Haber Detayı
12 Temmuz 2019 - Cuma 10:40 Bu haber 1295 kez okundu
 
Daha Çok Sorun Yaşarız
Daha Çok Sorun Yaşarız
GÜNDEM Haberi
Daha Çok Sorun Yaşarız

Gümüşhane’de Yeni Devlet Hastanesine ait hafriyat döküm sahasından gelen kaya parçalarının geçtiğimiz hafta Karşıyaka Mahallesindeki evlerin üzerine ve yola düşmesinin ardından, hafriyatın neden Akçakale’de ki hafriyat döküm sahasına değil de başımızın üzerine döküldüğü ortaya çıktı.

Yeni Hastane binasının ihalesini yapan İl Sağlık Müdürlüğü ile hafriyatın döküldüğü alanın asıl sahibi    Orman İl Müdürlüğü arasında  imzalanan  sözleşme ile hafriyatın bu alana dökülmesine karar verildiği öğrenildi. Alanın Belediye mücavir alan içi olmasına rağmen, belediye ise görüş dahi alınmadı.

 Gümüşhane İl Sağlık Müdürlüğü tarafından kazı fazlası malzemeyi dökmek için gerekli izinlerin alındığı Orman İşletme Müdürlüğü’ne ait 60 dönümlük alanda yüzde 43 eğim olmasına rağmen dökülecek olan 870 bin ton malzeme için her iki kurumunda gerekli olan tedbirleri alıp almadığı ise bilinmiyor. Tedbirsizlik nedeniyle yaşanan kaya düşmelerindeki bu sorun şimdilik iki müdürlüğü de karşı karşıya getirmiş durumda. Şehrin başının hemen üzerinde yer alan bir alanda Orman Bölge Müdürlüğünün gerekli gözlemleri yapmayarak izin vermesi orman yetkililerini de sorumlu hale getirdi. İki kurum arasında imzalanan sözleşmede her ne kadar yaşanabilecek olası bir  kaza ve benzeri olaylardan Sağlık Müdürlüğü sorumlu tutulmuş olsa da alanın kayganlığı ve konumu itibariyle dikkate alınmadığı kaydedildi. Sözleşmede ayrıca, dökülecek olan hafriyatın iki yılsonunda ne yapılacağı konusunda hiç bir ayrıntı olmadığı gözlemlendi. Öte yandan ilgililerin sözleşmede yer alan maddelerin birçoğuna uyulmadığı iddiası da dile getirildi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Daha, Çok, Sorun, Yaşarız,
Yorumlar
Haber Yazılımı