Haber Detayı
29 Kasım 2019 - Cuma 11:35 Bu haber 1666 kez okundu
 
Dipsiz Göl’e Hukuk Eli
Cumhuriyet Başsavcılığı Dipsiz Göl İçin İzin Veren Yetkililer Hakkında Soruşturma Başlattı
GÜNDEM Haberi
Dipsiz Göl’e Hukuk Eli

Gümüşhane’nin merkeze bağlı Dumanlı köyü sınırlarındaki Taşköprü Yaylası’nda  bulunan Dipsiz Göl’de define kazısına izin veren yetkilerle ilgili Başsavcılık ‘Görevi Kötüye Kullanma Suçundan’ soruşturma başlattığı öğrenildi.

Edinilen bilgiye göre Gümüşhane Başsavcılığı Türk Ceza Kanunu’nun 257. maddesinde düzenlenen görevi kötüye kullanma suçu ile kanunda ayrıca suç olarak tanımlanan haller dışında, “görevinin gereklerine aykırı hareket etmek suretiyle” (TCK m. 257/1) ve “görevinin gereklerini yapmakta ihmal veya gecikme göstererek” (TCK m. 257/1) kişilerin mağduriyetine veya kamunun zararına neden olan ya da kişilere haksız bir menfaat sağlayan kamu görevlisi hakkında soruşturma başlattığı belirtiliyor.

 Define kazısı için alınan izinde 100 metrekare parsel alanın kazılacağı belirtilmesine rağmen, yapılan incelemelerde 400 metrekare parsel alanın tahribata uğradığı belirlenmiş, yetkililer hakkında ‘Görevi Kötüye Kullanma’ suçundan soruşturma başlatıldığı bilgisine ulaşıldı.

Kent merkezine 50 kilometre uzaklıkta, deniz seviyesinden 2 bin 140 metre yükseklikte olan, manzarasıyla ilgi çeken Taşköprü Yaylası’ndaki kaynağı ve akarı olmayan Dipsiz Göl, ’define’ söylentisi üzerine yapılan kazı ile yok olmuştu.

Kamuoyunda büyük tepkilere yol açan konu ile ilgili Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Gümüşhane Valiliği tarafından başlatılan çifte soruşturma kapsamında müfettişler çalışma başlattı. Soruşturmada define kazısı için olumlu görüş bildiren Gümüşhane Kültür ve Turizm İl Müdürü Hüseyin Ateş, Müze Müdürü Elif Öktem ile Trabzon Müze Müdürlüğü görevlisi Yunus Ağa açığa alınmıştı.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Dipsiz, Göl’e, Hukuk, Eli,
Yorumlar
Haber Yazılımı