Haber Detayı
09 Kasım 2019 - Cumartesi 12:37 Bu haber 2443 kez okundu
 
Define Bulmak İçin Gölü Kuruttular
GÜNDEM Haberi
Define Bulmak İçin Gölü Kuruttular

Define Bulmak İçin Gölü Kuruttular

Gümüşhane’nin Taşköprü Yaylasında bulunan Dipsiz Göl’ün suyu tahliye edilerek define aranıyor.

Taşköprü Yaylasın bulunan ve Dipsiz Göl olarak adlandırılan gölde define aramak için gerekli izinler alınarak, İl Turizm ve Jandarma ekiplerinin kontrollünde kazılar yapılıyor. İlk önce suyun tahliyesi yapılarak iş makineleriyle kazı çalışması başlatıldı. Tarihi bölgenin birçok medeniyete ev sahipliği yapması define bulunma olasılığını artıyor.

Yerli Halka Su Bulmak İçin Çalışma Yapıldığı Söylenmiş

Yaz aylarını Taşköprü Yaylasında geçiren Nuriye Dervişoğlu,  gerçekleşe çalışmaların su bulmak için yapıldığını kendilerine söylediğini belirterek, “Dipsiz gölde yetkililer su arıyorlar, onlara dedim ki su bulamazsanız. Bu gölü kapatın, bu göl çok tehlikeli, bir kaç kişi birden burada boğuldu. Bize kendileri su aradıklarını söylediler. Gölün altında su görünüyor, suyu alıp ne yapacaklarını da bilmiyoruz alıp gidecekler mi oraya bir şey kuracaklar mı bilmiyoruz. Jandarmalar da çoluk çocuk oraya yanaşmasın diye orada olduklarını söylediler. Arkadaşımızın çocuğu geçen sene 14 yaşlarında çocuğu boğuldu. Çocuklar oynarken biri suya düştü suya boğuldu. Onlara dedim ki suyu bulursanız da bulamazsanız da kapatın. Adı Dipsiz Göl ama dibi de var” diye konuştu.

“Yaylacılar Gidince Kazılara Başladılar”

Yöre sakinlerinden Ömer Bilgin ise kazıların maden aramak için olduğunu kaydederek, “Dipsiz gölde kazılar yapılıyor. Define aramak için yapıldığını öğrendik. Kimden nasıl izin alındı bilmiyoruz. Dipsiz Göl oraya ayrı bir güzellik katıyordu. Define bulmak için gölü kaybettiler. Yazın çalışma yapmak için baktılar ama yaycılar izin vermemişti. Yaylacılar gidince kazılara başladılar” dedi.

Ali Bilgin de gerçekleşen kazı çalışmasından haberinin olmadığını belirterek Dipsiz Gölün ne kadar tarihi bir önemi olup olmadığını söyledi.

‘Taşköprü Birçok Medeniyete Ev Sahipliği Yaptı’

Tarihçi Yazar Güngör Üçüncüoğlu ise Taşköprü yaylasının birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını belirterek, “Gerçekleşen kazı ne çıkar ne çıkmaz onu bilemem. Taşköprü bölgesinde M.Ö 150’li yıllarda Roma İmparatorluğunun yaşadığı bilinmektedir. Maçka tarafında Romalıların bir lejyonu yaşamıştır. Kelkit yapılan kazı bölgesinin özelliğin görülür. Çok geniş bir saha olduğu için Romalıların tam olarak nerede yaşadığı bilinmemektedir. O bölgede yaşadıklarını bilinmektedir. O bölgede Roma, Osmanlılar ve Fatih Sultan Mehmet’in Trabzon’u fethi sırasında o bölge kaldığı söyleniyor. Bu sadece bir söylenti, kaynaklarda geçmiyor. Birçok medeniyete ev sahipliği içinde çok fazla dedikodu olması normal. Bu bölgeler zamanında birçok şey bulunduğunu ve yetkililer tarafından el konuluyor” diye konuştu.

Kazılar İçin Gerekli İzinler Alınmış

Öte yandan Valilikten edinilen bilgiye göre, gerçekleşen kazı önce, kazıları gerçekleştirmek isteyen şahısın gerekli müracaatları yapmış, yapılan inceleler doğrultusunda kazılara izin verilmiş. Kazıların 3 gündür devam ettiği belirtilirken, birkaç gün daha süreceği ifade edildi.

Kazı yapılması için girişimde bulunan şahsın, yasal olmayan bir yol içine girmesi veya kurallara uygun hareket etmemesi durumunda kazıların durdurulacağını belirtildi.

Edinilen bilgiye göre kazı için müracaat eden şahısın kazı bitiminde gölü eski haline getireceğini belirtmiş.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Define, Bulmak, İçin, Gölü, Kuruttular, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı