Haber Detayı
15 Temmuz 2020 - Çarşamba 12:22 Bu haber 949 kez okundu
 
Durmaksızın ev alıyoruz!
EKONOMİ Haberi
Durmaksızın ev alıyoruz!

 

Arsa sorunu nedeniyle Türkiye'de en pahalı konut satılan illerden birisi olmasına rağmen son dönemde konut satışlarında rekor üstüne rekor kıran Gümüşhane, konut rekorlarına bir yenisini daha ekledi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Haziran ayına ait konut satış istatistiklerini web sitesinden paylaştı ve önceki aylarda olduğu gibi bu ayki satışlarda da Gümüşhane rekor oranda artış sağlayan illerden birisi oldu.

Verilere göre 2020 yılı Haziran ayında 142 konutun satıldığı Gümüşhane'de bu rakam bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 106 oranında arttı. Türkiye genelinde satışların yüzde 210 oranında arttığı değerlendirildiğinde Gümüşhane bu oranda ortalamanın altında kaldı.

Ocak-Haziran arasındaki 6 ayda toplam 574 konutun satıldığı Gümüşhane'de bu rakam bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 56 oranında arttı. Türkiye'deki iller arasında en fazla artışın yaşandığı Hakkari ve Karaman'dan sonra Gümüşhane bu oranla üçüncü oldu.

Yine 6 aylık dönemde ipotekli satışların geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 280 oranında artarak 213'e yükseldiği Gümüşhane'de Haziran ayında satılan ipotekli konut sayısı ise bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1200 oranında artarak 65'e yükseldi.

Haziran ayı içerisinde satılan 142 konutun 58'i ilk satış, 84'ü ikinci el satış olurken, Ocak-Haziran ayları arasında satılan 574 konutun 267'si ilk satış, 307'si ikinci el satış oldu.
 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Durmaksızın, ev, alıyoruz!,
Yorumlar
Haber Yazılımı