Haber Detayı
26 Haziran 2020 - Cuma 09:56 Bu haber 585 kez okundu
 
Dipsiz Göl’e Tel Koruma
Yasal İzinle Yapılan Define Kazısı Sonucu Yok Olma Tehlikesine Karşı Koruma Altına Alınan Dipsiz Gölün Eski Haline Dönmesi İçin Yürütülen Çalışmalar Devam Ediyor
DİĞER Haberi
Dipsiz Göl’e Tel Koruma

Gümüşhane’nin Taşköprü Yaylası’nda yasal izinle yapılan define kazısı sonucu yok olan ve eski haline dönüştürülmesi için yapılan çalışmaların devam ettiği gölün dibinin batma tehlikesine karşı etrafı tel örgüyle çevrildi.

Gümüşhane’nin Taşköprü Yaylası’nda yasal izinle yapılan define kazısı sonucu yok olan ve eski haline dönüştürülmesi için su takviye edilen Dipsiz Göl, kış aylarında biriken ve buz tutan karın erimesi ile su tutmaya başladı.  Yayladaki doğal kaynaktan borularla su takviyesi yapılan gölün çevresi de tel örgüyle çevrildi.

Eski haline dönmesi için yürütülen çalışmalarla gölün dibinin balçık olması nedeniyle canlıların batma riskine karşı tel örgüyle çevrildi. Canlı yaşamın geri döndüğü gölün, yaklaşık 1 ay içerisinde eski haline dönmesi bekleniyor.

Kent merkezine 50 kilometre uzaklıkta, deniz seviyesinden 2140 metre yükseklikte olan, manzarasıyla ilgi çeken Taşköprü Yaylası'ndaki Dipsiz Göl'de, 'define' söylentisi üzerine ismi açıklanmayan 2 kişi, kazı için başvuruda bulundu. Trabzon Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nün olumlu görüşleri üzerine Gümüşhane Müze Müdürlüğü'nce ilgili kişilere define arama ruhsatı verildi. Bölgede, geçen yıl 6 Kasım'da jandarma yetkililerinin eşlik ettiği kazıda suyu tahliye edilen göl alanı, iş makineleri ile kazıldı. Jandarma ekipleri, kazı alanına kimsenin yaklaşmasına izin vermedi. Kaynağı ve akarı olmayan Dipsiz Göl'de, 4 gün sürdürülen kazı çalışmaları, define bulunamayınca sonlandırıldı. Buzul Çağı'ndan kalma, 12 bin yıllık Dipsiz Göl'de tamamlanan kazı çalışmalarının ardından ekipler, alandan ayrıldı. Yol seviyesi ile birleştirilen göl alanı taş ve toprak yığını haline döndü.

EYLEM PLANI HAZIRLANDI

Kazı sonrası toprak doldurularak kapatılan Dipsiz Göl'ün eski haline döndürülmesi için çalışma başlatıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca hazırlanan 4 maddelik Eylem Planı kapsamında göl için alana dökülen, dayanıksız toprak çıkarıldı. Yerine ise suya dayanıklı kireçli ve killi toprak döküldü. Silindirle tabanı hazırlanan göl alanına, yandaki dereden boru hatlarıyla doğal kaynak suyu verilmeye başlandı. Çalışmalar, Gümüşhane Valiliği'nin koordinesinde Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nce akademisyen ve jeologların nezaretinde yürütüldü. Göl çevresinin flora ve endemik türlerinin korunmasına yönelik de çalışma gerçekleştirildi.

SU VERİLMEYE BAŞLANDI

Define kazısı sonucu yok olan ve eski haline dönüştürülmesi için su takviye edilen Dipsiz Göl, kış aylarında biriken ve buz tutan karın erimesi ile su tutmaya başladı. Yayladaki doğal kaynaktan 200 metre uzunluğundaki borularla su takviyesi yapılan gölde, su seviyesi 2 metreye ulaştı. Canlı yaşamın geri döndüğü gölün, yaklaşık 1 ay içerisinde eski haline dönmesi bekleniyor. Göl çevresinde çok sayıda kurbağanın yüzdüğü görüldü. Gümüşhane Valiliği'nce göl çevresinde, doğallığı koruyan çevre düzenlemesi de yapılacak.

 

‘Su Takviyesi Olmazsa Göl Kuruyabilir’

KTÜ Deniz Bilimleri Fakültesi öğretim üyesi ve Doğal ve Tarihi Değerleri Koruma Derneği Başkanı Doç. Dr. Coşkun Eruz, define kazısıyla boşaltılan Dipsiz Göl’ün ulusal bir gündem haline geldiğini belirterek, “Göl 24 metre çapında küçük ve doğal bir göldü. Yaşı itibariyle ekolojik anlamda çok önemli bir göldü. Kapalı ve teması olmayan özel bir göldü. Bilim insanları orayı ciddi bir şekilde inceleyemeden kayboldu. Bir tahribat yedi ve saatten sonra gölün ekolojik sisteminden daha çok peyzaj güzelliğiyle orada ki halkın gözünde ki değerini korumak gerekiyor. Gümüşhane Valiliği şuanda bunu yapmaya çalışıyor” ifadelerini kullandı.

‘İnsanlar Girmesin Diye Gölün Etrafı Çevrilmiş’

Doç. Dr. Eruz, “Valilik peyzaj düzenlemesi için çalışmalarına devam ediyor. Gölün su tutması ve su sızdırmaz hale getirmek için killi toprak kullanıldı. İnsanlar girmesin diye gölün etrafı tel örgüyle çevrildi. Gölün altı balçık olduğu için göle giren birinin çıkamama riski var. Yeni bir oluşum olduğu için su tutmama riski var. Çünkü kil henüz daha oturup zeminde ki gözenekleri kapatmadığından sızdırma oluyor. Bu nedenle de yakın çevreden su desteği vermek suretiyle gölün devamını sağlanmaya çalışıyor. Göl doğal su tutmaya başladığında kendi sistemini oluşturacak. Şuanda bir desteğe ihtiyacı var eğer destek olmazsa kuruma riski var” dedi.

‘Turizme Kazandırılmalı’

Yöre sakini Cemil Ural ise Dipsiz Göl’ün akarı olmadığını, doğal yollarla beslendiğini belirterek, “Gölün olduğu yere gittiğimiz gölün kenarlarında piknik yapan birçok vatandaş olurdu.  Define kazısıyla gölün tahrip olması kötü bir olaydı. Biz sonbaharda göç ettikten sonra kazı başladı. Gölün eski haline gelmesi için çalışmaların devam ettiğini biliyoruz, inşallah göl eski haline gelir” diye konuştu.

Diğer bir yöre sakinin ise Hayati Koç, “Dipsiz gölü define amaçlı kazdılar. Definede bulunmadı, yanlış bir olaydı doğayı mahvettiler. Kazı haberleri duyunca çok zoruma gitti, o güzelim doğayı katletmek insanlık dışı bir olay. Bozulan bir şeyi eski haline getirmek zor. Eski haline geleceğini tahmin etmiyorum. Eğer eski haline gelirse orası turizme kazandırılmalıdır. Eğer göl turizme kazandırılsa bölgemiz için çok güzel olur” dedi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Dipsiz, Göl’e, Tel, Koruma,
Yorumlar
Haber Yazılımı