Haber Detayı
21 Ocak 2021 - Perşembe 09:09 Bu haber 859 kez okundu
 
CHP Gümüşhane İl Başkanı Ağaç: İktidar Esnafın Sorununa Çare Bulmalı
GÜNDEM Haberi
CHP Gümüşhane İl Başkanı Ağaç: İktidar Esnafın Sorununa Çare Bulmalı

 

Cumhuriyet Halk Partisi Gümüşhane İl Başkanı Bedri Ağaç, ülkenin 4 yıldır büyük bir ekonomik kriz içerisinde olduğunu ve bu durumdan başta esnaf olmak üzere toplumun büyük bir çoğunluğunun etkilendiğini belirterek, iktidarın çözüm bulması gerektiğini söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi Gümüşhane İl Başkanı Bedri Ağaç, Türkiye’nin 4 yıldır ekonomik krizle boğuştuğunu söyledi. Bu süreç içerisinde özellikle esnafın çok büyük sıkıntılar çektiğini ifade eden Ağaç, iktidarı esnafa ve vatandaşlara yardım etmeye ve çözüm bulmaya davet etti. Ticaret hacminin düştüğü, işsizlik ve gelir düşüklüğünün pençesinde yoksullaşan halkın açlık ile boğuştuğunu söyledi. Esnafın borç yükü altında ezildiğini söyleyen bu durumdan da kredi çekerek kurtulmaya çalıştığını belirten Ağaç, hükümeti vatandaşların bu durumuna çözüm bulmamakla suçladı.

Borçluluk ve İcra Dosyaları Cumhuriyet Tarihinin Rekor Seviyesinde

Türkiye’nin 4 yıldır ekonomik kriz içerisinde olduğunu söyleyen Cumhuriyet Halk Partisi Gümüşhane İl Başkanı Bedri Ağaç, kişisel borçluluk oranı ve icra dosyalarının Cumhuriyet tarihinin en rekor seviyesinde olduğunu ifade etti. Ağaç, ‘’Öncelikle şunun altını kalın harflerle çizelim; son dört yıldır bu ülke ciddi bir ekonomik krizin içinde, yönetilemeyen ve gerekli cesur tedbirlerin alınmadığı pandemi süreci de; bu krizi adeta bir ekonomik buhrana dönüştürmüş durumda. Ticaret hacmi neredeyse yüzde 30’lara düşmüş durumda. İşsizlik ve gelir düşüklüğü pençesinde iyice yoksullaşan halk; enflasyon oranında dünya ikincisi haline gelmiş ülkemizde; derin yoksulluk ve hatta açlık ile boğuşur durumda. İnsanlar çöplerden veya pazar artıklarından yiyecek bir şeyler bularak karınlarını doyurmaya çalışıyor. Halkın satın alma gücündeki ciddi düşüş esnafı iyice zor duruma sokuyor. Kişilerin borçluluk oranı, icra dosyaları Cumhuriyet Tarihinin rekor seviyesinde. Aylardır kapalı olan işletmeler var. Zaten borçlu olmayanı yok, kredi kullananların geri ödemeleri geldi. Esnaf borç yükü altında ezilirken yapılan tek şey yeni kredilerle sorunu aslında daha da büyüterek ötelemek. Mevcut borçlarını ödemekte zorlananların daha da büyüyen bu borçlulukla nasıl baş edeceğini düşünen bile yok’’ dedi.

İktidara Yaptığımız Hiçbir Teklif Dikkate Alınmadı

Özellikle pandemi süreci içerisinde vatandaşların ve esnafın kredilerini ve borçlarını ödemekte büyük sıkıntılar çektiğini ifade eden Bedir Ağaç, iktidar partisinin muhalefet partilerinin ekonomik sorunlara dair mecliste yaptığı hiçbir önergeyi dikkate almadığını söyleyerek, esnafa acil sicil kaydı affı, kredi SGK-BAĞ-KUR ödemelerinin faizsiz ertelenmesi ve faizlerin silinmesi gerektiğini ifade etti. Ağaç, ‘’Bu insanlar nasıl ödeyecek bu kredileri. Bu insanlar aylardır ne yiyor, ne içiyor diye soruyor musunuz? Esnafa acil sicil affı, kredi ve SGK-BAĞ-KUR Ödemelerinin üstelik faizsiz ertelenmesi, borçların yeniden yapılandırılması ve en azından faizlerinin silinmesi lazım. İş yerleri kapalı olan işletme sahiplerine en azından pandemi bitene kadar asgari ücretle de olsa bir gelir desteği sağlanması lazım. Halkın yaşadığı sıkıntıların çözümü için; halkın bu derin ekonomik buhranda biraz rahatlaması, emeklinin, EYT’lilerin, asgari ücretlilerin, atanamayan öğretmenlerin ve daha pek çok mağdur kesimin hayat şartlarını bir nebze olsun rahatlatmaya ve iyileştirmeye dönük olarak; Mecliste Muhalefet partilerinin son bir yılda verdikleri; hiçbir öneri, önerge, teklif veya yasa tasarısı (662 Önerge) kabul görmedi ve İktidar Partisi ve ortağının oylarıyla; özellikle esnafın bu krizde yaşadığı derin sorunların çözülmesine dair İktidara yaptığımız hiçbir teklif dikkate alınmadı, kabul görmedi’’ ifadelerini kullandı.

Hani Siz Faiz Karşıtıydınız

Esnafa bu zor zamanlarda sahip çıkılması gerektiğini ifade eden Ağaç, ‘’Batıda ve özellikle Avrupa’da hükümetler esnafa geçmiş yılki cirolarının yüzde 70’i kadar bir oranda doğrudan nakit desteği sağlarken; İktidar sadece algı yönetimi ve artık tutmadığı defalarca ispatlanan hayaller satarak; günü geçiştirmeye çalışıyor. Şu süreçte kepenk kapatmak zorunda kalan, yani esnaflığını bitirmek durumunda kalan esnafa; “esnaf kefaletten çektiğiniz krediyi ya tamamen kapatacaksınız, ya yüzde 25 faizle taksitlendireceksiniz, ya da resmi olarak tekrar esnaflığı döneceksiniz” gibi saçma sapan, adaletsiz ve insafsız bir yöntem öneriliyor. Hani siz faiz karşıtıydınız? Bu; vatandaşı bir bakıma usulsüzlüğe yönlendirmektir. TOBB, Ticaret Odaları, Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu ve Esnaf Kefalet Kooperatifleri aslında bu tür kara günler için değil mi? Esnafa böyle zamanlarda sahip çıkılmayacak da ne zaman çıkılacak? Fakat bu kurumların esnafa değil de; esnafı ve ülkeyi bu denli derin bir ekonomik buhrana düşüren hükümete ve onun uygulamalarına halkın tepki göstermesini ve sonuç olarak siyaseten iktidar partilerine sandıkta hesap sormasını adeta engellemek adına; iktidara ve onun uygulamalarına sahip çıktıklarını görüyoruz. Neyse ki; bu iktidarın artık gidici olduğu yapılan anketlerden açıkça belli oldu. “Yolcudur Abbas, bağlasan durmaz”. Kimse merak etmesin; ilk seçimde, milleti gerçekten düşünen, öncelikleyen millet ittifakı iktidarı; birikmiş tüm bu sorunları çözecektir’’ diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: CHP, Gümüşhane, İl, Başkanı, Ağaç:, İktidar, Esnafın, Sorununa, Çare, Bulmalı,
Yorumlar
Haber Yazılımı