Haber Detayı
07 Şubat 2020 - Cuma 10:48 Bu haber 2708 kez okundu
 
Dipsiz Göl Nedeniyle Görevden Alınanlar Geri Dönüyor
NABIZ Haberi
Dipsiz Göl Nedeniyle Görevden Alınanlar Geri Dönüyor

 

Dipsiz Göl vakası sonucunda görevlerinden alınan 2 kişinin memuriyetlerine geri dönmeleri ile ilgili süreç başladı. Kasım ayının 19’da görevlerinden alınan 2 devlet memurunun 3 aylık süresi Şubat ayının 19’da doluyor.

Dipsiz Göl vakasında gölde define aranmasına onay veren Kültür İl Müdürü Hüseyin Ateş ve Müze Müdürlüğüne vekâlet eden Arkeolog Elif Öktem’in, 657’ye tabi Devlet Memurları Kanunu’nun 145. Maddesine göre 19 Şubat’ta görevlerine geri dönmeleri bekleniyor.

Kültür Müdürlüğünde çalışırken Dipsiz Gölde define aranması neticesinde bakanlık talimatı ile görevlerinden alınan devlet memurları, memuriyetten uzaklaştırmış olsalar da, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda yer alan 145. Maddeye istinaden geri dönüyorlar. İlgili madde şöyle “Görevden uzaklaştırma; bir disiplin kovuşturması icabından olduğu takdirde en çok 3 ay devam edebilir. Bu süre sonunda kişi hakkında bir karar verilmediği takdirde memur görevine tekrar başlatılır. Bir ceza kovuşturması icabından olduğu takdirde görevinden uzaklaştırmaya yetkili amir ilgilinin durumunu her iki ayda bir inceleyerek görevine dönüp dönmemesi hakkında bir karar verir ve ilgiliye de yazı ile tebliğ edilir” hükmü yer almaktadır.

Bu durumda açığa alınma sebepleri ne olursa olsun görevlerinden alındıkları günden itibaren herhangi bir ceza almayan veya haklarında herhangi bir karar verilmeyen bu kişilerin 3 ayı doldurmaları sebebi ile bu ayın 19’da memuriyetlerine geri dönmeleri bekleniyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Dipsiz, Göl, Nedeniyle, Görevden, Alınanlar, Geri, Dönüyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı