Haber Detayı
13 Şubat 2020 - Perşembe 10:07 Bu haber 810 kez okundu
 
Çığ Yürekleri Ağıza Getirdi
Gümüşhane-Trabzon Karayolu Zigana Dağında Meydana Gelen Çığda Birçok Araç Hasar Gördü.
GÜNDEM Haberi
Çığ Yürekleri  Ağıza Getirdi

 

Trabzon-Gümüşhane karayolu Zigana Dağı mevkiinde akşam saatlerinde meydan gelen çığ yaklaşık 2,5 km mesafede trafiğin ulaşıma kapanmasına neden olurken, çığdan etkilenen 3 araca ekipler müdahale etti. Uzun araç kuyruklarına neden olan Çığ ’ın gündüz olmaması ise teselli oldu.

Yol Ulaşıma Kapandı

Zigana Tüneli'nin Trabzon tarafına yaklaşık 2,5 km mesafede meydana gelen çığ nedeniyle Gümüşhane-Trabzon karayolu ulaşıma kapandı. Çığ sonrası yoldan geçen çok sayıda araç zarar görürken, çığ altında kalan araç olup olmadığı ile ilgili çalışma başlatıldığı bildirildi.

Yol Ulaşıma Açıldı

Trabzon-Gümüşhane karayolu Zigana Dağı’nda bu akşam yaşanan çığla ilgili açıklamalarda bulunan Gümüşhane’nin Torul İlçe Kaymakamı Ömer Said Karakaş “Çığdan zarar gören araçlar oldu, ama altta araç var mı yok mu henüz onu belirleyemedik” dedi.

Edinilen bilgiye göre, bir aracın çığ sırasında olay yerinde geçtiğini yapılan incelemeler de ise aracın olay yerinden uzaklaştığı belirtildi.

Karakaş, yaptığı açıklamada, yolun tek şeritten çığ sonrası ulaşıma açıldığını belirterek “Yol şuan için tek şeritten ulaşıma açıldı. Yolda çığdan zarar gören araçlar oldu ama altta araç var mı yok mu henüz onu belirleyemedik. Vatandaş olabilir de olmayabilir de diyor. Bir aracın kar altında kalıp kalmadığı ile ilgili bir bilgi henüz bizde yok. Bu konuyu değerlendiriyoruz. AFAD, jandarma ve Karayolları ekipleri orada” diye konuştu.

Yolcular Zarar Görmedi

Çığdan zarar gören yolcu minibüsünün şoförü Yaşar Taşkın yaşanan çığı anlatarak “Gümüşhane'den 7'de kalktım. Trabzon'a doğru gidiyordum. Zigana Dağı tüneli çıktıktan sonra inişe geçtiğimde baya bir fırtına vardı. Buraya vardığımda çığ gelmişti geriden gelen toz dumana karıştık. Bir anda bizi baya bir toz duman sardı. Nerede olduğumuzu şaşırdık. Araçta 5-6 yolcumuz vardı. Yaralımız yok çok şükür. Yaşananlardan korkmadık” dedi.

‘2008 Yılında da Çığ Gelmişti’

Trabzon’un Maçka ilçesi Hamsiköy Bekçiler mevkiinde bu akşam Trabzon-Gümüşhane karayolu üzerinde yaşanan çığ gibi 2008 yılında da bölgede bir çığ yaşandığı ama geçen 12 yılda bölgede çığ tehlikesine karşı hiçbir tedbir alınmadığı iddia edildi.

Konuyla ilgili iddialarda bulunan yöre sakinlerinden Özgür Yazıcı, çığın yaşandığı bölgede 2008 yılında da çığ yaşandığını ve o dönemde Trabzon Valiliği'ne ve İl Özel İdaresi'ne çığa karşı yamacın ağaçlandırılmasını veya set yapılmasını teklif ettiklerini belirterek “Bize tedbir alınacağını söylediler ancak 2020 yılına geldik, yine bir çığ daha yaşadık. Çığ nedeniyle evimiz de hasar gördü. Ancak çok şükür evde kimse yoktu. 12 yıldır bölgede bir çalışma yapılmadı” dedi.

Temizle Çalışmaları Sona Erdi

Çığ nedeniyle yoldan geçen 3 araç zarar görürken, kar kütleleri nedeniyle karayolu ulaşıma kapandı.  Uzun araç kuyruklarının oluştuğu yolda çığ altında araç kalma ihtimali üzerine AFAD ekipleri çığ çubukları ile kar altında incelemelerde bulundu. 

Çığ altında araç olmadığının belirlenmesi üzerine Karayolları ekipleri yol açma çalışması başlatılırken, sabaha kadar süren çalışmaların ardından yol kar kütlelerinden temizlenerek çift yönlü ulaşıma açıldı. Bölgede kar yağışı ve tipinin sabah saatlerinde de etkili olduğu gözlendi

Yetkililerden Uyarı Geldi

Öte yandan yetkililer, ikinci Çığ tehlikesine karşı vatandaşlara uyarı yapılırken, aynı bölge ise araçların geçişleri sırasında dikkatli olması gerektiğini belirtilirken AFAD ve kolluk kuvvetleri olay yerinde kontrolleri sağlıyor.

 

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Çığ, Yürekleri, , Ağıza, Getirdi,
Yorumlar
Haber Yazılımı