinko, C, B, A, E, K vitaminleri açısından zengindir.  Kanser ve kronik hastalıkların önlenmesini sağlar. İspanyada yapılan bir araştırmaya göre kuşburnu çayı bağırsak kanserinin önlenmesi için yapılan diyetlerde aktif tamamlayıcı olarak kullanılabilir. Kuşburnu içeriğindeki fenol, C vitamini, beta keroten, tannin ve pektin gibi biyoaktif bileşenler sayesinde oksidatif stresi azaltır ve kanseri önler.

Kuşburnu bitkisinin kolestrolü azalttığı araştırmalarca kanıtlanmıştır. C vitamin bakımından oldukça zengin olan kuşburnu çayı bağışıklığı güçlendirir, iltihapı hastalıkları tedavi eder. Kas zayıflığı, eklem ağrısı gibi şikâyetleri hafifletir.  Kuşburnundaki C vitamini demirin emilimini hızlandırır. Demir de kan sağlığı için önemli olup anemiyi önler. Kuşburnu içeriğindeki C vitamini sayesinde soğuk algınlığı ve nezleyi önler ve tedavi eder. Romatizma rahatsızlıklarında kuşburnu çayının tedavi edici etkisi yapılan araştırmalarca kanıtlanmıştır. Cildi güzelleştirici etkisi vardır. Diyabet hastalığının tedavisinde yardımcı etkisi vardır. Kan dolaşımını güçlendirir. Böbrek sağlığına iyi gelir.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: , , , C, VİTAMİN, BOMBASI, KUŞBURNU, HASADI, BAŞLADI,
Yorumlar
Haber Yazılımı