Haber Detayı
10 Temmuz 2019 - Çarşamba 10:54 Bu haber 726 kez okundu
 
Dibekli köyünde tedirgin bekleyiş sürüyor
GÜNDEM Haberi
Dibekli köyünde tedirgin  bekleyiş sürüyor

GÜMÜŞHANE’nin merkeze bağlı Dibekli köyünde 120 kişi, zehirlenme şüphesiyle hastaneye kaldırılıp, tedaviye alındı. Köylülerin içme suyundaki 'koliform bakteri' nedeniyle zehirlendikleri üzerinde durulurken, Dibekli köyü sakinlerinin tedirgin bekleyişi sürüyor.

Gümüşhane'ye 10 kilometre uzaklıktaki Dibekli köyünde dünden itibaren birçok kişi, mide bulantısı ve kusma şikayetiyle Gümüşhane Devlet Hastanesi'ne başvurdu. Hastanede tedaviye alınan köylülerin sayısı 118'e yükseldi. Köye giden AFAD, Sağlık, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ile Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ekipleri inceleme başlattı. Köyün su kaynağından incelenmek üzere numune alındı. İlk tespitlere göre suda koliform bakteri tespit edildi. İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri, köylülere suyu kaynatıp içmeleri yönünde uyarıda bulundu.

‘HER ŞEY BİR SANCIYLA BAŞLADI’

Olayın gerçekleştiği gece köyde birçok araba bulunmasının vatandaşları ölümden kurtardığını ifade eden Dibekli köyü sakinlerinden Alaattin Demir, vatandaşların bu arabalarla hastanelere taşındığını söyledi. Demir,  “ Her şey bir sancıyla başladı, karın ağrısı ve ishal ile devam etti. Allahtan o gece köyde çok araba vardı, herkesi hastaneye taşıdılar. İnsanların bir bölümü iyileşti, bir bölümü de hala rahatsız. Ben dün sabah iyiydim, ama bugün yine fenalaştım. Yetkililer geldi bugün incelemelerde bulundu. Buradaki sulardan numuneler aldılar” dedi.

Cami hoparlörlerinden vatandaşlara uyarılarda bulunulduğunu belirten Dibekli köyü muhtarı Özer Aydurmuş, yetkililerin çalışmalarının sürdüğünü söyledi. “ Köyde 5-10 gün önce bir ishal salgını başladı ve artışla devam etti. Bu sabah itibari ile yetkililer geldi, numuneler alındı. Evdeki suları, kaynatarak içmemek kaydıyla kullanabiliyoruz. Köylülerimizi biz de bu noktada uyardık, cami hoparlörlerinden uyarılarda bulunduk. Dün yapılan tahliller neticesinde bir bakteri olduğu söylendi.” şeklinde konuştu.

Köy sakinlerinden Ruhi Doruk da, gereken önlemlerin alınmaya çalışıldığını söyledi. Doruk, “ Köyde birkaç gün evvel ishal vakaları baş gösterdi. Hala devam ediyor. Yetkililer durumun içme suyundan kaynaklandığını söyledi. Gereken önlemler alınıyor, sular klorlanıyor. Ölüm olmaması bizim için büyük şans” ifadelerini kullandı.

Öte Yandan konuyla ilgili Gümüşhane  valiliği bir açıklamada bulundu. Valiliğin açıklamasında, ”İlimiz Dibekli Köyünde 6 Temmuz gününde başlayan ishal şikâyeti ile hastanemize başvuran hastaların olması nedeniyle vaka sorgulaması yapılarak, içme suyundan kaynaklanma ihtimali değerlendirilmiş olayın ertesi günü su kaynakları ve depoları araştırılarak numune alınmıştır. Aynı zamanda depo ve kaynaklarda tablet klorla süper klorlama yapılmıştır. Numune sonuçları 8 Temmuz Pazartesi günü belli olmuş olup,  suda E.coli.ve coliform bakteri üremesi tespit edilmiştir. Vatandaşlarımıza suların kaynatılarak kullanılması eğitimi verilmiştir.

İlgili köyün kaynak depo ve isale hatları birlikte değerlendirilmiş olup, dereden direk depoya bağlanan hat öncelikli kirlilik nedeni olarak tespit edilmiştir. Bu hattın suyu kesilerek depo temizlenmiş ve süper klorlama yapılmıştır”

Kaynak: Editör:
Etiketler: Dibekli, köyünde, tedirgin, , bekleyiş, sürüyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı