Haber Detayı
05 Temmuz 2019 - Cuma 11:58 Bu haber 875 kez okundu
 
Doğrudan Teminler ile Devlet mi Kazanıyor?
NABIZ Haberi
Doğrudan Teminler ile Devlet mi Kazanıyor?

 

Gümüşhane Valimiz Sayın Kamuran Taşbilek, yayınladığı genelge ile kurumlar tarafından yapılacak ihalelerde doğrudan temin yöntemine başvurulmamasını istedi.

Vali Taşbilek yayınladığı genelgede ;“İdarelerce Uyulması Gereken Diğer Kurallar başlıklı 62. Maddesinde, Kanun kapsamındaki idarelerce mal veya hizmet alımları ile yapım işleri için ihaleye çıkılmadan önce uyulması zorunlu hususlar belirtilmiş, maddenin (ı) bendinde ise Kanunun 21. ve 22. Maddelerindeki parasal limitler dâhilinde yapılacak harcamaların yıllık toplamı, idarelerin bütçelerine bu amaçla konulacak ödeneklerin 10’unu Kamu İhale Kurulunun uygun görüşü olmadıkça aşamayacağı belirtilmiştir. Yine aynı Kanunun 60. Maddesinde, görevlilerin cezai sorumluluğu düzenlenmiştir” ifadelerini kullandı.

Kanun maddesine dayanılarak yayınlanan genelgenin devamında; “İlimiz genelinde “Doğrudan temin” usulünün, genel bir ihale yöntemi olarak algılanmaması, doğrudan temin hükümlerinden faydalanmak için yapılacak ya da alınacak mal ve hizmetlerin bölünmemesi, Kamu İhale Kanununda belirtilen özel koşullar dışına çıkılmaması, istenilen rekabet ortamının oluşturularak, kamu menfaatinin en üst seviyede sağlanması, ihalenin ilanına ilişkin hükümlerin yerine getirilerek olası iptallerin önüne geçilmesini önemle rica ederim" yönündeki ifadeler ile kurum idarecilerinin dikkati çekildi.

Valimiz Taşbilek'in yıllardır Gümüşhane'de kamu kurum ve kuruluşları ile il ve ilçe belediyelerin “Doğrudan temin adı altında" yaptıkları bu alımların yanlışlığına dikkat çekmiş olmakla beraber artık bundan sonraki süreçte bizlerde konunun takipçisi olacağız. Basın kuruluşu olarak Devletin zarara uğratılmaması için gördüğümüz her türlü doğrudan temin alımlarını valilik ve savcılıklara şikâyet edeceğiz. Uzun zamandır Gümüşhane ölçeğinde süren ve uygunsuz ve yılda her iki ayda bir aynı mal alımlarının önüne geçeceğiz. İlana çıkılması halinde gazetelere verilecek olan üç beş kuruştan kaçan kurum amirlerini şikayet edeceğiz. Bunun böyle bilinmesini şimdiden kamuoyuna açıklıyoruz.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Doğrudan, Teminler, ile, Devlet, mi, Kazanıyor?,
Yorumlar
Haber Yazılımı