Haber Detayı
12 Kasım 2019 - Salı 11:03 Bu haber 1681 kez okundu
 
Demir yolunu hatırlattı...
EKONOMİ Haberi
Demir yolunu hatırlattı...

 

 

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi ve İnşaat Mühendisleri Odası eski Başkanı Mustafa Yaylalı, Çin’den yola çıkıp, Marmaray’ı kullanarak Avrupa’ya geçen ilk yük trenini değerlendirdi. Yaylalı, “Tarihi İpekyolu merkezlerinden Trabzon, yeniden demir İpekyolu ile bir merkez olabilir. Demir yolu hassasiyetle takip edilmelidir” dedi.   TRABZON Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi ve İnşaat Mühendisleri Odası eski Başkanı Mustafa Yaylalı, Çin’den yola çıkıp, Marmaray’ı kullanarak Avrupa’ya geçen ilk yük treninin Türkiye'ye ulaşmasını değerlendirdi. Yaylalı, “Dünya ticareti 180 km. güneyimizden geçiyor. Tarihi İpekyolu merkezlerinden Trabzon, yeniden demir İpekyolu ile bir merkez olabilir.” dedi. “DÜNYA TİCARETİ GÜNEYİMİZDEN GEÇİYOR”

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi ve İnşaat Mühendisleri Odası eski Başkanı Mustafa Yaylalı, Erzincan- Trabzon Demiryolunun geleceği kaçırmamak adına hızla tamamlanmasını istedi. Çin’den yola çıkıp, Marmaray’ı kullanarak Avrupa’ya geçen ilk yük treni ChinaRailway Express’in, 6 Kasım'da Türkiye'ye ulaşmasını değerlendiren Yaylalı, “Dünya değişiyor. Dünya ticaretinde güzergâhlar yeniden kurgulanıyor. Sıra bizde! Dünya ticareti 180 km. güneyimizden geçiyor. Tarihi İpekyolu merkezlerinden Trabzon yeniden demir İpekyolu ile bir merkez olabilir. Bu çalışmaya bugüne kadar emek veren ve bundan sonra emek verecek olanlara teşekkürler. Haydi Trabzon, tüm dinamiklerinle görev senin” açıklamasında bulundu.

“BU HAT, ÖNEMLİ DEĞİŞİMLERİN BAŞLANGICI OLACAK”

 Trabzon’un 4 bin yıllık ticaret geçmişi olduğunu anımsatan Yaylalı, Çin’den gelip Türkiye’ye ulaşarak Avrupa giden ilk yük treninin bu işin başlangıç noktası olduğunu söyledi. Çin ile Avrupa arasında köprü görevi görecek Türkiye’ye sonraki dönemlerde gelecek trenlerin Trabzon’dan geçmesi ve kente katkı sunabilmesi için hızla Erzincan – Gümüşhane -Trabzon Demiryolu proje çalışmalarının tamamlanması gerektiğini bildirdi. Trabzon’a demiryolunun ulaştırılması durumunda dünya ticaretinin Trabzon üzerinden geçeceğini belirten Yaylalı, "Marmaray tamamlandığında Çin'in en doğusundan hareket eden bir tren, Avrupa'nın en batısına aktarmasız ulaşabilecek. Bu hat, dünya ticaret ve ulaşım ağında önemli değişimlerin başlangıcı olacak.” dedi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Demir, yolunu, hatırlattı...,
Yorumlar
Haber Yazılımı